تاثیرات باورنکردنی موسیقی بر جنین در رحم مادر

به گزارش آوای وحش، پزشکان بدون مرز/ همه ما از گوش دادن به موسیقی لذت می بریم، جالب است بدانید لذت گوش دادن به موسیقی قبل از تولد نیز وجود دارد و جنین در رحم مادر از گوش دادن به موسیقی لذت زیادی می برد

تاثیرات باورنکردنی موسیقی بر جنین در رحم مادر

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

گوش دادن به موسیقی در دوران بارداری و اهمیت آن

یک نوزاد در رحم مادر صداهای زیادی از دنیای بیرون را می شوند، اما یکی از صداهایی که توجه زیادی را به سمت خود جذب می نماید، موسیقی است. تحقیقات نشان داده اند که نوزاد متولد نشده نیز از شنیدن میزانی از موسیقی در روز لذت می برد.

صداها در رحم مادر

یک نوزاد حدودا از 17 هفتگی در رحم مادر صداها را می شنود، یعنی تقریبا از زمانی که مادر اولین حرکات نوزاد را حس می نماید و قبل از اینکه جنسیت نوزاد قابل تشخیص باشد. تا هفته 26 بارداری ضربان قلب نوزاد در پاسخ به صداها بیشتر می گردد، صداهایی مانند موسیقی که از دنیای بیرون رحم به نوزاد می رسند.

در هفته 33 بارداری نوزاد در زمان شنیدن موسیقی نفس می کشد که نوعی آگاهی به ضربات موسیقی نشان می دهد. تا هفته 33 ام نوزاد در رحم مادر به موسیقی های مختلف عکس العمل های متفاوت نشان می دهد و حرکات متفاوتی دارد.

موسیقی و رشد

تاثیر دقیق موسیقی بر روی نوزاد در رحم مادر دقیق معین نشده است. تحقیقاتی که در این زمینه در سال 1985 انجام شد نشان داد نوزادانی که قبل از تولد بیشتر به موسیقی گوش می دهند، دوره توجه و تمرکز مورد انتظار از آنها نسبت به سن آنها بیشتر است و صداها را بهتر تقلید می نمایند.

طی یک تحقیق دیگر نوزادان متولد نشده در معرض موسیقی قرار گرفته و پس از آن تاثیر موسیقی بر روی آنها آنالیز شد. این نوزادان از زمان تولد تا 6 ماهگی در مهارت های حرکتی، رشد زبانی و مهارت های شناختی نسبت به دیگر نوزادان پیشرفت بیشتری داشتند. به هرحال چنین تحقیقاتی کوتاه بوده و دیگر تکرار نشدند، بنابراین این سوالات هنوز باقیست که چه میزان موسیقی برای نوزاد مفید است.

تشخیص پس از تولد

در سال های 1991 و 1993 تحقیقی بر روی 6 خانم باردار انجام شد. محققان این مسئله را مورد آنالیز قرار دادند که آیا نوزاد پس از تولد موسیقی هایی را که در رحم مادر شنیده تشخیص می دهد یا خیر. پیانو کلاسیک، موسیقی همراه با آواز و راک به وسیله هدفون در رحم مادر پخش می شدند. نوزادانی که موسیقی را قبلا در رحم مادر شنیده بودند، تا 6 هفته اول پس از تولد با هوشیاری و حرکات فیزیکی بیشتر به این موسیقی ها واکنش نشان می دادند و موسیقی مورد نظر را تشخیص می دادند.

محققان معتقدند این تشخیص از موسیقی پیش از تولد ممکن است تا 12 ماه پس از تولد یا بیشتر از آن طول بکشد. پخش موسیقی آشنا برای نوزاد پس از تولد به آرام کردن نوزاد یاری می نماید.

هشدار

مادرانی که تمایل دارند برای نوزاد متولد نشده خود موسیقی پخش نمایند، نباید صدای آن را خیلی بالا ببرند. قرار دریافت نوزاد در برابر صدای زیاد باعث تحریک بیش از اندازه نوزاد می گردد و به علاوه به گوش در حال رشد او نیز آسیب می رساند. مایع اطراف نوزاد در رحم مادر صداها را تقویت می نماید و صدایی که شما می شنوید ممکن است در رحم خیلی بلندتر و قوی تر باشد. سطح ایده آل صدا در این شرایط 70 دسی بل می باشد که برای مادر نیز بی خطر است.

منبع: همگردی
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 348

به "تاثیرات باورنکردنی موسیقی بر جنین در رحم مادر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیرات باورنکردنی موسیقی بر جنین در رحم مادر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید