راهنمای کامل سفر به مشگین شهر

به گزارش آوای وحش، مشگین شهر یکی از شهرهای استان اردبیل است که در سال های اخیر تمرکز فراوانی بر روی صنعت گردشگری داشته است. بازدید کنندگان می توانند از کمپ های طبیعت گردی، چشمه های آب گرم، بناهای تاریخی و پل معلق مشگین شهر دیدن کنند.

راهنمای کامل سفر به مشگین شهر

مشگین شهر یکی از شهرهای گردشگری استان اردبیل است که 1830 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و با شهرهای مغان، اردبیل و اهر هم مرز است. جمعیت مشکین شهر حدود 70 هزار نفر است و فاصله ای 90 کیلومتری با اردبیل دارد.

این شهر یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان انگور در خاورمیانه است و محصولات کشاورزی دیگری مانند سیب، برنج، هلو، شلیل و خربزه در این شهر کشت می گردد اما عسل سبلان معروف ترین محصولی است که شما می توانید به عنوان یک سوغات از این شهر با خود به دیارتان ببرید. هنرهای دستی مانند جاجیم، قالی بافی، گلیم بافی و سفالگری نیز هنوز در این شهر رونق دارد. اما این شهر به خاطر وجود چشمه های آب درمانی، ساختمان های تاریخی و پل معلق مشکین شهر توانسته رونق فراوانی در بخش گردشگری پیدا کند.

مطالب مرتبط: سفر به دشت مغان اردبیل؛ سرزمین تاریخ و طبیعت

چطور به مشگین شهر برویم؟

برای رفتن به مشگین شهر ابتدا باید وارد استان اردبیل شوید سپس از طریق جاده اردبیل - مشگین شهر با گذراندن 90 کیلومتر در طول 1:30 ساعت به این شهر برسید. اگر از تهران به سمت استان اردبیل و مشگین شهر حرکت کنید بایستی از شهرهای زیر عبور کرده تا به مقصدتان برسید.

تهران - کرج - قزوین - تاکستان - ابهر- زنجان - اردبیل - مشگین شهر (680 کیلومتر- 8 ساعت)

و اگر هم از دوستداران و عاشقان طبیعت هستید می توانید از جاده رویای اسالم به خلخال و یا گردنه زیبای حیران (آستارا به اردبیل) وارد استان اردبیل گردد. هر چند که راه کیلومترها دور خواهد شد ولی لذت دیدن طبیعت ناب، سختی سفر را کم خواهد کرد.

همانطور که گفتیم مشگین شهر از شهرهای گردشگری استان اردبیل است که نیاز به معرفی بیشتر برای مسافرین و طبیعت گردان دارد. آثار فراوان طبیعی و تاریخی می تواند این شهر را به یکی از نقاط قوت استان تبدیل کند. در ادامه به بررسی برخی از این آثار خواهیم پرداخت.

1. محوطه باستانی شهر یری (یئری)

در فاصله 37 کیلومتری مرکز شهر یک محوطه باستانی 8 هزار سال وجود دارد که شامل 280 قطعه سنگی با نقوش شبیه به انسان و ارتفاع 60 تا 360 سانتی متری است. همچنین قبرهای مربوط به عصر آهن وجود دارد. همچنین در نزدیکی این محل غاری به نام قاراکوهیل وجود دارد که آثاری از زندگی گذشتگان در آن مشاهده شده است.

 • آدرس:استان اردبیل ـ مشگین شهر ـ 2 کیلومتری روستای پیرزمیان (فاصله محوطه از مشگین شهر 37 کیلومتر، از اردبیل 65 کیلومتر)

2. پل معلق مشگین شهر (Meshginshahr suspension bridge)

این پل فوق العاده زیبا در دامنه سبلان و بالای دره خیاوچای قرار گرفته و طول آن 365 متر و در ارتفاع 80 متری قرار گرفته است و ظرفیت حظور 3000 نفر به طور هم زمان را دارد و یک زیپلاین جذاب با 3 خط در کنار آن وجود دارد.

حتما بخوانید: پل معلق مشگین شهر، منحصر به فرد در خاورمیانه

 • آدرس: استان اردبیل ـ مشگین شهر ـ جاده موئیل ـ پشت بیمارستان ولیعصر (عج)

3. کهنه قلعه

اینجا یک قلعه باستانی روی تپه ای در منطقه گردشگری خیاوچای قرار گرفته است و در پلانی به صورت ذوزنقه ساخته شده است. گفته می گردد بنای اصلی آن حدود 337 میلادی در زمان ساسانیان ساخته شده و حتی در دوران پهلوی به صورت پادگان نظامی استفاده می شد. در این قلعه یک سنگ نوشته مربوط به شاپور دوم ساسانی قرار گرفته است که از تاریخ این قلعه صحبت می کند.

 • آدرس:استان اردبیل ـ مشگین شهر ـ دروازه اردبیل (خروجی شهر به طرف قره درویش) ـ جنب اورژانس

4. کاروانسرای قانلی بولاغ

در شرق مشگین شهر یک روستا به نام قانی بولاغ وجود دارد که یک کاروانسرای قدیمی مربوط به دوران صفوی در آن قرار گرفته است. مساحت بنا در حدود 20247 متر مربع بوده و دارای 24 اتاق و 8 شترخانه است. احتمالاً در زمان رونق جاده ابریشم این کاروانسرا به شدت مورد استفاده قرار می گرفته است.

 • آدرس:استان اردبیل ـ مشگین شهر ـ شهر رضی ـ روستای سرباز وطن (فاصله از مشگین شهر 75 کیلومتر)

5. بقعه شیخ حیدر

این بقعه متعلق به دوران صفویه است و متعلق به پدر شاه اسماعیل اول یعنی شیخ حیدر که به شکل 12 ضلعی ساخته شده است. در این بقعه آیاتی از سوره فتح با خط کوفی نوشته شده و در زیرزمین آن 6 قبر وجود دارد. برخی از مورخین آن را به دوره صفویه نسبت دادند اما اخیراً کارشناسان اعلام کرده اند که ساخت بنا متعلق به 731 هجری قمری است.

6. اکوکمپ دورنا

در منطقه گردشگری ملک سویی سرمایه گذاران خصوصی یک منطقه 5 هکتاری را با طراحی سنتی و آماده پذیرایی از گردشگران کرده اند که در آن سوئیت، رستوران، آلاچیق های عشایری، امکانات اسب سواری، دوچرخه سواری، اسکی و … . وجود دارد.

 • آدرس: این مجموعه در 16 کیلومتری جنوب مشگین شهر، فرعی جاده قینرجه به روستای دیزو و کمی بالاتر از آن روستا قرار گرفته است.

7. آبگرم مجتمع آب درمانی آیقار قینرجه

این چشمه آب گرم به عنوان دومین چشمه آب گرم داغ جهان با 84 درجه سانتی گراد است که در دل کوه ها جای گرفته و وجود گوگرد بالا در آب، برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم و روماتیسم مزمن آن را به شهرت رسانده است و دبی آب آن 9 لیتر در ثانیه است.

 • آدرس:استان اردبیل ـ شهرستان مشگین شهر ـ منطقه گردشگری قینرجه (فاصله از مشگین شهر 15 کیلومتر)
 • شماره های تماس:09143558173 ـ 09141513548

8. آبگرم آخار باخار دودو

آب این چشمه جز آب های معدنی کلروسولفات و بیکربنات دار است که به درمان بیماری های مفصلی حرکتی کمک فراوانی می کند.

 • آدرس:استان اردبیل ـ شهرستان مشگین شهر ـ جهت گردشگری قینرجه ـ بالاتر از منبع آب (فاصله از مشگین شهر 12 کیلومتر)
 • شماره های تماس:09144529176

9. آبگرم قوتور سوی

آب این چشمه 42 درجه سانتی گراد است و در فاصله 45 کیلومتری مرکز مشکین شهر قرار گرفته است و آب آن از جمله آب معدنی سولفاته کلیسیک سدیک و گوگرد خیلی گرم است و در دهکده اطراف آن تمامی امکانات رفاهی وجود دارد.

 • آدرس:استان اردبیل ـ شهرستان مشگین شهر ـ 25 کیلومتری شهر لاهرود (فاصله از مشگین شهر 45 کیلومتر)

10.جاده توریستی هریس - مشگین شهر

همیشه به یاد داشته باشید که از جهت سفر لذت ببرید. پیچ و خم جاده و دیدن مناظر طبیعی شاید از خود مقصد هم جذاب تر باشند. جاده زیبا و توریستی هریس - مشگین شهر یکی از این جهتهاست که می توانید در آن اکسیژن خالص تنفس کنید. این جاده از میان جنگل های ارسباران عبور کرده و از جهتهای متصل کننده سه شهر هریس، سراب و مشگین شهر محسوب می گردد. لازم به ذکر است این جاده را هم می توان جز جاذبه های گردشگری مشگین شهر در نظر گرفت و هم شهر هریس. در کل همه جای ایران سرای من است.

برخی از رستوران های مشکین شهر

رستوران ایکی قارداش

 • آدرس رستوران: مشگین شهر، 5 کیلومتری جاده گردشگری موئیل ـ قینرجه
 • تلفن تماس رستوران: 04532504345 ـ 04532504346

رستوران صدف

 • آدرس رستوران: مشگین شهر، خیابان ابوذر
 • تلفن تماس رستوران: 04532541755

رستوران باغ آل آی

 • آدرس رستوران: مشگین شهر، خیابان دکتر بهشتی (ششم بهمن)، روبروی اداره آب و فاضلاب
 • تلفن تماس رستوران: 09143541237

رستوران الیزه

 • آدرس رستوران: مشگین شهر، بالاتر از میدان سبلان، خیابان چشم انداز (جنب پارک جنگلی)
 • تلفن تماس رستوران: 04532551155

رستوران باغچه سبز

 • آدرس رستوران: مشگین شهر، 5 کیلومتری جاده اهر
 • تلفن تماس رستوران: 09141590690

رستوران توحیدی

 • آدرس رستوران: مشگین شهر، خیابان باهنرجنوبی (اکبرلو)، خیابان جمهوری، روبروی آژانس ملت
 • تلفن تماس رستوران: 04532543199

برخی از هتل های مشکین شهر

هتل آران

این هتل سه خبرنگاران، در مرکز مشگین شهر در دروازه اردبیل، نزدیک به کهنه قلعه قرار گرفته است. هتل آران 6 طبقه بوده و داری دو طبقه اقامتی و 16 واحد سوئیت با تسهیلات رفاهی مطلوب و مناسب می باشد. از امکانات هتل می توان به رستوران و تالار پذیرایی، پارکینگ، لابی (با اینترنت)، نمازخانه، آسانسور و سایر امکانات مورد نیاز اشاره نمود.

 • آدرس هتل: مشگین شهر، دروازه اردبیل (خروجی شهر به طرف قره درویش)، روبروی پارک فدک
 • تلفن تماس و رزرو هتل: 04532544644

هتل ساوالان

این هتل دو خبرنگاران بوده و دارای دو طبقه اقامتی با 19 واحد اتاق و سوئیت می باشد. هتل ساوالان دارای امکاناتی نظیر تالار پذیرایی با ظرفیت 350 نفر، رستوران با لژ خانوادگی، پارکینک اختصاصی و سایر نیازمندی های لازم می باشد.

 • آدرس هتل: مشگین شهر، خیابان امام، جنب پارک شهر، روبروی پادگان شهید بیگلری
 • تلفن تماس و رزرو هتل: 04532536003

هتل آپارتمان دورنا

این هتل دارای چندین اتاق و سوئیت مدرن (دو الی 6 تخته) بوده و مجهز به امکاناتی نظیر رستوران، کافی شاپ، لابی (مجهز به اینترنت)، نمازخانه، تاکسی سرویس، پارکینگ و سایر نیازمندی ها می باشد.

 • آدرس هتل: مشگین شهر، خیابان سعدی، نرسیده به چهارراه موئیل
 • تلفن تماس و رزرو هتل: 04532525716

هتل آیقار

این هتل دارای 20 اتاق (دو الی سه تخته) با امکانات رفاهی لازم، در دو طبقه بوده و با توجه به قرار گیری در خیابان اصلی شهر، نزدیک به اماکن گردشگری، مراکز خرید، درمانگاه ها، داروخانه ها، کافی نت ها، پلیس و… می باشد.

 • آدرس هتل: مشگین شهر، خیابان امام، پایین تر از چهارراه امام، جنب کهنه بازار
 • تلفن تماس و رزرو هتل: 04532527878

هتل آپارتمان آریس

این هتل داری اتاقهای تک خوابه، دو خوابه و خانوادگی با تمامی امکانات لازم بوده و مجهز به مرکز خرید (بازار بزرگ آریس)، شهربازی، پارکینگ، رستوران، کافی شاپ و … می باشد.

 • آدرس هتل: مشگین شهر، خیابان امام، بالاتر از میدان آزادی، طبقه سوم مجتمع تجاری و رفاهی آریس
 • تلفن تماس و رزرو هتل: 04532529600 الی 04532529604

مراکز درمانی مشگین شهر

در هر سفر آگاهی از مراکز درمانی شهر مقصد یکی از موارد ضروری است که مسافرین محترم بایستی آن را در نظر بگیرند. اگر قصد سفر به شهر مشگین شهر را دارید با مراکز درمانی آن آشنا شوید.

درمانگاه تخصصی مشگین شهر

 • آدرس : مشگین شهر - خیابان امام خمینی (ره) دروازه اردبیل - کد پستی 58191-56618
 • تلفن : 32540058- 045

بیمارستان ولیعصر(عج) مشکین شهر

 • آدرس : اردبیل - شهرستان مشگین شهر - جاده موئیل - خیابان سعدی - بالاتر از میدان دادگستری - بیمارستان ولیعصر
 • تلفن : 04532530908

اگر به شهر زیبای مشگین شهر سفر کرده اید با ارسال نظر در زیر همین صفحه، تجربیات خود را در اختیار دیگران نیز قرار دهید.

گروه گردشگری خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 726

به "راهنمای کامل سفر به مشگین شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای کامل سفر به مشگین شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید