سنت جالب درخت آرزو در امپراطوری عثمانی

به گزارش آوای وحش، ناهیل واژه ای با ریشه عربی به معنای نخل خرما است که بعد ها مردم آن را با معنای نوِ درخت آرزو به کار بردند.

سنت جالب درخت آرزو در امپراطوری عثمانی

خبرنگاران | سنت درخت ناهیل که ریشه در دولت سلجوقیِ آناتولی دارد در امپراتوری عثمانی توسعه بیشتری یافت. این سنت که شبیه درخت کریسمس است، یکی از مهم ترین بخش های بزم سلطان بود. درخت در فرهنگ ترکیه اهمیت زیادی دارد و به عنوان ابزار ارتباط پذیرفته شده و وارد زندگی روزمره مردم شده است. تمام معانیِ دربرگیرنده درخت زندگی در سنت ها بازتاب یافته است. از درخت زندگی به عنوان عامل انگیزشی در معماری و صنایع دستیِ قلمروی آناتولی در فرهنگ ترکیه قبل و بعد از اسلام استفاده شده است. جشن ها و مراسم عروسی با استفاده از ناهیلِ سه بُعدی در مقدار های مختلف در امپراتوری عثمانی برگزار می شده است.

به گزارش خبرنگاران ، از درختان ناهیل که بلندترین آن ها 10 متر و کوتاه ترین آن ها 2 تا 3 متر ارتفاع داشت در دوره عثمانی به کرات استفاده میشد. در بالای این درختان شمع قرار می دادند و هر طبقه از درخت تزیینات مجزایی داشت. در سال های بعد، روی درختان بزرگ ناهیل به جای شمع، هلال ماه می گذاشتند. ناهیل از تزیینات مراسم عروسی و جشن ها شبیه درخت نخلی است که شکل مخروطی آن رو به بالا باریک می گردد و با اَشکال مختلفی از تزیینات آراسته می گردد. مردم باور داشتند اگر آرزوهایشان را روی یک تکه کاغذ بنویسند و آن را به درخت ناهیل آویزان نمایند، تمام آرزوهایشان برآورده می گردد. انواع توپ ها و گره های تزیینی به این درختان آویزان میشد و از آن ها در مراسم ختنه سوران و جشن های مختلف سلاطین استفاده میشد. در مراسم عروسی، چند درخت ناهیل بزرگ و ده ها درخت ناهیل کوچک تزیین و از خانه عروس به خانه داماد آورده میشد.

(مینیاتوری که سنت تزیینات درخت در امپراتوری عثمانی را به تصویر کشیده است)

معنای نسبت داده شده به ناهیل با معنای نسبت داده شده به درخت یکسان است. درختان ناهیل که تمام توجهات را به خودشان جلب کردند شاخص های مهمی در موردِ به اشتراک گذاشتن قدرت و زیبایی با جامعه هستند. مورخان به ناهیل ها در آثارشان کم و بیش اشاره نموده اند. ناهیل که بازتابی از قدرت پادشاهی هم هست با فروپاشی امپراتوری عثمانی رفته رفته فراموش شد.

اخیراً در ترکیه نشانه هایی از احیای سنت ناهیل پیدا شده است و از آن به شکل ساده به عنوان نماد مراسم عروسی استفاده می گردد. ناهیل دوستانِ امروزی امیدوارند این سنت فرهنگی فراموش شده را زنده نگه دارند. برای مثال امروزه در شهر اورگوپ از این درخت ها با نام ناهیل ستایش در عروسی ها استفاده می گردد.

منبع: Arkeonews

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 20 دی 1401 بروزرسانی: 20 دی 1401 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 1511

به "سنت جالب درخت آرزو در امپراطوری عثمانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنت جالب درخت آرزو در امپراطوری عثمانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید