چه کسانی فردا یارانه معیشتی می گیرند؟

به گزارش آوای وحش، دومین یارانه معیشتی در حالی به حساب سرپرستان خانوار واریز می گردد که بیش از دو میلیون و هفتصد هزار تقاضا برای دریافت یارانه معیشتی در حال آنالیز است.

چه کسانی فردا یارانه معیشتی می گیرند؟

خبرآنلاین: نزدیک به 6 میلیون درخواست برای دریافت یارانه معیشتی از سوی خانوارهای جا مانده در سامانه های اعلامی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ثبت شده است. پالایش این درخواست ها نشان می دهد یک میلیون از درخواست ها از سوی کسانی ارسال شده است که یارانه معیشتی را دریافت نموده بودند اما به دلیل عدم دریافت پیامک یا دیگر مسائل از این واریزی آگاه نشده بودند.

سایرین نیز طبق قانون در صورتی امکان دسترسی به حساب های بانکی خود را صادر کنند، می توانند در فهرست آنالیز قرار گیرند.

طبق اعلام غلامرضا پناه، معاون وزیر تعاون، در نهایت آنالیز درخواست دو میلیون و 700 هزار خانوار در دستور کار قرار گرفته است اما با این حال پیش بینی شده است واریز دومین یارانه معیشتی نیز برای بیش از 17 میلیون خانوار انتخاب شده از سوی دولت که واجد شرایط دریافت شناخته شده اند واریز گردد.

پناه، معاون وزیر تعاون می گوید یارانه کسانی که واجد شرایط شناخته شوند، یک جا به حساب سرپرستان خانوار واریز می گردد اما به نظر می رسد عملیات پایش برای شناسایی خانوارهای برخوردار هنوز ادامه دارد.یارانه معیشتی پس از افزایش قیمت بنزین به سه هزار تومان و اعلام قیمت 1500 تومانی برای هر لیتر بنزین سهمیه بندی به حساب بیش از 17 میلیون سرپرست خانوار واریز شد. یارانه بنزین برای خانوار یک نفره 55 هزار تومان، خانوار 2 نفره 103 هزارتومان، خانوار سه نفره 138 هزار تومان، خانوار چهار نفره 172 هزار تومان و خانوار پنج نفره و بیشتر 205 هزار تومان است.

یارانه نمی گیرید؟فعلا منتظر یارانه معیشتی نباشید

واریز یارانه معیشتی از ابتدا به حساب سرپرستانی صورت گرفت که یارانه نقدی اول به مبلغ 45 هزار و 500 تومان را دریافت می کنند. کسانی که از فهرست دریافت ایران یارانه انصراف داده اند یا در دوره های گوناگون از این فهرست حذف شده اند، واجد شرایط دریافت یارانه معیشتی شناخته نشده اند. این اما تنها شاخص برای شناسایی سرپرستان خانوار نیست. آنالیز ها نشان می دهد حدود 666 هزار نفر از افراد که یارانه نقدی دریافت نمی کردند، متقاضی دریافت یارانه معیشتی هستند. پیش بینی شده است این افراد از دهم تا بیستم دی ماه نسبت به ثبت درخواست خود اقدام کنند تا روشن گردد مشمول دریافت یارانه دوم یعنی یارانه ناشی از افزایش نرخ بنزین هستند یا خیر.

جدا از این مولفه یا شاخص، دولت شاخص های دیگری را نیز اعلام نموده است که بر مبنای آن تاکید شده است کسانی که از این شرایط برخوردار هستند نمی توانند از این یارانه بهره مند شوند .

متقاضیان دریافت بسته حمایتی در مرحله دوم رسیدگی باید اعلام کنند که در مناصبی چون وکالت، پزشکی و هیات علمی دانشگاه ها فعالیت ندارند. در عین حال این یارانه به مدیران کل و بالاتر، فرماندهان و مناصب بالاتر و اصناف ممتاز و درجه یک و بازرگانان تعلق نمی گیرد.

در عین حال خانوارهایی که بیش از سه سفر خارجی غیر زیارتی دارند و مالکان خودروهای سواری به ارزش 3 میلیارد ریال و خودروهای عمومی به ارزش 4 میلیارد ریال از این دایره بیرون قرار می گیرند. کارفرمایان با بیش از سه بیمه پرداز، خانوارهایی که ارزش ملک آنها در تهران و کلان شهرها 12 میلیارد ریال و سایر شهرها 9 میلیارد ریال باشد و گیرندگان تسهیلات بانکی به ارزش مجموع 3 میلیارد ریال و خانوارهایی با درآمد بالاتر از حد تعیین شده نمی توانند از این یارانه بهره گیرند.

سقف درآمد برای خانوار یک نفره 4 میلیون تومان در ماه، برای خانوار دو نفره 5 میلیون تومان، خانوار سه نفره 6 میلیون تومان.این سقف برای خانوار چهارنفره 7 میلیون تومان در ماه تعیین شده است. سقف درآمدی برای خانوار 5 نفره و بالاتر برابر با 8 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

به این ترتیب افرادی که این نکات را مورد تایید قرار دهند، به دولت این مجوز را می دهند که بازبینی تمامی حساب های بانکی آنها را در دستور کار قرار دهد. پس از بازبینی است که به وسیله پیامک تصمیم اتخاذ شده به متقاضیان این بسته اعلام می گردد.نداشتن ملک اما شرط قطعی برخورداری از یارانه نیست چرا که میرزایی، سخنگوی ستاد شناسایی طرح حمایت های معیشتی می گوید کسانی که خانه های گران قیمتی اجاره نموده اند لزوما از این یارانه برخوردار نمی شوند.

جمعیت یارانه بگیر از 60 میلیون فراتر می رود؟

در حالی که تقاضای دو میلیون و 700 هزار خانوار جدید برای دریافت یارانه معیشتی در حال آنالیز است اما هنوز تعیین نیست در صورت تایید تقاضای این افراد امکان افزایش جمعیتی که یارانه معیشتی دوم را دریافت می کنند، وجود دارد یا خیر. به عبارت دیگر آنالیز ها نشان می دهد با توجه به بودجه تخصیصی، تعداد یارانه بگیران باید در محدوده 60 میلیون خانوار باشد و از سوی دیگر تقاضا برای دریافت این یارانه بالاتر از انتظارات تعریف شده است. در این راستا معاون وزیر تعاون و سخنگوی ستاد طرح حمایت یارانه معیشتی می گوید پایش شرایط خانوارهای دریافت کننده یارانه ادامه دارد. به این ترتیب انتظار می رود ورود افراد جدید به این فهرست با خروج بعضی دیگر از افراد همراه باشد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 30 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 10

به "چه کسانی فردا یارانه معیشتی می گیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی فردا یارانه معیشتی می گیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید