9 نشانه عاشق شدن

به گزارش آوای وحش، عشق می تواند بسیار نیرومند باشد و همه مرز ها و سد ها را از میان بردارد. پدر و مادر را ببینید که چطور فرزند خود را دوست دارند و می گویند هرقدر هم که کثیف باشد یا نگذارد بخوابند باز هم او را دوست دارند.

9 نشانه عاشق شدن

عاشق شدن یکی از عجیب ترین و حیرت انگیزترین تجربه های انسان است. هرکس به نحوی این احساس را تجربه می کند، اما برخی افکار و احساسات عاشقی میان انسان ها مشترک اند که دانستن آن ها به ما کمک می کند بفهمیم کی دچار عشق می شویم.

شخص ممکن است دچار علائم بازر آن گردد، مانند این که نتواند جز آن فرد به کس یا چیز دیگری فکر کند. ممکن هم هست که علائم پیچیده تری در کار باشد.

هرچه باشد بی تردید عاشق شدن در هزارتوی پیچیده دوست یابی های امروزی ساده نیست. برای این که کمی از این پیچیدگی ها بکاهیم با روان شناسانی صحبت کرده که برخی علائم واضح ترِ عاشق شدن را با شما در میان می گذارند.

1- از تماشای طرف سیر نمی شویم

یکی از علائم کلاسیک مجذوب کسی شدن این است که با تمام وجود غرق تماشای چشمان فردی می شویم که دوستش داریم. مارک هکستر روان شناس و مشاور می گوید این یکی از آشکارترین علائمی است که نشان می دهد داریم عاشق کسی می شویم. او می گوید: چرا آدم نباید دلش بخواهد دائم به چشمان کسی که به نظرش زیباترین و جذاب ترین آدم دنیا می آید خیره گردد؟

موضوع این است که وقتی به کسی که دوستش داریم نگاه می کنیم فقط ظاهرش را نمی بینیم. ممکن است کل آینده خودمان را با او ببینیم، یا دست کم آن را تصور کنیم.

هکستر می گوید: آدم در واقع دارد دنبال چیزی می گردد. اگر مادری را در حال تماشای نوزاد تازه متولدش دیده باشید یا در حالی که با علاقه به فرزندش نگاه می کند، این علاقه به خیره شدن را به معشوق در آن احساس می کنید.

2- فعالیت های معمول خود را رها می کنیم

روان شناس دوست یابی مادلین میسون روانتری می گوید اگر از گذران وقت در کنار کسی لذت ببریم نظام پاداش دهی مغزمان انگیزه ما را برای این که بخواهیم بیشتر با او وقت بگذاریم افزایش می دهد و آدم دائم هوس می کند پیش طرف باشد.

ممکن است آدم کم کم به راه هایی فکر کند که بتواند بیشتر در کنار آن شخص باشد و درنتیجه به کار هایی که طرف دوست دارد متمایل می گردد، به این امید که بتواند این پیوند تازه را بین خودش و او محکم کند.

میسون روانتری می گوید: مثلاً ممکن است از پایکوبی سالسا خوشمان نیاید، ولی ناگهان ببینیم رفته ایم در کلاس پایکوبی سالسا ثبت نام کرده ایم با آن که حتی معشوق مان در آن کلاس نیست، فقط به این دلیل که بدین وسیله احساس می کنیم به او نزدیک تر شده ایم. علاوه بر این آدم موضوعی هم پیدا می کند که بتواند راجع به آن با معشوق صحبت کند و شاید از همین طریق او را به سمت خود بکشیم و به او نزدیک تر شویم.

3- کار های ناخوشایندش به مذاق مان چندان بد نمی آید

هکستر می گوید: قدرت عشق و مخصوصاً عشق تازه در وجود ما حالتی ازلی دارد.

با این حساب وقتی معشوق کاری می کند که ممکن است به مذاقمان خوش نیاید؛ مثلاً شلخته است اهمیتی نمی دهیم. در واقع ممکن است حتی متوجه این کارش هم نشویم. هکستر می گوید: عشق می تواند بسیار نیرومند باشد و همه مرز ها و سد ها را از میان بردارد. پدر و مادر را ببینید که چطور فرزند خود را دوست دارند و می گویند هرقدر هم که کثیف باشد یا نگذارد بخوابند باز هم او را دوست دارند.

4- وقتی با او هستیم متوجه گذر زمان نمی شویم

داریا کاس، روان شناس و مشاور، می گوید که وقتی عاشق کسی می شویم ممکن است احساس کنیم زمانی که در کنارش هستیم خیلی زود می گذرد. معمولاً وقتی کاری را می کنیم که از آن لذت می بریم هم همین احساس را داریم. بودن در کنار کسی که داریم عاشقش می شویم هم از این قاعده مستثنی نیست.

او می گوید: وقتی پیشش هستیم انگار خود را فراموش می کنیم به همین دلیل متوجه گذر ثانیه ها نمی شویم.

5- معشوق به چشم مان معصوم است

هکستر می گوید وقتی عاشق می شویم واقع نگری مان تا حدی مختل می گردد. او می افزاید: وقتی عمیقاً دل داده کسی می شویم احتمال دارد نتوانیم از نظرگاهی واقع بینانه به شخصیت، گفتار و رفتارش نگاه کنیم.

بدین ترتیب شاید گفتار و رفتار کس دیگری برایمان ناخوشایند باشد، اما همان رفتار یا گفتار را وقتی از دلبرمان ببینیم ممکن است باعث گردد بیشتر هم دوستش بداریم، چون او در چشم ما معصوم است.

او می گوید: حتی اگر کفش تابستانی را با جوراب بپوشد به چشم ما خیلی هم خوشگل می آید، نه؟! معشوق را سراسر حسن و جمال بی چون و چرا می بینیم. در واقع تمام احساسات ما معطوف به تمام و کمال دیدن آن فرد شده است.

6- زیادی خوش بین می شویم

میسون روانتری می گوید عجیب است که وقتی داریم به کسی دل می بازیم همه چیز زندگی به چشم مان زیبا و خارق العاده می آید. او می گوید: ممکن است به دلایلی نامعلوم احساس کنیم کمی شاداب تر از همیشه ایم. علت این احساس دوپامینی است که وقتی به یارمان فکر می کنیم، در کنارش هستیم یا مشغول کاری هستیم که ما را به یاد او می اندازد در بدن مان ترشح می گردد.

چشم انتظاری امیدوارانه برای دیدارش اضطراب را در وجودمان کاهش می دهد، و باعث می گردد حس بهتری به زندگی پیدا کنیم و از لحاظ روانی سالم تر باشیم.

8- همیشه به او فکر می کنیم

هکستر می گوید: عاشق شدن باعث می گردد از لحاظ احساسی تسلیم طرف مقابل شویم. هکستر می گوید در این تسلیم احساسات، به نحوی با او یکی می شویم و فکر و ذکرمان می گردد او تا جایی که یک لحظه از ذهنمان بیرون نمی رود.

این هم باز به لطف اوکسیتوسینی رخ می دهد که هنگام هم آغوشی در مغز ترشح می گردد. همستر می گوید: این هورمون بر احساسات، شناخت و پیوند های اجتماعی ما اثرگذار است و همه این ها می تواند باعث گردد احساس نزدیکی بیشتری به او بکنیم و دوستش بداریم.

9- خوشحالی اش را می خواهیم

هکستر می گوید هنگامی که داریم عاشق کسی می شویم ممکن است از همیشه فداکارتر شویم. او می گوید: این ویژگی مختص دوست داشتنی است که پخته تر باشد و ممکن است نشانه عشقی عمیق و پایدار باشد. خوشی و شادی را نه تنها برای خود بلکه به همان اندازه برای او نیز می خواهیم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 27 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 456

به "9 نشانه عاشق شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 نشانه عاشق شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید