آشنایی با یکی از پایگاه های مهم دوره هخامنشی در خلیج فارس، کاخ کوروش در کدام استان است؟

به گزارش آوای وحش، کاخ کوروش دشتستان یکی از جاذبه های گردشگری است که هرساله علاقه مندان زیادی از نقاط مختلف کشور از آن بازدید می نمایند.

آشنایی با یکی از پایگاه های مهم دوره هخامنشی در خلیج فارس، کاخ کوروش در کدام استان است؟

به گزارش خبرنگار ، کاخ کوروش دشتستان در شهر برازجان در دوره هخامنشی ساخته شده است، اما به نظر می رسد ساخت آن با مرگ کوروش هخامنشی ناتمام مانده است.

کاخ کوروش دشتستان یکی از پایگاه های مهم ایران دوره هخامنشی در ساحل خلیج فارس بوده است. این کاخ با استفاده از سنگ های سیاه و سفید ساخته شده و براساس نظر کارشناسان از لحاظ حجاری و هنر معماری جدیدتر و ظریف تر از پاسارگاد (مجموعه ای از سازه های باستانی برجای مانده از دوران هخامنشی در استان فارس) است. این ظرافت معماری نشان می دهد که کاخ کوروش دشتستان پس از به تکامل رسیدن هنر اصیل حجاری و معماری عصر کوروش ساخته شده است.

کاخ کوروش دشتستان در 10 مهر ماه سال 1380 به ثبت ملی رسیده است.

در اینجا بهتر است مروری هر چند کوتاه به اهمیت و صندلی تاریخی شهرستان دشتستان داشته باشیم. دشتستان یکی از قدیمی ترین شهرستان های ایران است. این شهرستان که در استان بوشهر واقع شده در گذشته با نام دستقان شناخته می شد.

از جاذبه های گردشگری شهرستان دشتستان می توان به کاخ زمستانی کوروش در برازجان، شهر تاریخی توز یا توج، تل مر، تل خندق، کوشک اردشیر ساسانی، زندان سلیمان و کاروانسرای مشیرالملک اشاره نمود.

پیشنهاد ما به شما این است که در زمان بازدید از جاذبه های گردشگری کشور با توجه به اهمیت تاریخی آن ها به حفاظت هر چه بیشتر از این جذابیت ها یاری کنید تا بتوانیم داشته های تاریخی خودمان را برای نسل های بعد نگه داریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 101

به "آشنایی با یکی از پایگاه های مهم دوره هخامنشی در خلیج فارس، کاخ کوروش در کدام استان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با یکی از پایگاه های مهم دوره هخامنشی در خلیج فارس، کاخ کوروش در کدام استان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید