بعد از پدیده ابرنواختر چه اتفاقی رخ می دهد؟

به گزارش آوای وحش، شاید برایتان جالب باشد که بدانید بعد از پدیده ابرنواختر چه اتفاقی رخ می دهد که باید گفت هابل می تواند به این سوال شما پاسخ دهد، چرا که این تلسکوپ فضایی تصویری از بقایای خرد شده یک انفجار کیهانی ثبت کرده است.

بعد از پدیده ابرنواختر چه اتفاقی رخ می دهد؟

به گزارش ایسنا و به نقل از تی ای، این بقایای خرد شده که در تصویر قابل مشاهده هستند، نوار هایی از گاز هستند که از طریق یک ابرنواختر نوع 1 a و پس از مرگ یک ستاره کوتوله سفید به جا مانده اند. این بقایای/بازمانده ابرنواخترDEM L 249 نام دارد.

DEM L 249 که در کهکشان ابر ماژلانی بزرگ قرار گرفته است، نوعی نادر از بازمانده ابرنواختر است. ابر ماژلانی بزرگ کهکشانی در همسایگی کهکشان راه شیری است. این مشاهدات با استفاده از رصدخانه پرتو ایکس چاندرا ناسا انجام شد.

ماموریت ایکس ام ام-نیوتون آژانس فضایی اروپا نیز نشان می دهد که گاز این بازمانده ابرنواختر در طیف پرتو های ایکس، نسبت به حالت یک بازمانده در یک ابرنواختر نوع 1 a، داغ تر و درخشان تر به نظر می رسد.

چند روز پیش، عملیات علمی تلسکوپ فضایی هابل برای دومین بار در سال جاری به حالت تعلیق درآمد. اما در حال حاضر هابل در حالت ایمن است و مهندسان ناسا در حال تلاش برای کشف مشکل هستند.

به گفته تیم هابل، تجهیزات علمی این تلسکوپ فضایی در روز دوشنبه 25 اکتبر پس از آن که دچار مشکل همگام سازی در ارتباطات داخلی شد، در حالت ایمن (safe mode) قرار گرفتند.

در حالی که تیم هابل در حال بررسی این موضوع هستند، مشاهدات علمی این تلسکوپ به طور موقت به حالت تعلیق درآمده است، با این حال تجهیزات دیگر آن در سلامت هستند.

هابل پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا است که در آوریل سال 1990 به فضا ارسال شد و تا به امروز نشانه هایی از گذر عمر نشان داده است. برای مثال، این تلسکوپ برای بیش از یک ماه در تابستان گذشته دچار مسئله ای در رایانه اصلی شده بود. تیم هابل پس از فعال سازی سخت افزار پشتیبان پیروز به راه اندازی مجدد هابل در ماه ژوئیه شدند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 1205

به "بعد از پدیده ابرنواختر چه اتفاقی رخ می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعد از پدیده ابرنواختر چه اتفاقی رخ می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید