تشخیص سرطان ریه تنها با یک آزمایش خون ساده امکان پذیر می گردد

به گزارش آوای وحش، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، با توسعه فناوری تشخیصی جدید، امکان شناسایی سرطان ریه حتی در مراحل اولیه آن با آزمایش خون بیمار فراهم می گردد. در این روش با فناوری نانو و طیف سنجی رامان می توان از یک قطره خون بیمار برای تشخیص سرطان ریه استفاده کرد. این روش در مراحل آزمایشگاهی بوده و هنوز تجاری سازی نشده است.

تشخیص سرطان ریه تنها با یک آزمایش خون ساده امکان پذیر می گردد

یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه کره به رهبری کیم هیون گو و چوی یئون هو روشی ارائه کردند که با استفاده از آن می توان به سرعت و با دقت بالا سرطان ریه را تشخیص داد.

این پروژه که در بیمارستان گورو در دانشگاه کره صورت گرفته به فناوری ختم شده که در آن تنها با یک قطره از خون بیمار می توان سرطان ریه را شناسایی کرد.

این گروه تحقیقاتی اگزوزم هایی را از سلول های محیط کشت 20 فرد سالم استخراج نموده و آنها را با نمونه های 43 بیمار مبتلا به سرطان که در مراحل یک و دو سرطان ریه بودند مقایسه کردند. در این پروژه با استفاده از طیف سنجی رامان بهبود یافته سطحی و با یاری فناوری نانو، بیش از 2000 سیگنال طیف سنجی رامان تشخیص داده شد.

با استفاده از این سیگنال ها، محققان یک سامانه هوش مصنوعی مجهز به یادگیری عمیق را به گونه ای آموزش دادند که بتواند با پیروزیت سلول های سالم را از اگزوزم های سلول های سرطانی تفکیک کند و این کار با دقت 95 درصد انجام شد.

این گروه پیروز شدند اگزوزم های بیماران مبتلا به سرطان ریه را نسبت به اگزوزم های حاصل از سلول های سرطان ریه با حساسیت 84 درصد و انتخاب گری 85 درصد دسته بندی نمایند.

این تیم تحقیقاتی معتقد است که با این روش حتی بیماران مبتلا به سرطان ریه که در مرحله اول هستند و تشخیص زودهنگام آنها سخت است، می توانند در مدت زمان نیم ساعت تنها با یک قطره خون، مورد آزمایش قرار گرفته و سرطان ریه آنها معین گردد.

کیم می گوید: با استفاده از این فناوری، بیمارستان ها می توانند آزمایش خون را برای شناسایی سرطان ریه به کار گیرند و آزمایش CT را فقط درصورت لزوم انجام دهند چرا که این آزمایش بیمار را در معرض تابش های خطرناک قرار می دهد. این روش جدید بسیار مهم است زیرا می تواند بیماران را در مرحله اول بیماری با دقت نسبتا بالایی شناسایی کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 452

به "تشخیص سرطان ریه تنها با یک آزمایش خون ساده امکان پذیر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سرطان ریه تنها با یک آزمایش خون ساده امکان پذیر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید