حوادث غیر مترقبه بر بچه ها چه تاثیر روانی بر روی بچه ها دارد؟

به گزارش آوای وحش، یک رواننشناس درباره آسیب های حوادث غیر مترقبه بر بچه ها توضیحاتی داد.

حوادث غیر مترقبه بر بچه ها چه تاثیر روانی بر روی بچه ها دارد؟

سمانه بهزادپور روانشناس و مشاور در گفت وگو با خبرنگار ، درباره آسیب های حوادث غیر مترقبه بر بچه ها اظهار کرد: گاهی اوقات فکر می کنیم بچه ها همه چیز را به زودی فراموش می کنند و اگر اتفاقی رخ دهد خیلی خوب درک نمی کنند، اما اینطور نیست و باید هنگام بروز حوادث ناگوار بیشتر به فکر بچه ها باشیم.

این روانشناس گفت: ابتدا باید ببینیم که بچه ها تا چه اندازه درگیر حوادث ناگوار شده اند، چرا که اثرات متفاوتی بر بچه ها دارد، کودکی که در محیط سیل یا زلزله زده حضور مستقیم داشته و شاهد آسیب های مختلف بر خانه و خانواده بوده آسیب بیشتری نسبت به کودکی که والدینش در خانه فقط درباره سقوط هواپیما صحبت می کنند، می بیند.

وی افزود: عوامل مختلفی مانند تاب آوری، سرشت کودک، برخورد اطرافیان و ... وجود دارد که باعث می شود؛ کودک هنگام بروز حوادث ناگوار کودک آسیب ببیند یا خیر.

بهزادپور گفت: کودک در سن پایین وقتی در معرض حوادث ناگوار قرار می گیرد به مسائلی مانند؛ وابستگی بیشتر، ترس از جدایی از والدین، چسبندگی به والدین، مسائل خواب و کابوس شبانه، بازی هایی که ناشی از اضطراب و افسردگی، استرس پس از سانحه، پرخاشگری، مسائل رفتاری و ... دچار می شوند.

این روانشناس ادامه داد: اگر حادثه ناگواری رخ می دهد و سن کودک کم است، والدین باید در چنین موقعیتی احساس کودک را درک کرده، درباره حادثه رخ داده دروغ به فرزندشان نگویند، با کودکشان همدلی کنند، به فرزندشان احساس امنیت دهند تا کودکشان مطمئن شود در کنارش هستند.

وی افزود:، اما بچه های که به مدرسه می فرایند و در مدرسه اطلاعاتی از یکدیگر به دست می آوردند، والدین باید احساس فرزندشان را تایید کرده، نگرانی اش را درک کنند و اطمینان در هر شرایطی در کنار فرزندشان حضور دارند.

بهزادپور گفت: بچه های که در محیط حادثه دیده حضور مستقیم داشته اند و علائمی مانند گوشه گیری، اضطراب و افسردگی در آن ها دیده می شود که باعث نگرانی والدین شده است حتما باید برای ارزیابی تخصصی نزد روانشناس برده شوند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 14 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 62

به "حوادث غیر مترقبه بر بچه ها چه تاثیر روانی بر روی بچه ها دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حوادث غیر مترقبه بر بچه ها چه تاثیر روانی بر روی بچه ها دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید