خطر خشکی تالاب هشیلان کرمانشاه

به گزارش آوای وحش، بنا به هشدار کارشناس تالاب های اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه، خطر خشک شدن تالاب هشیلان در فصل گرمای امسال وجود دارد.

خطر خشکی تالاب هشیلان کرمانشاه

جمال رحمانی کارشناس تالاب های اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به شرایط نامناسب اندازه آب تنها تالاب کرمانشاه، گفت:

سطح آب تالاب هشیلان برای این فصل پایین و احتمال خشک شدن آن در فصل گرما بسیار زیاد است.

او از کاهش بارندگی ها که باعث کم شدن دِبی سراب سبزعلی به عنوان منبع تامین 90 درصد آب تالاب هشیلان شده خبر داد و اضافه کرد:

به علاوه عامل دیگر تامین آب تالاب هشیلان آب شدن تدریجی برف ارتفاعات شاهو و خورین است که متاسفانه امسال بارش برف هم نداشتیم.

وی ادامه داد:

اگرچه محدودیت کشت در اطراف تالاب هم اعمال شده، اما کشاورزان تا اول خرداد حق کشت گندم، نخود و... در این منطقه را دارند که خود باعث مصرف آب و کم شدن آب تالاب خواهد شد.

کارشناس تالاب های اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به ذخیره شدن هرسال آب برای فصل گرما در تالاب با باز و بسته کردن دریچه انتهای تالاب، گفت:

شرایط آب به گونه ای نیست که بتوان برای فصل گرما ذخیره انجام داد.

وی معتقد است، با وجود این شرایط و با توجه به اینکه تالاب هشیلان در سال های 87 و 94 هم سابقه خشک شدگی داشته است، دور از انتظار نیست که امسال نیز با خشک شدن تالاب روبه رو شویم.

بنا به گفته او، تالاب هشیلان با از دست رفتن آب تالاب و فرسایش خاک آن، به کانون ریزگرد تبدیل می شود و منطقه ها اطراف نیز از آن تاثیر می پذیرد.

او ادامه داد:

هشیلان حق آبه ای از سد گاوشان دارد؛ اما ذخیره آب سد نیز به اندازه ای نیست که هم آب شرب شهر کرمانشاه را تامین کند و هم به احیا تالاب هشیلان کمک کند.

رحمانی مطرح نمود:

به علاوه اگر این حق آبه تخصیص داده شود، در جهت هم نیمی از آن به علت خشکسالی یا برداشت از طریق کشاورزان از دست می رود و آب زیادی به تالاب وارد نمی شود.

او به به جای مانده بارش های بهاری برای کمک به احیای تالاب هشیلان اشاره و ابراز امیدواری کرد.

رحمانی با بیان اینکه در شرایط کنونی هنوز سطح تالاب خشک نشده، اضافه کرد:

تالاب هنوز وارد مرحله خط قرمز نشده؛ اما خطر خشکی کامل تنها تالاب کرمانشاه را تهدید می کند.

او گفت:

با خشک شدن این تالاب بسکمک از گونه های گیاهی و جانوری آن از بین می رود.

به گفته این کارشناس، در سال گذشته هم اندازه حضور پرندگان مهاجر در این تالاب، به عنوان یکی از مراکز اصلی فرود پرندگان مهاجر در کرمانشاه، به علت کم شدن آب تالاب هشیلان کمتر از سال های قبل بود.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اسفند 1400 بروزرسانی: 23 اسفند 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 1308

به "خطر خشکی تالاب هشیلان کرمانشاه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطر خشکی تالاب هشیلان کرمانشاه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید