زنان خانه دار چگونه خود را بیمه نمایند؟ (

به گزارش آوای وحش، رئیس اداره بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه اختیاری سازمان تأمین اجتماعی جزئیات بیمه زنان خانه دار را تشریح کرد و نرخ حق بیمه های دریافتی در سطوح سه گانه برای این دسته از زنان را اظهار داشت.

زنان خانه دار چگونه خود را بیمه نمایند؟ (

جهت دریافت خدمات رنگ پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، محمود علی بخشی در تبادل نظر با ایسنا به مناسبت سوم نوامبر، روز جهانی زنان خانه دار اطلاعاتی در این باره ارائه داد و در این باره اظهار کرد: شمار زنان خانه دار زیاد است و تقاضای گسترده ای برای پوشش بیمه در سال های گذشته از سوی آنها مطرح می شد.

وی اضافه نمود: در مقررات مشاغل آزاد بر اشتغال افراد تاکید شده اما با پیگیری های انجام شده در نهایت با پوشش بیمه ای زنان خانه دار موافقت شد و از آذرماه سال 1387 با اخذ مصوبه هیئت مدیره، زنان خانه دار مشمول بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد شدند.

رئیس اداره بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه اختیاری سازمان تأمین اجتماعی با بیان اینکه زنان خانه دار از یاری 2 درصدی دولت برای حق بیمه پرداختی برخوردار هستند گفت: تا کنون 370 هزار نفر از زنان خانه دار تحت پوشش بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد سازمان تامین اجتماعی قرار گرفته اند.

علی بخشی ادامه داد: زنان خانه دار در حد فاصل سنی 18 تا 50 سال می توانند به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه و تقاضای بیمه نمایند. در ضمن چنانچه متقاضیان در تاریخ ارائه تقاضا بالاتر از سقف سنی مورد اشاره سن داشته باشند درصورتی که معادل مازاد سنی دارای سابقه پرداخت حق بیمه باشند تقاضای بیمه آنان در صورت احراز سایر شرایط مقرر قابل پذیرش خواهد بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی سه سطح از تعهدات بیمه ای را برای زنان خانه دار درنظر گرفته است گفت: نوع اول با نرخ پرداخت حق بیمه 14 درصد است و تنها شامل بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی می گردد. نوع دوم نرخ پرداخت حق بیمه 16 درصد است و شامل بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی می باشد و نوع سوم با نرخ پرداخت حق بیمه 20 شامل تعهدات بازنشستگی، فوت و از کار افتادگی می گردد و 2 درصد از نرخ های مورد اشاره در تعهد دولت است.

رئیس اداره بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه اختیاری سازمان تأمین اجتماعی درباره مبلغ پرداختی مبنای پرداخت حق بیمه زنان سرپرست خانوار بر اساس حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در امسال عنوان نمود: در امسال با توجه به حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار برای مدل اول یعنی نرخ پرداخت حق بیمه سهم بیمه شده 12 درصد، مبلغ ماهانه 230 هزار تومان، برای مدل دوم یعنی نرخ پرداخت حق بیمه 14 درصد، مبلغ ماهانه 267 هزار تومان و برای مدل سوم یعنی نرخ پرداخت حق بیمه 18 درصد، مبلغ ماهانه 343 هزار تومان پرداخت می نمایند.

علی بخشی اضافه نمود: البته این مبالغ برای هر سال متغیر بوده و چنانچه گفته شد بر اساس حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در هر سال تعیین می گردد.

وی مزایای طرح بیمه زنان خانه دار را برشمرد و با اشاره به امکان انتخاب های متفاوت در این نوع بیمه اظهار کرد: در این طرح ابتدا انتخاب نرخ ها با متقاضی است و این طورنیست که سازمان تامین اجتماعی اجباری در انتخاب نرخ پرداخت حق بیمه برای متقاضی داشته باشد لیکن بعد از انتخاب نرخ توسط متقاضی با توجه به شرایط وی از لحاظ سابقه و شرایط سلامت وی نرخ پرداخت حق بیمه تعیین می گردد.

رئیس اداره بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه اختیاری سازمان تأمین اجتماعی اضافه نمود: مزیت دوم بحث درمان است و در این مورد هم اجباری در انتخاب درمان نیست. در دیگر بیمه ها غیر از حرف و مشاغل آزاد، هر نوع بیمه دیگری را افراد بخواهند انتخاب نمایند، دارای یک نرخ است و حمایت درمان در آن نرخ لحاظ شده است.

علی بخشی ادامه داد: ممکن است بانوی خانه داری که همسرش بیمه است و از خدمات درمانی همسرش استفاده کند، در این صورت ضرورتی ندارد با انتخاب بیمه زنان خانه دار، حق سرانه درمان را هم بپردازد. به عبارتی می تواند قرارداد بدون درمان با سازمان تامین اجتماعی منعقد نموده و از خدمات درمانی بیمه همسر استفاده نموده و تعهدات بلندمدت شامل بازنشستگی ، فوت و از کارافتادگی را از سازمان تامین اجتماعی دریافت کند.

وی اضافه نمود: به عنوان مثال دختر مجردی که در خانه پدر زندگی می نماید ، می تواند از خدمات درمانی بیمه پدر، مادامی که ازدواج ننموده و یا اشتغال به کار ندارد، بهره مند گردد و تعهدات بلندمدت را طی قرارداد بدون درمان از سازمان تامین اجتماعی دریافت کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 611

به "زنان خانه دار چگونه خود را بیمه نمایند؟ (" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان خانه دار چگونه خود را بیمه نمایند؟ ("

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید