سفر به دنیای پس از مرگ در کتاب ارداویراف نامه

به گزارش آوای وحش، اَرداویراف نامه یا اَرداویرازنامه نام یکی از کتاب های نوشته شده به زبان پارسی میانه است که از پیش از اسلام بجا مانده است. مضمون کتاب، اعتقادات عامه ایرانیان پیش از اسلام در باره آخرت است

سفر به دنیای پس از مرگ در کتاب ارداویراف نامه

برای سفر با تور پاییز 1400 پوکت همراه ما باشید. هیچ جا بهتر از سواحل زیبای تایلند نمیتواند خستگی را از تن شما بدر کند و تجربه آرامش را به شما بدهد.

ارداویراف نامه یا بهشت و دوزخ در آیین مزدیسنی

به گزارش خبرنگاران به نقل سیمرغ ، کتاب ها گنجینه های فکری و اعتقادی بشر پیشین و انسان معاصر هستند که با گشودن آن ها می توان از رازهای سر به مهر و افکار ساده اما به هم تنیده بشر خاکی آگاه شد. گذشتگان برای باقی گذاشتن پدیده های فکری، آثار اعتقادی و نیز تمایل برای جاودانی افکار خویش، به نگاشتن این محفوظات ذهنی همت گمارده اند.

کتاب هایی از هزاره های دور برای انسان قرن 21 به ارث رسیده است که با خواندن آن ها می توان سفری به سرزمین های گذشته در زمان های بعید داشت و با توصیف های نویسنده از جزئیات زندگی و برنامه های فکری آنان آگاه شد. با وجود این منابع غنی، بسیار جای تاسف است که بر این کتاب های ارزشمند در کتابخانه ها گرد نسیان نسل جدید بنشیند. مردمان گذشته کتاب های دیگری نیز نگاشته اند که بیانگر اعتقادات و زمینه های فکری خود درباره چگونگی پیدایش دنیا خلقت، شروع و خاتمه دنیا و آدمیان و... هستند که از جمله آن ها می توان به ارداویراف نامه اشاره نمود.

اَردا ویراف نامه یا اَردا ویراز نامه نام یکی از کتاب های نوشته شده به زبان پارسی میانه است که پیش از اسلام نگاشته شده است، محتوای کتاب اعتقادات عامه ایرانیان پیش از اسلام درباره آخرت است. ویراف یا ویراز نام یکی از موبدان عهد ساسانی است. او نویسنده کتابی درباره سفرش به دنیای پس از مرگ است؛ این کتاب با نام ارداویراف نامه یا ارداویراف نامک به زبان پهلوی از او به یادگار مانده است. اَرداویراف نامه بر رساله الغفران ابوالعلاء معری و به ویژه بر کمدی الهی دانته، تأثیرگذار بوده است. موضوع اصلی این گونه معراج نامه ها، سفر عرفانی است و مسافران درواقع شارحان (بیان کنندگان) روح و روان خویش اند.

کتاب معروف ارداویراف نامه تصویر جامعی از دوزخ در دین زردشت به دست می دهد. این کتاب یکی از منابع مهم تاریخ شفاهی آیین باستانی زرتشتی است و از محتوای کتاب چنین برمی آید که متن اصلی پهلوی آن به اواخر دوره ساسانی تعلق داشته باشد.

داستان کتاب

این کتاب، داستان موبدی است که برای آگاه شدن مردمان درباره دین، رستاخیز، بهشت و دوزخ، خود را به کمک موبدان دیگر به خواب هفت روزه می برد و روان او در بهشت، نیکی های نیکوکاران و در دوزخ باداَفرَه(مجازات) بدکاران را می بیند و پس از به هوش آمدن، داستان ها را بازگو می نماید. این مرد ویراف نام دارد که او را اردا به معنای قدیس لقب داده اند، موبدان آیین مزدیسنی به ارداویراف شربتی مخدر و مقدس می خورانند که تحت تأثیر آن او به مدت سه شبانه روز به خواب می رود و پس از بیداری داستان سیروسلوک روحی خود را برای دیگران بازگو می نماید.

داستان این کتاب در دیباچه ترجمه کهن ارداویراف نامه به پارسی چنین آمده است: ایدون گویند که چون شاه اردشیر بابکان به پادشاهی بنشست، نود پادشاه بکشت و برخی گویند نودوشش پادشاه بکشت و دنیا را از دشمنان خالی کرد و آرمیده گردانید و دستوران و موبدانی که در آن موقع بودند همه را پیش خویشتن خواند و گفت که دین راست و درست که ایزد تعالی به زرتشت... این کتاب تا حدودی بیانگر این است که در زمان نویسنده آن چه گناهانی مستحق رفتن به دوزخ بوده و چه اعمالی بهشت را برای فرد به ارمغان می آورده است و افزون بر آن زمینه های اعتقادی مردم زمان ارداویراف و... را نیز بیان می نماید.

کتاب ها، اسرار پیدای گذشتگان زمین و گنجینه پنهان افکار آیندگان هستند که به نظر می رسد نامهربانانه آن ها را در قفسه کتابخانه ها به حال خویش رها نموده ایم و هر لحظه از سرگذشت گذشته و نقشه های آینده دورتر و دورتر می شویم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 587

به "سفر به دنیای پس از مرگ در کتاب ارداویراف نامه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به دنیای پس از مرگ در کتاب ارداویراف نامه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید