طراحی پله ساختمان

به گزارش آوای وحش، چه چیزی در طراحی پله ساختمان باعث چشمگیر شدن و تمایز یک پله از بقیه پله ها می گردد؟ آیا به خصوصیاتی مثل ابعاد، شکل، مواد مصرفی و موقعیت فیزیکی مربوط می گردد یا موضوع کلا چیز دیگریست؟ شاید پاسخ ما یکی از همین خصوصیات مذکور باشد. همه پله ها نقش یکسانی ایفا می نمایند، اتصال طبقات مختلف یک ساختمان به یکدیگر، اما این دلیل نمی گردد که هرکدام خصوصیات منحصر به فردی نداشته باشند. پله نقشی حیاتی در نقشه کشی و طراحی یک خانه دارد، به همین خاطر اغلب اوقات به نقطه کانونی یک ساختمان تبدیل می گردد. بیایید به تعدادی از پله ها که از قبل در ساختمان وجود داشتند نگاهی بیاندازیم و ویژگی های چشمگیر آن ها را آنالیز کنیم.

طراحی پله ساختمان

جهت دریافت خدمات پتینه چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

این خانه روی یکی از سراشیبی های سائو پائولو ساخته شده. در طول مدت پروژه، طراحان روی اتصال و مرتبط کردن فضای داخل خانه با محوطه بیرون تمرکز کردند. حاصل این کوشش، موفقیتی چشمگیر بود که در طراحی این خانه که از دیوارهایی با ارتفاع دو برابر حد استاندارد و یک پلکان ادغام شده برخوردار است به وضوح پیداست. پنجره های مرتفع، چشم انداز حیرت انگیز محوطه و نور طبیعی را وارد خانه می نمایند. پلکان چوبی و فلزی هم فضایی دلنشین و زیبا در داخل خانه به وجود آورده.

در قلب طراحی پله ساختمان و این خانه، یک پلکان زیبا و ظریف می بینیم که حس پویایی و تداوم بین فضاهای مختلف را به ارمغان آورده. دکوراسیون خانه، ترکیبی از عناصر آمریکایی و اسکاندیناویایی است که براساس سلیقه و نیازهای مشتری انتخاب شده. توازن و تعادل قابل توجهی در محیط برقرار است. این ساختمان زیرشیروانی، یک خانه خانوادگی کاملا هماهنگ است که از ویژگی های جالبی مثل سادگی و کمال برخوردار است.

خانه بعدی ما در بلژیک واقع شده و از یک پلکان کاملا نامحسوس و نامعلوم برخوردار است. این پلکان نه تنها جلب توجه نمی نماید، بلکه در محیط اطرافش ناپدید و ادغام شده. در عوض، روی چشم اندازها و محل مطالعه دنجی که زیر پلکان واقع شده است تمرکز شده. این نوع طراحی پلکان و فضای خالی زیرِ آن، که در این مورد به مطالعه اختصاص داده شده، یکی از هوشندانه ترین طراحی پله ساختمان است. این طراحی و ترکیب بندی جالب، کارِ یک گروه معماری بلژیکی است که بازسازی خود خانه را هم به عهده داشتند.

باورتان می شود که خانه بعدی، خانه پله ای نام دارد؟ این ساختمان واقع در واشنگتن بوده و در سال 2011 ساخته شده. طراحی پله ساختمان ، نقش مهمی در طراحی اجمالی و ظاهر خانه دارد. اهمیت این نقش هم به ظاهر زیبایش برمی شود. ترکیب چوب و فلز برای پلکان انتخابی عالی بوده. نرده های آن هم ما را به شدت مجذوب خود نموده.

طراحی مجدد این ساختمان کار چندان راحتی نبوده. چون شرکت مسئول پروژه مجبور بود یک بنای تاریخی متعلق به اواخر دهه 1800 را زنده نموده و آن را به یک ساختمان معاصر تبدیل کند. آن ها قصد حفاظت از زیبایی و اصالت تاریخی بنا را داشتند به همین دلیل برخی از ویژگی های اصیل آن مثل دیوارهای سنگی و تیرچه های چوبی سقف را دست نخورده نگه داشتند. طراحی پله ساختمان ، یک پلکان ظریف با نرده های شیشه ای، به بهترین شکل ممکن این ویژگی های اصیل را تکمیل می نماید.

در تصویر بعدی، داخل خانه ای را می بینید که در سال 2012 بازسازی شده. هدف اصلی پروژه، این بود که بدون از بین بردن جذابیت روستایی خانه، آن را پرنور و دلبازتر نمایند. پنجره های عظیم، نور طبیعی بیرون را وارد خانه نموده و فضا را روشن می نمایند. نقش پلکان هم فیلتر کردن نور بدون ایجاد مانع سر راه مناظر بیرون است.

خانه معاصر و زیبایی که در تصویر زیر می بینید، زمانی یک مخروبه کهنه و کثیف بوده. اما الان مجموعه ای از طراحی پله ساختمان ، پلکان-کتابخانه جالب، زمین بتنی پولیش شده و دیوارهای آجری سفید است. بازسازی و نوسازی این ساختمان، فقط یکی از پروژه های یک شرکت روتردامی در این منطقه می باشد. البته نیازی به گفتن نیست که هر پروژه براساس نیازهای مشتری طراحی و اجرا شده.

پلکان بعدی، چیزی بیش از یک پلکان ساده است. این سازه، مثل یک ویژگی معماری و طراحی می ماند، چیزی شبیه یک مجسمه. طراحی پله ساختمان نتیجه همکاری دو معمار است که در ابتدا برای یک خانه بازسازی شده در بروکسل طراحی نموده بودند. نرده های فلزی از سقف طبقه بالا آویزان هستند و تقریبا تا کف طبقه پایین ادامه دارند. درست 3 پله مانده تا رسیدن به طبقه پایین، پله های فلزی جای خود را به یک سری کشوی چوبی می دهند که نقش پله را هم ایفا می نمایند.

بعد از طراحی مجدد، یک انبار قدیمی در هلند تبدیل به خانه دنج و زیبا و معاصری شد که در عکس بعدی می بینید. طبقه همکف شامل نشیمن و یک آشپزخانه دلباز و اپن است. طبقه بالا، فضایی دنج و صمیمی دارد. این دو طبقه توسط پلکان-کتابخانه ای که بخشی از آن توسط میله های فلزی از سقف آویزان شده به هم متصل شده اند.

دیوار آجری سفید رنگ، به طور حتم پس زمینه ای جالب برای این پلکان چوبی و فلزی است که بیشتر شبیه یک تندیس است تا پلکان. این ترکیب عجیب و غیرعادی از مواد و مصالح، نمایانگر دکوراسیون و طراحی بقیه فضاهای خانه نیز هست.

منبع: بازسازی ساختمان
انتشار: 18 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 257

به "طراحی پله ساختمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی پله ساختمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید