قوانین تمدید پی آر کانادا

به گزارش آوای وحش، اگر اقامت دائم کانادا را دارید و به دنبال قوانین تمدید پی آر کانادا از لحاظ تعداد روزهای سپری شده در کانادا یا در خارج از کانادا هستید، این مقاله برای شما مفید خواهد بود. لطفا دقت کنید که این قوانین شامل افرادی که دارای پاسپورت کانادایی هستند نمی گردد. همچنین دقت کنید که این قوانین در مورد تمدید کارت پی آر بوده و قوانین سیتیزن شیپی متفاوت از این قوانین است.

قوانین تمدید پی آر کانادا

اگر علاقمند به سفر با بهترین کانادا تور قیمت هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و ابشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

کارت پی آر کانادا در خاک کانادا صادر میگردد و پنج سال اعتبار دارد. در موارد استثنایی پی آر یک ساله هم صادر میگردد. اگر فردی شرایط اقامت خود را از دست دهد کارت پی آر او باطل میگردد.

دلایل باطل شدن کارت پی آر کانادا

فرد دارنده اقامت دائم کانادا برای سیتیزن شیپی اقدام نموده و قبول گردد. یعنی با سیتیزن شدن کارت پی آر کانادا باطل میگردد.

رای نهایی مراجع قانونی مهاجرت برای متقاضی صادر گردد .

نامه Removal Order برای متقاضی صادر گردد.

سازمان PRRA یا IRB موقعیت مهاجرتی فرد را در کانادا باطل کند.

قوانین تمدید پی آر کانادا از نظر زمانی

بر اساس قانون 28 اقامت کانادا، شرایط زیر باید برای تمام متقاضیان دارای اقامت دائم کانادا به مدت دو سال در پنج سال مهاجرتی وجود داشته باشد تا کارت پی آر او تمدید گردد. در مدت حضور در کانادا به عنوان فرد دارنده اقامت دائم کانادا، یا همان کارت پی آر کانادا، متقاضی الزامی برای کار کردن یا درس خواندن نداشته و صرفا حضور فیزیکی او مد نظر است. فرد دارای اقامت دائم کانادا میبایست در بازه زمانی هر 5 سال، مجموعا 730 روز در کانادا حضور فیزیکی داشته باشد تا اقامت دائم خود را از دست ندهد. آیا با سپری کردن 730 روز متقاضی پاسپورت کانادایی میگیرد؟ خیر. این 730 روز در حقیقت فقط منجر به این خواهد شد که اون اقامت دائم خود را از دست ندهد. این قوانین شامل همه افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند شده و متقاضیانی که به وسیله استان کبک برای اخذ اقامت دائم کانادا اقدام نموده اند نیز مستثنی نمی باشند.

نکته بسیار مهم در مورد تمدید کارت پی آر:

بسیاری از متقاضیان با دفاتر ما تماس میگیرند و متاسفانه اعلام مینمایند که آفیسر در هنگام ورود به آنها اعلام نموده که 730 روز در پنج سال در کانادا نمانده اند، در حالیکه طبق محاسبات متقاضی این مدت را در کانادا بوده. نکته در این جاست که 5 سال مورد نظر تکرار میگردد و طبق قانون تمدید کارت اقامت، متقاضی باید در هر (هر) پنج سال 730 روز در کانادا مانده باشد تا کارت پی آر او تمدید گردد.

نکته مثبت در مورد تمدید موقعیت اقامت دائم کانادا

آفیسر ها طبق قوانین مهاجرت موظف هستند که 730 روز مربوط به تمدید پی آر را از زمانی محاسبه نمایند که پرونده متقاضی برای تمدید کارت پی آر به اداره مهاجرت میرسد. به طور مثال اگر در یک بازه زمانی 5 ساله متقاضی پیروز به تکمیل 730 روز نگردد ولی پس از آن در زمان ارائه درخواست 730 روز را تکمیل نموده باشد، آفیسر باید تعداد روزها را در زمانی که پرونده درخواست تمدید موقعیت اقامت دائم به آن اداره رسیده، در نظر بگیرد.

مواد استثنا برای حضور فیزیکی در کانادا

موارد زیر استثناهایی هستند که اگر رعایت شوند، فرد دارنده کارت پی آر با وجود عدم حضور فیزیکی در کانادا، روزهای سپری شده در این مدت را میتواند به عنوان حضور فیزیکی در کانادا ادعا کند.

  • متقاضی میتواند در خارج از کانادا حضور داشته باشد به شرطی که همسر او سیتیزن کانادا باشد. در مورد فرزندان، والدین او باید سیتیزن کانادا باشند. ( فقط فرزندانی که تا به امروز ازدواج ننموده اند و زیر 18 سال هستند)
  • متقاضی میتواند در خارج از کانادا حضور داشته باشد به شرطی که همسر او اقامت دائم کانادا را داشته باشد. در مورد فرزندان، والدین او باید در استخدام تمام وقت یک شرکت کانادایی، یا بخش دولتی کانادا باشد.
  • متقاضی میتواند در خارج از کانادا بوده ولی در استخدام تمام وقت یک شرکت کانادایی یا یک بخش دولتی کانادا باشد.

ارتکاب جرم و از دست دادن اقامت دائم کانادا

از سال 2013 به بعد، با سخت تر شدن قوانین مهاجرت در این زمینه، اگر فرد دارای اقامت دائم کانادا، در خاک کانادا، جرمی مرتکب گردد که در اثر آن حکم زندان بیش از 6 ماه صادر گردد، یا اگردر خارج از خاک کانادا جرمی مرتکب گردد که 10 سال حکم زندان داشته باشد، یا حکم زندان 10 ساله دریافت کند، ارتکاب این جرم میتواند منجر به از دست دادن شرایط اقامت دائم او گردد. از سال 2013 به بعد، با مصوب شدن قانون C-43، متقاضی امکان اعتراض در دادگاه های مهاجرتی را نیز نسبت به این تصمیم اداره مهاجرت نخواهد داشت. (حق اعتراض در دادگاه عالی کانادا همواره وجود دارد)

سناریو 1 ( قوانین تمدید پی آر کانادا)

سحر در اول ژانویه 2010 اقامت دایم خود را در اولین روز حضورش در کانادا دریافت نموده است. سحر از اول ژانویه 2010 تا اول ژانویه 2013 در کانادا حضور داشته و سپس به مدت 3 سال به ایران بازگشته. آیا سحر در تمدید کارت اقامت خود در ژانویه 2015 به مسئله ای خواهد خورد؟

خیر. چون در بازه زمانی 5 ساله سحر 730 روز معادل دو سال در کانادا بوده و هیچ مسئله ای برای تمدید کارت اقامت خود ندارد.

سناریو 2 (قوانین تمدید پی آر کانادا)

محمد در اول جولای 2005 اقامت خود را دریافت میکند. او از همین تاریخ به مدت دو سال در کانادا بوده و سپس در جولای 2007 به ایران بازگشته. کارت اقامت محمد تا سال 2010 معتبر است. محمد در سال 2010 به کانادا بازگشته و کارت اقامت دائم خود را بدون مشکل (730 روز حضور در 5 سال گذشته) به مدت 5 سال تا جولای 2015تمدید میکند و دوباره به ایران باز میگردد. محمد در جولای سال 2013 به خاک کانادا وارد میگردد تا 730 روز مربوط به دور دوم اقامت خود را تکمیل کند و دوباره کارت اقامت او تمدید گردد. آیا محمد از نظر حفظ اقامت دائم خود دچار مشکل شده است؟

بله. با وجود اینکه محمد توانسته 730 روز در هر دور اقامت خود در کانادا را حفظ کند ولی او در جریان این قانون نبوده که فرد دارنده اقامت دائم کانادا، تعداد روزهای حضور فیزیکیش در هر سال از نو شروع نمی گردد. به این معنی که بین سال های 2007 تا 2013 که محمد در کانادا حضور نداشته (6 سال) او میبایست حداقل 730 روز در کانادا می بوده.

حضور فیزیکی در کانادا برای تمدید اقامت دائم کانادا باید 730 روز در هر پنج سال باشد. یعنی آفیسر در هر بازه زمانی پنج ساله که تمایل داشته باشد باید بتواند حضور 730 روزه متقاضی را در آن بازه مشاهده کند.

سناریو 3 (قوانین تمدید پی آر کانادا)

زهرا سیتیزن کانادا است. همسر او بابک به تازگی اقامت دائم خود را دریافت نموده. زهرا به دلیل مساله اقتصادی مجبور است 4 سال آینده رو به ایران بازگردد. آیا بابک اقامت دائم خود را از دست خواهد داد؟

خیر. مسئله ای برای بابک وجود نخواهد داشت. زیرا او همسر فردی است که سیتیزن کانادا بوده و در این حالت وقتی بابک همراه همسرش زهرا در خارج از کشور باشد هم اقامت او به عنوان اقامت در خاک کانادا محسوب میگردد.

سناریو 4 (قوانین تمدید پی آر کانادا)

محمد دارای اقامت دائم کاناداست. او کارت PR خود را در سال 2013 دریافت نموده. سمیه همسر محمد و الناز و بردیا که فرزندان آنها هستند نیز در سال 2015 به محمد در کانادا پیوستند. در سال 2016 خانواده برای ماموریت کاری مجبور به مهاجرت به سوئیس شدند. زیرا محمد در شرکت کامپیوتری کار میکند که یک شرکت سوئیسی میباشد. آیا اقامت دائم کانادای همسر و فرزندان محمد به عنوان اقامت در کانادا محسوب خواهد شد؟

خیر. زیرا محمد در شرکت کانادایی کار نمیکند و هم چنین شغل او در شرکت های مربوط به فدرال و ایالتی هم نیست.

اگر در تمدید کارت پی آر خود مشکل دارید، با وکلا و مشاورین ما مشورت کنید.

تماس با ویزا موندیال

منبع: ویزا موندیال
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 82

به "قوانین تمدید پی آر کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوانین تمدید پی آر کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید