معماری امنیتی خاورمیانه

به گزارش آوای وحش، نشنال اینترست معتقد است که حمله نظامی امریکا به عراق نظم خاورمیانه را به طور عمده تغییر داد و سبب شد بازیگران منطقه ای قدرتمند شوند.

معماری امنیتی خاورمیانه

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت ترک اصل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، نشریه نشنال اینترست در تحلیلی به نظم جدید امنیتی خاورمیانه پرداخت و نوشت:

حمله غلط ایالات متحده به عراق در سال 2003 و سپس تغییرات موسوم به بهار عربی ساختار خاورمیانه را به شکل اساسی تغییر داده است. این دو رویداد با تغییر توازن قدرت بین دولت های منطقه به گروه های منطقه ای نیز قدرت بخشید.

با این حال فقدان استراتژی منسجم و تعیین، ظهور بازیگران چندگانه، پرهزینه بودن جنگ و درگیری ها به شکل روزافزونی توانایی ایالات متحده در مدیریت ساختار امنیتی جدید خاورمیانه را تضعیف نموده است. به همین ترتیب نیز عدم توانایی ایالات متحده در انطباق با پویایی های منطقه ای جدید، ایران را قادر ساخت تا خلا را پر کند و نفوذ منطقه ای خود را به ضرر ایالات متحده افزایش دهد.

گرچه هیچ کس نمی تواند بر پیچیدگی مشارکت گسترده مالی و امنیتی بین چین و ایران سایه تردید بیافکند، اما در صورت تحقق آن پیامدهای منطقه ای ، فرامنطقه ای و بین المللی گسترده ای خواهد داشت.

از اویل سال 2000 چین رویکرد جدیدی را در استراتژی عظیم خود یعنی توانمندسازی و احیای دوباره ملت چین در پیش گرفت. این رویکرد مستلزم اقدامات قاطعانه تر پکن در سطح جهانی است.

به طور همزمان نیز استراتژی دفاع ملی امریکا در سال 2018 به وضوح چین را رقیبی تجدیدنظرطلب خوانده که می خواهد نظم جهانی را با صف آرایی مجدد در هند و منطقه آسیا-اقیانوسیه به نفع خود تغییر دهد. با این وجود توافق نامه استراتژیک جدید چین و ایران کوشش های ایالات متحده برای به حداقل رساندن نفوذ چین و ایران در خاورمیانه را تضعیف می نماید.

ابتکار عمل چینی و ایرانی این اجازه را به ایران می دهد تا از نظر مالی و سیاسی در برابر فشارهای ایالات متحده مقاومت کند و نفوذ خود را در خاورمیانه بیشتر گسترش دهد. همجواری چین و ایران فراتر از روابط دو جانبه و حوزه مالی است و آنها را قادر می سازد تا نظم منطقه ای و جهانی را بازنویسی نمایند.

یکی از انگیزه های چین برای ایجاد روابط استراتزیک با ایران و گسترش حضور در خلیج فارس و خلیج عمان می تواند پاسخ به کوشش های ایالات متحده برای متوازن سازی قدرت چین در آسیای شرقی با استفاده از سیاست متعادل سازی خارجی باشد.

متعادل سازی خارجی به معنای خنثی سازی قدرت رقبا با تکیه بر توانایی متحدان است. در پاسخ ، چین کوشش نموده است تئاتر سیاسی خود را به اقیانوس هند و خلیج فارس گسترش دهد و کوشش ایالات متحده را با ایجاد شبکه ای از مراکز استراتژیک در منطقه که به طور سنتی حوزه نفوذ ایالات متحده بوده است ، خنثی کند.

در حالی که سیاست ایالات متحده در قبال خاورمیانه در دهه اخیر تغییر نموده، اما در ارائه گزینه ای برای محافظت کامل از منافع منطقه ای خود ناکام مانده است.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 16 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 434

به "معماری امنیتی خاورمیانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معماری امنیتی خاورمیانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید