چگونه شکست خوردن را به بچه ها بیاموزیم

به گزارش آوای وحش، هیچ پدر و مادری دوست ندارد کودک خود را شکست خورده ببیند. این ممکن است دلسرد کننده باشد که والدین با درماندگی کودک در حین نوشتن یک کلمه را غلط املایی ببینند ، فوتبال را از دست بدهند ، فراموش نکنند که تکالیف خود را به مدرسه بیاورند ، یا به دلیل نقش آفرینی در یک اجرا انتخاب نشوند.

چگونه شکست خوردن را به بچه ها بیاموزیم

به گزارش خبرنگاران ،بچه های جوان ممکن است احساس نمایند که اگر دوستشان برای ناهار کنار هم بنشینند ، در کلاس به آنها احضار نگردد ، یا اینکه فقط در مدرسه مناسب نیستند ، احساس شکست می نمایند. دریافت نمرات ضعیف ، انتخاب شدن یا عملکرد خوب در مقابل دیگران (مانند ورزش یا سخنرانی در جمع) از دیگر موارد رایج است که بچه ها می توانند درک نمایند که شکست خورده اند.

طبیعتاً اولین انگیزه بسیاری از والدین ، محافظت از فرزندشان در برابر این تجربیات ناخوشایند است. اما این معمولاً به نفع فرزند شما نیست. در عوض ، شکست می تواند به یک تجربه یادگیری تبدیل گردد که در واقع توانایی کودک شما را برای پیروزیت در آینده بهبود می بخشد. همانطور که هنری فورد یک بار گفت: شکست تنها فرصتی است که باید باهوش تر دوباره آغاز گردد.

اگرچه این یک قسمت طبیعی از زندگی است ، شکست می تواند احساسات دردناکی مانند عصبانیت ، ناراحتی ، ناامیدی یا اعتماد به نفس پایین را در کودک یا عظیمسالان ایجاد کند. چگونگی تجربه کودک شما از این احساسات ممکن است براساس سن و بلوغ او باشد. با این حال ، می توان به آنها یاد داد که این احساسات را به روشی مثبت تشخیص داده و با آنها کنار بیایند - و آنها را به سمت پیروزیت آینده راهنمایی کنید.

  • پاسخ های مثبت به شکست

بچه ها می بینند که والدین چگونه شکست را می پذیرند یا چگونه با آن کنار می آیند و این در پاسخ خود تأثیر می گذارد. این می تواند یک چیز خوب یا بد باشد.

اگر هنگام پذیرش برای ارتقا درجه ای که واقعاً می خواستیم از او عصبانی شویم یا از معلم کودک بخاطر دادن نمره بد ناراحت شویم ، کودک ممکن است هنگام مواجهه با شکست های خود این رفتار را الگوبرداری کند. از طرف دیگر ، اگر شکست را جدی بگیریم و از آن به عنوان فرصتی برای رشد و پیشرفت خود استفاده کنیم ، کودک درس بهتری می آموزد.

هنگامی که کودکی یک شکست را تجربه می نماید ، والدین باید به آنها یاری نمایند تا ارزیابی نمایند که چه اشتباهی رخ داده و چگونه می توانند از بروز مجدد آن جلوگیری نمایند. اگر کودک به اندازه کافی عظیم شده است ، از آنها بپرسید که چرا فکر می نمایند در این آزمون شکست خورده اند یا توپ را نگرفته اند. بینش آنها نسبت به مسئله ممکن است شما را متعجب کند.

  • بچه ها می توانند در خصوص حل مسئله به وسیله عدم پیروزیت یاد بگیرند.

بازآرایی مجدد شکست به عنوان فرصتی برای ارزیابی و برنامه ریزی برای نتایج بهتر ، می تواند شکست را کاهش دهد و باعث ایجاد انعطاف پذیری گردد ، ضمن اینکه آنها را برای انجام بهتر دفعات بعدی آماده می نماید. بچه های ما با کوشش و شکست ، سپس دوباره کوشش و پیروزیت ، در خصوص صبر ، استقامت و احساس افتخار به پیروزیت های خود می آموزند.

تشویق و ستایش ابزارهای قدرتمندی هستند که می توانیم برای شکل دادن به پاسخ مثبتی که می خواهیم ببینیم استفاده کنیم.

  • آموزش چگونگی حل مسائل خود به بچه ها

از راهکارهای زیر برای یاری به کودک خود بهره ببرید تا شکست ها را به درس و انگیزه پیروزیت آینده تبدیل کند:

1.درباره احساسات آنها صحبت کنید

به کودک خود یاری کنید احساساتی را که احساس می نماید شناسایی نموده و به روشی قابل قبول ابراز کند. وقتی کودک شما پیروز نیست ، چه در کلاس و چه در زمین فوتبال ، والدین (یا هر مراقب عظیمسالان) باید در دسترس باشند تا به آنها یاری نمایند تا احساسات خود را از بین ببرند.

2.درباره آنچه رخ داده صحبت کنید

به آنها فرصتی بدهید تا در خصوص اینکه چرا فکر می نمایند همه چیز آنطور که می خواستند پیش نرفتند یا انتظار داشتند که پیش بروند ، صحبت نمایند. حتی جوانان می توانند احساسات خود را بیان نمایند و یکی از بهترین کارهایی که والدین می توانند انجام دهند گوش دادن به آنها است. فرزند شما حتی احتمالاً بینشی درباره آنچه رخ داده است که شما از آن مطلع نبوده اید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 بهمن 1399 بروزرسانی: 14 بهمن 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 734

به "چگونه شکست خوردن را به بچه ها بیاموزیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه شکست خوردن را به بچه ها بیاموزیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید