کاهش وزن و لاغری با ورزش TRX

به گزارش آوای وحش، ورزش تی آر ایکس (TRX) یکی از بهترین روش های موجود برای کاهش وزن و افزایش قدرت عضلات بدن است. حرکات و تمرینات TRX با استفاده از طناب های کشسان و ارتجاعی مخصوص انجام می گردد.

کاهش وزن و لاغری با ورزش TRX

شاید تا حدودی در خصوص کش های تی آر ایکس چیزهایی شنیده باشید، یا در در حین تمرینات در باشگاه بدنسازی فردی را دیده باشید که از چند بند کشی آویزان شده باشد. این تسمه های کشی TRX نام دارند. کش های TRX با به چالش کشیدن قدرت، استقامت، و پایداری بر وزن بدن، یک تمرین ایده آل را برای کاهش وزن و تقویت عضلات به ارمغان می آورند. ورزش TRX علاوه بر کاهش وزن و افزایش قدرت عضلات، ظاهر و شکل کلی بدن را تغییر می دهد، و به بهبود تعادل فیزیکی و افزایش نیروی جسمی ورزشکار یاری چشم گیری می نماید. اما، بیشتر مردم روش صحیح استفاده از آن را نمی دانند. در ادامه مطلب با روش های استفاده از این ابزار کاهش وزن بیشتر آشنا می شوید.

ورزش TRX چه نوع تمرینی است؟

در ورزش TRX از یک سیستم کششی ساده استفاده می گردد. بندهای کشسان این وسیله 2 دستگیره و یک گیره نگهدارنده دارد. گیره ابزاری برای آویزان کردن یا گیر دادن کش در پشت درب اتاق است. شما با گیر دادن دست یا پا در دستگیره های کش حرکات متنوعی انجام خواهید داد. در ورزش TRX حرکات بر مبنای وزن بدن انجام می گردد، بنابراین تمرینات دشوارتر شده و امکان تقلب وجود نخواهد داشت.

چرا تمرین با کش های TRX برای کاهش وزن مفید هستند؟

  • تنوع حرکت در ورزش TRX زیاد است: برای انجام حرکات تی آر ایکس محدودیت های کمی وجود دارد؛ شما می توانید بر تمرین شناخته شده را در قالب تمرین تی آر ایکس انجام دهید. این بدین معنی است که با کار کردن بر روی عضلات مختلف بدن، یک تمرین پربازده برای کل بدن حاصل می گردد.
  • تمرینات TRX بر عضلات شکم متمرکز هستند: انجام هر کدام از حرکات تی آر ایکس به نوعی نیازمند استواری و ثبات عضلات ناحیه شکم است. شنا یک حرکت تمرینی برای عضلات کل بدن است. اما وقتی حرکت شنا را با کش های تی آر ایکس انجام دهید، نتایج خارق العاده خواهند بود. در این حالت، پاها در قلاب کش قرار دارند و دستها تمام وزن بدن را تحمل می نمایند. حرکت شما از بدن می خواهد که با تکیه بر عضلات شکم تعادل را حفظ کنید. درگیری عضلات سینه نیز در حین بالا و پایین رفتن یک نکته مهم دیگر است. همه این موارد در کنار هم باعث می گردد تا تعداد کالری های بیشتری در حین ورزش سوازنده گردد.
  • اجرای ورزش TRX در بیشتر مکان ها امکان پذیر است: وقتی صحبت ورزش و تمرینات ورزشی میان می آید، بیشتر افراد بهانه هایی مانند شلوغی برنامه کاری یا نزدیک نبودن یک باشگاه ورزشی، برای کم کاری خود می آورند. تی آر ایکس این مشکل را حل نموده است. با این کش های ورزشی تمرینات پربازدهی را در خانه و سایر مکان هایی مورد علاقه انجام خواهید داد.

برنامه تمرین پایه ورزش تی آر ایکس

این شش حرکت با هدف کاهش وزن و افزایش قدرت بدنی طراحی شده اند. هر کدام از آنها را هر چند بار که می توانید تکرار کنید، و به مرور زمان و با افزایش توان جسمی تعداد تکرار هر حرکت را افزایش دهید.

1. شنا

دسته های TRX را طوری تنظیم کنید تا هم ارتفاع با دور کمر آویزان شوند. در هر دست یکی را نگه دارید و پاهای خود را عقب بیاورید، بنابراین شما در موقعیت شنا قرار می گیرید. با استفاده از عضلات شکم، تعادل خود را حفظ کنید، سپس، مانند یک شنای معمولی، با خم کردن مفصل آرنج، بدن را پایین و بالا ببرید.

2. پلانک

پلانک از تمریناتی است که برای ایجاد شکم سیکس پک کاربرد زیادی دارد. کش های TRX را طوری تنظیم کنید که حدود 30 سانتیمتر بالاتر از زمین آویزان باشند. پاها را در قلاب های کش قرار داده و با تکیه بر شکم تعادل خود را حفظ کنید. با تکیه بر ساعد دست ها به حالت پلانک وارد شوید و تا جایی که می توانید در این شرایط بمانید.

3. اسکات

در این حالت نیز، کش را طوری تنظیم کنید که هم ارتفاع با دور کمر آویزان گردد. دستگیره ها را با دستان خود نگه دارید، و کمی عقب بروید. کمر را صاف نگه داشته و با خم کردن زانوها به حالت اسکات وارد شوید. بر حفظ فرم صحیح بدن تمرکز داشته باشید. سپس دوباره به حالت ابتدایی تمرین برگشته و این حرکت تی آر ایکس را دوباره تکرار کنید.

4. بارفیکس

دستگیره ها را طوری آویزان کنید که با قفسه سینه هم ارتفاع باشند. دستگیره های کش را گرفته و پاهای خود را چند قدم جلو ببرید. سپس، به عقب رفته و شکم خود را سفت نگه دارید. با استفاده از قدرت کمر و عضلات جلوبازو، بدن را دوباره بالا بکشید. سپس دوباره با آرامش پایین آمده و این روال را تکرار کنید.

5. کرانچ

ورزش TRX برای تقویت عضلات شکم بسیار مفید است. بعد از اینکه کش ها را حدود 30 سانتیمتر بالاتر از زمین آویزان کردید، پاهای خود را در قلاب ها گیر دهید. کف دستها را بر روی زمین بگذارید. سپس به آرامی زانوها را خم نموده و به سمت داخل بدن بیاورید. بعد از آن کمی صبر کنید و دوباره به آرامی به حالت ابتدایی تمرین برگردید.

6. لانژ

کش را در همان ارتفاع قبلی نصب کنید. یکی از پاها را در یکی از قلاب ها بگذارید، بنابراین روی پا رو به روی زمین قرار می گیرد. زانوی پای مخالف را خم کنید تا به حالت لانژ وارد شوید. سپس با انقباض عضلات پا بالا آمده و به حالت اولیه تمرین بازگردید. این حرکت را تا جایی که می توانید تکرار کنید. سپس، روال کار را با پای دیگر نیز تمرین کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 711

به "کاهش وزن و لاغری با ورزش TRX" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش وزن و لاغری با ورزش TRX"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید