گزارش گاردین از کوشش برای نجات ویلای نمازی

به گزارش آوای وحش، نشریه گاردین در گزارشی به کوشش معماران ایرانی برای نجات ویلای نمازی در شمال تهران از چنگال بولدوزرها اشاره نمود.

گزارش گاردین از کوشش برای نجات ویلای نمازی

جهت دریافت خدمات طراحی محوطه ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش آوای وحش، در گزارش گاردین آمده است: تخریب کامل ویلای نمازی که از آن به عنوان تنها ساختمان دست نخورده اثر جیو پونتی، معمار سرشناس ایتالیایی در خاورمیانه یاد می گردد و جایگزین کردن آن با یک هتل پنج ستاره، موضوعی است که این روزها با اعتراض جمعی از معماران ایرانی روبه رو شده است.

این ویلا که در دهه 1960 و در منطقه نیاوران ساخته شده، پیش از این در فهرست گنجینه های ملی ایران قرار داشت اما مالک آن با رأی یک دادگاه توانسته آن را از فهرست آثار ملی خارج کند و زمینه را برای ساخت یک هتل 20 طبقه به جای آن فراهم کند.

این موضوع با واکنش معماران ایرانی روبه رو شده که کمپینی را برای نجات این بنا به راه انداخته اند. ویلای نمازی آخرین ویلا از مجموعه سه ویلای مشهور جیا پونتی است که الهام بخش بسیاری از معماران از جمله زاها حدید، معمار نامدار انگلیسی و متولد عراق بوده است. دو ویلای دیگر از آثر جیا پونتی در شهر کاراکاس ونزوئلا قرار دارند.

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران در مصاحبه با یکی از رسانه های داخلی عنوان نموده این ساختمان به صورت قانونی از فهرست آثار ملی خارج است و بنابراین تنها راه نجات آن این است که شهرداری آن را به عنوان اموال عمومی تملک کند یا آن را با ملک دیگری معاوضه نمایند.

نشید نبیان، فارغ التحصیل دانشگاه هاروارد و محقق ایرانی معتقد است حساسیت کافی میان ایرانی ها برای نجات میراث کشور وجود ندارد. ما برای فراتر رفتن از بحران هویت خود همیشه به تاریخ کهن بازمی گردیم، اما تاریخ معاصرمان نیز به همان اندازه اهمیت دارد. تاریخ معاصر نوعی حس تعلق نسبت به شهر ایجاد می نماید و اگر آن را از دست دهید برای این که خود را برای آیندگان معرفی کنید و یا حتی بگویید الان چه کسی هستید با مشکل روبه رو خواهید شد.

نبیان همچنین می گوید: ساخت هتل به جای ویلای نمازی تهدیدی برای محیط زیست نیز محسوب می گردد، چرا که در محوطه های آن درختان بسیار زیادی نیز وجود دارد. این از جمله معدود فضاهای تنفسی در شهر با شمار زیادی درخت قدیمی است و هر گونه ساخت و سازی بحران اکوسیستمی موجود در منطقه را تشدید می نماید و همچنین ترافیک بسیار زیاد و آلودگی بیشتری برای شهر به همراه خواهد داشت.

پرشیا قره گزلو معمار ایرانی و طراح پاویون ایران در دوسالانه ونیز 2016 نیز می گوید: در سال های اخیر کوشش های زیادی برای نجات آثار برجسته معماری در تهران انجام شده که از آن جمله می توان به خانه پناهی اثر رولاند دوربول اشاره نمود، اما توجه بیشتری احتیاج است. در سال های اخیر بیش از 300 اثر در تهران و حومه آن ثبت شده اند اما تعداد بسیار بیشتری بنا وجود دارد که کسی درباره آن ها چیزی نمی داند و ناگهان در معرض خطر تخریب قرار می گیرند.

یک خانه قدیمی در منطقه زعفرانیه تهران که متعلق به همسر سوم رضاشاه پهلوی بود در کمال تأسف تخریب شد و یک خانه دیگر فروغ فرخزاد، شاعر و کارگردان ایرانی در آن رفت و آمد زیادی داشته نیز طبق گزارش ها در ماه نوامبر تخریب شده است.

از دیگر بناهای ارزشمند که در چند سال اخیر مورد غفلت واقع شده اند می توان به خانه ثابت پاسال در تهران معروف به کاخ ورسای ایران و خانه ای در کرج متعلق به خواهر محمدرضاشاه پهلوی اشاره نمود که طراحی آن بر عهده فرانک لوید رایت، معمار آمریکایی بوده است.

لیلا عراقیان، معمار پل مدرن طبیعت در تهران می گوید: در ماه ژانویه همراه با پسر پونتی کوشش کردیم از خانه نمازی دیدن کنیم، زنگ در را زدیم اما نگهبانی خانه گفت مالک در خانه نیست و بنابراین ما به خانه مقابل رفتیم و چند عکس از آنجا گرفتیم. این بنایی با طراحی یک معمار بسیار مهم است و هر جا دیگری بود از آن محافظت می شد.

عراقیان همچنین اضافه نمود: حمایت از ویلای نمازی دلگرم نماینده بوده است و این حقیقت که جامعه ایران و معماران ایرانی نسبت به این موضوع حساس هستند به خودی خود مثبت است و حاکی از آن است که آن ها بی تفاوت نیستند. اگر 15 سال پیش بود این خانه بدون مقاومت خیلی زیادی تخریب شده بود.

سال گذشته اعتراض هایی نیز نسبت به طرح تغییر نمای یک بانک در تهران انجام شد که معمار آن یورن اوتزان، معمار دانمارکی و طراح اوپراهاوس سیدنی بوده است.

خانه نمازی پس از انقلاب سال 1979 در ابتدا در تملک دولت قرار داشت و به عنوان اداره ثبت احوال استفاده می شد، اما بعدها به احمد ابریشمچی نماینده کمپانی نوکیا در ایران فروخته شد که آن را به عنوان یک اثر ملی ثبت کرد و چهار سال پیش نیز به مالک فعلی آن فروخته شد.

فریار جواهریان معمار ایرانی که پس از انقلاب اقدام به مستندنگاری ویلای نمازی نموده است نیز خواهان نجات ویلای نمازی شد و گفت: اگر می خواهند هتل بسازند هم هنوز می توانند ویلا را حفظ نمایند و این بنا ارزش اضافه نموده آن خواهد بود. شما چیز خوبی دارید پس چرا آن را خراب و با چیزی زشت جایگزین کنید؟

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 46

به "گزارش گاردین از کوشش برای نجات ویلای نمازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش گاردین از کوشش برای نجات ویلای نمازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید