اگر قصد سفر یک روزه به اطراف تهران را دارید، این جنگل در انتظار شماست

به گزارش آوای وحش، این جنگل محل رویش گیاهی به نام الیما است که در اردیبهشت ماه رشد می نماید. می گویند نام جنگل الیمستان نیز برگرفته از این گیاه است.

اگر قصد سفر یک روزه به اطراف تهران را دارید، این جنگل در انتظار شماست

به گزرش خبرآنلاین، اگر تهران هستید و قصد دارید که یک سفر یک روزه بروید و بزنید به دل طبیعت، می توانید حدود 150 کیلومتر برانید و سری به جنگل الیمستان بزنید. بعضی از جا های تماشای جنگل الیمستان شامل قله امامزاده قاسم، نقش پای ستم، روستای لهاش و منطقه بکر قلاردن می گردد. البته اگر بخواهید همه این منطقه ها را ببینید، بعید است سفر یک روزه جواب بدهد و بهتر است برنامه ریزی طولانی تری داشته باشید.

این جنگل در فاصله سی کیلومتری شهر آمل قرار گرفته است و به وسیله جاده هراز امکان دسترسی به آن ممکن است. در مسیر جنگل الیمستان، ابتدا به یک امام زاده به نام لهاش یا امام زاده قاسم می رسید و سپس با ورود به یک جاده فرعی، به روستای لهاش. تماشا این روستا هم خالی از لطف نیست.

در ادامه مسیر به روستایی دیگر به نام الیمستان می رسید و این می گردد آغاز مسیری برای رسیدن به جنگل الیمستان.

بر سر راهتان قرار خواهد گرفت که نشانه نزدیک شدن شما به جنگل سبز و مه آلود الیمستان است. در ابتدای مسیر جنگل پیمایی، با جنگلی انبوه روبرو می شوید. پس از عبور از آن، دشتی دل باز را برابر خود خواهید دید. اگر بیشتر پیش بروید، وارد جنگل باشکوه تری خواهید شد و پس از آن به منطقه کوهستانی می رسید. با دو ساعت کوهپیمایی، به قله امامزاده قاسم دسترسی خواهید داشت. قله الیمستان با ارتفاع 2510 متر، چشم انداز ای وصف ناشدنی با دید به قله دماوند دارد.

جالب است بدانید این جنگل محل رویش گیاهی به نام الیما است که در اردیبهشت ماه رشد می نماید. می گویند نام جنگل الیمستان نیز برگرفته از این گیاه است.

نقش پای رستم

یکی از تماشای های منطقه، نقش پای رستم است که تعجب همه کوهنوردان را برمی انگیزد. نرسیده به قله، جای دو شهاب سنگ بزرگ دیده می گردد که حفره هایی به عمق 10 متر ایجاد نموده اند. اهالی منطقه افسانه ای زیبا برای این چاله ها دارند. آن ها معتقدند این گودال ها جای زانو های رستم است که در این منطقه زانو زده و از آب دریا نوشیده است. دورنمای بی نظیر قله دماوند و منظره ها زیبای جنگلی با پوشش دشت های پر گل، این منطقه را به مکانی فوق العاده تبدیل نموده اند.

منطقه بکر قلاردن

محلی ها در اردیبهشت ماه به سمت دشت گل گاوزبان منطقه قلاردن می روند، گل گاوزبان می چینند و گیاه دیگری به نام زی زا. راه مسیر چندان شیب دار نیست و از روستای الیمستان تا منطقه قلاردن حدود یک ساعت و نیم تا دو ساعت راه است.

آنجا بقایایی از یک قطعه قدیمی به جا مانده است. بعلاوه گاوسرایی ساخته اند که اقامتگاهی برای چوپانان محلی است. در فاصله ای حدود یک کیلومتری گاوسرا، مرتعی به نام سجمون قرار گرفته که گله دار ها با آب چشمه های آنجا گله های شان را سیراب می نمایند.

این توصیه ها را جدی بگیرید

همراه داشتن غذای کافی، لباس مناسب، جعبه یاری های اولیه، چراغ قوه و در صورت امکان جی پی اس و یاری گرفتن از بومیان برای جنگل نوردی پیشنهاد می گردد.

در شرایط مه امکان گم شدن در جنگل وجود دارد.

برای حفاظت از محیط زیست، آتش روشن نکنید یا در صورت افروختن آتش، از خاموشی آن پیش از بازگشت اطمینان حاصل کنید.

اگر از طبیعت گردی در فضای شلوغ لذت نمی برید، روز های تعطیل و پایانی هفته راهی الیمستان نشوید.

گردشگران حق ورود به روستا را ندارند و برای بازدید از جنگل، باید از مسیر معین شده پیش بروید.

منبع: فرارو
انتشار: 1 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 1 اردیبهشت 1402 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 1555

به "اگر قصد سفر یک روزه به اطراف تهران را دارید، این جنگل در انتظار شماست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر قصد سفر یک روزه به اطراف تهران را دارید، این جنگل در انتظار شماست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید