برگزاری مدرسه انتقال به بزرگسالی برای مبتلایان اوتیسم

به گزارش آوای وحش، مسئول واحد آموزش، پژوهش و توانبخشی انجمن اوتیسم ایران، از برگزاری مدرسه انتقال به بزرگسالی برای افراد طیف اوتیسم اطلاع داد و گفت: در این مدرسه آموزش مسائلی برای حضور در جامعه و حرفه آموزی به این افراد مطرح می گردد.

برگزاری مدرسه انتقال به بزرگسالی برای مبتلایان اوتیسم

سینا توکلی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه شعار جهانی سازمان ملل در رابطه با مبتلایان اوتیسم در ارتباط با انتقال به بزرگسالی این افراد بوده است، گفت: انجمن اوتیسم ایران نیز با تعریف هفت گام مجزا، روز جهانی اوتیسم در ایران را گرامی داشته است. گام ها شامل اوتیسم و جامعه، اوتیسم و خانواده، اوتیسم و مسئولین، اوتیسم و بزرگسالان، اوتیسم و رسانه و... بودند که در هر کدام از این شاخه ها فعالیت هایی اجرا شده است.

وی در رابطه با اقداماتی که برای گام اوتیسم و بزرگسالی توسط این انجمن صورت گرفته است، اضافه کرد: سلسله کارگاه هایی را برای نوجوانان و بزرگسالان طیف اوتیسم (افراد بالای 14 سال) و والدین آنها ترتیب دادیم. عناوین کارگاه ها شامل ارتباطات و تعاملات اجتماعی مورد احتیاج برای حضور مستقل در اجتماع، آموزش های مختلف در رابطه با حرفه آموزی، پول، اشتغال و توانمندی بزرگسالان برای ورود به بازار کار، مباحث حقوقی و مالکیت افراد طیف اوتیسم، بلوغ و مسائل عاطفی، آموزش برنامه ریزی انجام مستقل فعالیت های روزمره زندگی و آشنایی با مسائل حمل و نقل عمومی و علائم هدایت و رانندگی است.

وی با بیان اینکه 53 سازمان مردم نهاد فعال در حوزه اوتیسم در کشور فعال هستند، اظهار کرد: از این سازمان ها لیست بزرگسالان طیف اوتیسم را گرفته ایم و این کارگاه ها را طی این ماه (خردادماه) به صورت وبینار و مجازی برای این افراد و والدین شان برگزار می کنیم. از ابتدای تیرماه همین دوره به صورت حضوری برای نوجوانان و بزرگسالان طیف اوتیسم در قالب مدرسه ای تحت عنوان مدرسه انتقال به بزرگسالی به مدت 4 هفته برگزار می گردد. کلاس های ما روزانه بین 4 تا 6 ساعت به طول می انجامد و قرار نیست صرفا در یک محیط بسته برگزار گردد، مباحث مربوط به حمل و نقل مانند مترو، بی آرتی، آشنایی با مشاغل، خرید در فروشگاه های زنجیره ای، ایستادن در صف و... در این قالب به افراد طیف اوتیسم آموزش داده می گردد.

توکلی ادامه داد: در خاتمه این دوره جشن استقلال برای این افراد برگزار می گردد و پس از آن، این افراد بر اساس توانایی هایی که داشتند وارد مرحله حرفه آموزی می شوند. بعضی وارد کارهای معرق، کار با چرم و... می شوند و همزمان با آغاز دوره حرفه آموزی، مدرسه دیگری ویژه کارشناسان انجمن های اوتیسم کشور و تجربه مجازی و حضوری در کار با این افراد را به صورت یک هفته به این کارشناسان آموزش می دهیم تا در شهرهای خود همین دوره انتقال به بزرگسالی را در شهرهای خود برگزار نمایند. گروه اقتصادی پاسارگاد حامی خوبی برای انجمن اوتیسم ایران برای تحقق این هدف است.

وی اضافه کرد: در رابطه با مباحث حقوقی افراد طیف اوتیسم نیز فعالیت هایی داشته ایم. طی روزهای آینده قصد داریم مطالبات و مباحث قانونی مانند ارث، وصیت ها و... افراد طیف اوتیسم را مطرح کنیم تا همچون مبحث پیروز معافیت افراد طیف اوتیسم، این موضوعات نیز به خاتمه خوبی برسند. یکی از مباحث مهم انتقال به بزرگسالی، مسائل حقوقی است که افراد طیف اوتیسم و خانواده های آنها باید نسبت به آن آگاهی داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه این دوره ها برای افراد طیف اوتیسم و خانواه های آنها کاملا رایگان برگزار می گردد، توضیح داد: خانواده این افراد برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره تلفن 48085 تماس بگیرند تا هدایت لازم را به فراخور شرایط فرزند خود دریافت نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 387

به "برگزاری مدرسه انتقال به بزرگسالی برای مبتلایان اوتیسم" امتیاز دهید

1 کاربر به "برگزاری مدرسه انتقال به بزرگسالی برای مبتلایان اوتیسم" امتیاز داده است | 2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری مدرسه انتقال به بزرگسالی برای مبتلایان اوتیسم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید