توزیع 2 میلیون و 700 هزار فرآورده خونی در بیمارستان ها

به گزارش آوای وحش، تهران (پانا) - سخنگوی سازمان انتقال خون اطلاع داد طی 10 ماه گذشته امسال 2 میلیون و 755 هزار و 708 واحد خون و فرآورده های خونی شامل گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما بین مراکز درمانی و بیمارستانی کشور توزیع شده است.

توزیع 2 میلیون و 700 هزار فرآورده خونی در بیمارستان ها

به گزارش ایرنا، بشیر حاجی بیگی مطرح نمود: از ابتدای فروردین تا خاتمه دی ماه یک میلیون و 998 هزار و 895 نفر برای اهدای خون به مراکز اهدای خون سراسر کشور مراجعه کردند که از این تعداد یک میلیون و 581 هزار و 180نفر پیروز به اهدای خون شدند.

وی ادامه داد: 34 درصد اهدا نمایندگان خون در 10 ماهه سال جاری از گروه خونی O مثبت بودند و فقط یک درصد از اهدا نمایندگان خون از گروه خونی AB منفی بودند زیرا این گروه کمیاب ترین گروه خونی در کشور است.

سخنگوی سازمان انتقال خون در مورد اهدای خون توسط بانوان نیز گفت: بالاترین شاخص اهدای خون توسط بانوان مربوط به استان های لرستان، کردستان و خراسان جنوبی با هشت درصد بود و در همین مدت بیشترین رشد شاخص اهدای خون بانوان هم مربوط به استان های چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوی، هرمزگان و گلستان بود و به طور کلی شاخص اهدای خون بانوان در کشور 5.2 درصد است.

وی توضیح داد: در 10 ماهه گذشته بیشترین میزان اهدای خون توسط اهدا نمایندگان در استان های تهران به 15 درصد، استان فارس با 7.5 درصد و استان خراسان رضوی با هفت درصد و بیشترین میزان رشد اهدای خون در این مدت هم نسبت به مدت مشابه سال گذشته در استان های خراسان جنوبی و قم بود.

حاجی بیگی در مورد اهدای خون توسط اهدا نمایندگان مستمر (با سابقه حداقل دوبار اهدای خون در سال) هم گفت: بیشترین میزان رشد اهدای خون توسط اهدا نمایندگان مستمر هم در این مدت در استان های سمنان با 73 درصد، لرستان با 65 درصد و مازندران با 64 درصد گزارش شده است.

وی خاطر نشان کرد: حداقل سن قابل قبول برای اهدای خون 18 سال و حداکثر سن 60 سال تمام است و حداکثر سن برای اولین اهدای خون 60 سال است و برای دفعات بعدی اهدا نماینده مستمر(با سابقه حداقل 2بار اهدای خون در سال) حداکثر 65 سال است.

سخنگوی انتقال خون ادامه داد: از هر فرد سالم بالای 50 کیلوگرم وزن و سن بالای 18 سال تا سن 60 سال 10.5 سی سی یا میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن خون گرفته می گردد و حجم کیسه های خون اهدایی 450 سی سی یا میلی لیتر است و 63 سی سی ماده ضد انعقادی درون کیسه ها خون موجود است.

حاجی بیگی در مورد ضرورت اهدای خون توضیح داد: خون سالم، نجات دهنده زندگی است و همه روزه، در سراسر جهان بسیاری از افراد به خون و فرآورده های خونی نیاز دارند، به طوری که از هر سه نفر در جهان، یک نفر در طول زندگی نیاز به تزریق خون و فرآورده های خونی پیدا می نماید.

وی گفت: زمان بروز حوادث و سوانح گوناگونی نظیر تصادفات رانندگی، سوختگی ها و اعمال جراحی بارزترین موقعیت ها نیاز مبرم به خون است.

سخنگوی انتقال خون ادامه داد: همچنین خانم های باردار در حین زایمان، نوزادان و بخصوص نوزادان نارسی که به زردی دچار می شوند، نیازمند به خون هستند و از طرفی بیماران مبتلا به سرطان که تحت شیمی درمانی یا اشعه درمانی قرار دارند هم از مصرف نمایندگان خون و فرآورده های خون هستند.

حاجی بیگی گفت: بسیاری از دیگر بیماران، مانند بیماران تالاسمی و هموفیلی نیز ناگزیرند برای بهره مندی از یک زندگی به نسبت طبیعی برای همه عمر به شکل منظم خون یا فرآورده های خون دریافت نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 825

به "توزیع 2 میلیون و 700 هزار فرآورده خونی در بیمارستان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توزیع 2 میلیون و 700 هزار فرآورده خونی در بیمارستان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید