خبرنگاران 305 عمل کاشت حلزون شنوایی در استان همدان با موفقیت انجام شد

به گزارش آوای وحش، همدان- خبرنگاران- رییس مرکز کاشت حلزون شنوایی غرب کشور گفت: 305 عمل کاشت حلزون شنوایی از سال 92 تا به امروز در استان همدان با موفقیت اجرا شده و تا خاتمه سال انجام چهار عمل دیگر در برنامه است.

خبرنگاران 305 عمل کاشت حلزون شنوایی در استان همدان با موفقیت انجام شد

دکتر فرهاد فراهانی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، با بیان اینکه مرکز کاشت حلزون استان همدان از سال 92 به عنوان مرکز غرب کشور فعالیت خود را آغاز کرده گفت: تا به امروز 702 پرونده برای بیماران مراجعه کننده به این مرکز تشکیل و 2 سمینار نیز در این زمینه برگزار شده است.

وی با تاکید بر اینکه قیمت تمام شده پروتز حلزون شنوایی 13 هزار دلار است، عنوان نمود: از ابتدای راه اندازی این مراکز در سطح کشور، وزارت بهداشت از طریق ارز دولتی این هزینه را تامین کرده و بیمار فقط 6 میلیون تومان بابت تمامی خدمات دریافتی که شامل هزینه های بیمارستان و 2 سال آموزش تقویت شنیداری و دیداری است، می پردازد.

رییس مرکز کاشت حلزون شنوایی غرب کشور با بیان اینکه در حال حاضر هیچ کودک ناشنوا و کم شنوایی به دلیل مسائل مالی از کاشت حلزون شنوایی محروم نیست، عنوان نمود: بیماران بی بضاعتی که قدرت پرداخت مبلغ 6 میلیون تومان را ندارند سازمان بهزیستی، خیرین سلامت و بنیاد خیریه شنوایی شفا (بخشش) این هزینه را تقبل کرده است.

دکتر فراهانی با بیان اینکه بهترین زمان کاشت حلزون برای افراد ناشنوای مادرزادی، پیش از سه سالگی است، عنوان نمود: بچه ها ناشنوای مادرزادی باید به سرعت شناسایی و در برنامه کاشت حلزون قرار گیرند ولی برای ناشنوایی در دوران بزرگسالی چنین محدودیتی وجود ندارد.

وی با توصیه به انجام غربالگری شنوایی و ارجاع زود هنگام این بچه ها که نقش اساسی در جلوگیری از این ناتوانی در آینده خواهد داشت، ادامه داد: هرچه سن کودک کمتر باشد، امکان زبان آموزی نیز بهتر خواهد بود و این عمل جراحی برای بچه ها خردسال پیش از دوره یادگیری گفتار انجام می شود تا کودک بتواند پس از آن بشنود و صحبت کند.

رییس مرکز کاشت حلزون شنوایی غرب کشور با بیان اینکه 50 بیمار در لیست انتظار دریافت پروتز قرار دارند یادآور شد: شناسایی بچه ها کم شنوا از بدو تولد (مانند غربالگری نوزادان) و در ادامه، مداخلات سیستماتیک (ارائه خدمات آموزشی، درمانی و توانبخشی) می تواند به پیشگیری از کم شنوایی و کاهش تعداد افراد کم شنوا در جامعه کمک کند.

دکتر فراهانی گفت: در سه سال گذشته پویش ملی آگاه سازی جامعه نسبت به نقش تشخیص و مداخله زودهنگام کم شنوایی و ناشنوایی برای اطلاع رسانی هرچه بیشتر به مردم و خانواده ها برای پیشگیری از تولد نوزادان با کم شنوایی و ناشنوایی و تشخیص و مداخله زودهنگام برای بهبود کیفیت زندگی بچه ها کم شنوا و ناشنوا برای موفقیت آنان مطابق با همسالان شنوایشان، فعالیت کرده است.

وی تاکید کرد: عفونت های گوش میانی با درد گوش در زمستان که در بچه ها خیلی شایع است نیاز به رسیدگی و درمان دارد تا به کم شنوایی منجر نشود.

رییس مرکز کاشت حلزون شنوایی غرب کشور، شناسایی بیماری ها و داروهایی که سبب کم شنوایی می شوند، ارتقای سطح بهداشت عمومی و سلامت جامعه در طول زندگی افراد را در کنترل و پیشگیری از کم شنوایی حائز اهمیت دانست و گفت: غربالگری شنوایی در مهدهای کودک، در بدو ورود به مدرسه و پس از آن، در دوران نوجوانی، جوانی و سالمندی تکرار می شود.

پروتز کاشت حلزون یک دستگاه الکترونیکی است که انرژی صوتی را به علایم الکترونیکی تبدیل می کند.

در حال حاضر 6 هزار و 141 ناشنوا و کم شنوا در استان همدان زیر پوشش بهزیستی قرار دارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 فروردین 1400 بروزرسانی: 4 فروردین 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 834

به "خبرنگاران 305 عمل کاشت حلزون شنوایی در استان همدان با موفقیت انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 305 عمل کاشت حلزون شنوایی در استان همدان با موفقیت انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید