خلیلزاد به قطر رسید؛ طالبان منتظر دستور نهایی رهبرشان برای مذاکرات است

به گزارش آوای وحش، یک مقام ارشد گروه طالبان به بی بی سی تایید نموده که زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان به کشور قطر رسیده و با ملا برادر، معاون این گروه و رئیس دفتر سیاسی قطر ملاقات نموده است.

خلیلزاد به قطر رسید؛ طالبان منتظر دستور نهایی رهبرشان برای مذاکرات است

به گزارش آوای وحش، این مقام طالبان که خود در فرایند مذاکرات صلح آمریکا و طالبان مشارکت دارد، بدون ذکر نامش، اضافه کرد که طالبان نیز برای شروع مذاکرات منتظر راهنمایی نهایی رهبری این گروه است.

دور دهم مذاکرات آمریکا 16 آذر شروع و بعد از یک هفته مصاحبه متوقف شد.

موضوع اصلی این دور از مذاکرات کاهش خشونت ها و آتش بس اعلام شده بود. در آن موقع خلیلزاد با اعلام توقف مذاکرات، نوشت که طالبان باید نشان دهند که مایل هستند و می توانند به خواست افغانستان برای صلح پاسخ دهند. او تاکید نموده بود: ما مکث کوتاهی می کنیم تا آن ها با رهبری خود در خصوص این موضوع اساسی مشورت نمایند.

براساس گزارش ها خلیلزاد به هیأت مذاکره نماینده طالبان گفته بود که درباره کاهش خشونت ها با رهبران خود مشوره نمایند و بعد مذاکرات از سر گرفته گردد.

در آن موقع سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر گفته بود که به خواست نمایندگان این گروه برای مشوره با رهبران شان مصاحبهها برای چند روز متوقف شده است.

با افزایش کوشش ها جهت دستیابی به صلح در افغانستان، توبی لینزر، معاون دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) گفت در صورتیکه خشونت ها کاهش یابد، فعالیت این سازمان تغییر خواهد نمود. به گفته او سازمان ملل قادر خواهد بود که برای گسترش آموزش دختران حکومت را یاری کند. در بخش های زراعت، آبیاری و یاری به دهقانان افغان فعالیتش را گسترش دهد.

او گفت که ادغام مجدد جنگجویان طالبان به زندگی عادی مهم است و این نهاد در این زمینه کار خواهد نمود. به گفته او سازمان ملل طرح های را در ذهن دارد و این موضوع را با جناح های دخیل در بحران مشوره خواهد نمود.

لینزر گفت که بدون شک اشتیاق برای تامین صلح وجود دارد، ولی تامین یک آتش بس و صلح واقعی که محدود به یک هفته و ده روز نباشد و بتواند وضیعت افغانستان را دگرگون کند، به کوشش های خیلی دقیق احتیاج دارد و رسیدن به آن موقع بر است.

او گفت که در سال 2020 افغانستان گام های را برای رسیدن به صلح واقعی برخواهد داشت، سازمان ملل، مردم و رهبران این کشور را یاری خواهد نمود تا برای کاهش خشونت و رسیدن به یک آتش بس و صلح پایدار فرصت های مختلف را جستجو نمایند. این کار احتیاج به صبر و حوصله دارد، وضیعت پیچده است اما او باور دارد که افغانستان به یک صلح پایدار دست خواهد یافت.

مذاکرات آمریکا و طالبان از شروع تا به امروز

تا به امروز 10 نشست میان دیپلمات های آمریکا و نمایندگان طالبان اجرا شده است؛ 9 نشست در دوحه پایتخت قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات متحده عربی.

اولین نشست 12 اکتبر سال 2018 در شهر دوحه قطر برگزار گردید.

نشست دوم 16 نوامبر سال 2018 بار دیگر به میزبانی قطر در شهر دوحه قطر برگزار گردید.

17 دسامبر سال 2018 نشست سوم در شهر ابوظبی امارات متحده عربی بود. این نشست برای سه روز ادامه داشت و طالبان به هیأت افغانی اجازه شرکت در نشست را نداد.

19 ژانویه سال 2019 دور چهارم مصاحبهها بار دیگر در شهر دوحه قطر برگزار گردید.

25 فوریه سال 2019 دور پنجم در دوحه قطر برگزار گردید و در این نشست، زلمای خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان برای نخستین بار با ملا عبدالغنی برادر معاون رهبر طالبان در دوحه قطر ملاقات کرد. این دور مصاحبه برای 16 روز ادامه یافت.

دور ششم گفت وگوهای آمریکا و طالبان پس از 9 روز، پنجشنبه 19 اردیبهشت سرانجام یافت. دو طرف گفت که این نشست با پیشرفت های همراه بوده است.

دور هفتم 29 ژوئن شروع در دوحه، پایتخت قطر شروع و برای چند روز طول کشید. در این دور، دو طرف گفته بودند پیشرفت هایی حاصل شده و روی بسیاری مسائل توافق به دست آمده است.

دور هشتم مذاکرات میان نمایندگان آمریکا و گروه طالبان (12 مرداد) در دوحه، پایتخت قطر شروع و تا 9 روز با گفت وگو میان دو طرف جریان داشت. زلمای خلیلزاد با سرانجام این نشست ابراز امیدواری کرد که این عید (قربان) آخرین عیدی باشد که افغانستان در جنگ به سر می برد.

دور نهم مذاکرات آمریکا و طالبان 31 مرداد در دوحه شروع شد و مدت 10 روز ادامه داشت. این یکی از مهمترین نشست ها بود. بعد از سرانجام این نشست خلیلزاد در رشته توییت هایی نوشت: ما در آستانه یک توافقی هستیم که خشونت را کاهش داده و راه را برای افغان ها خواهد گگردد تا برای مذاکرات در خصوص یک صلح باعزت و پایدار و یک افغانستان متحد و با اقتدار که ایالات متحده، متحدانش و هیچ کشور دیگر را تهدید نکند، با هم بنشینند.

دور دهم مذاکرات آمریکا و طالبان نیز 16 آذر شروع و تا تاریخ 22 ادامه یافت. موضوع اصلی این دور کاهش خشونت و آتش بس اعلام شده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 36

به "خلیلزاد به قطر رسید؛ طالبان منتظر دستور نهایی رهبرشان برای مذاکرات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلیلزاد به قطر رسید؛ طالبان منتظر دستور نهایی رهبرشان برای مذاکرات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید