دومین سمینار راکتورهای کوچک برگزار می شود

به گزارش آوای وحش، سمینار راکتورهای کوچک ماژولار به طور مشترک از طریق پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و شرکت مهندسی و ساخت نیروگاه های اتمی(مسنا) طی مدت سه روز از تاریخ 21 الی 23 تیرماه سال جاری در پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای سازمان انرژی اتمی ایران برگزار خواهد شد.

دومین سمینار راکتورهای کوچک برگزار می شود

به گزارش خبرنگاران، در این سمینار علاوه بر ارائه مقالات تخصصی در زمینه شناخت برخی از تکنولوژی های راکتورهای SMR، موضوعاتی نظیر چالش تدوین کدها و استانداردها و ضوابط فنی، الزامات کاربری، برنامه سایر کشورها در زمینه راکتورهای ماژولار کوچک، معرفی کاربردهای غیر الکتریکی و تبیین چالش های انجام ارزیابی تکنولوژی آنها مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

این سمینار که دومین سمینار تخصصی درخصوص راکتورهای SMR با نام بررسی فرایند انتخاب تکنولوژی راکتورهای کوچک ماژولار برای ایران است، از طریق پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای و شرکت مسنا طی سه روز از تاریخ 21 الی 23 تیرماه سال جاری در پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای برگزار خواهد شد.

اساتید، دانشجویان و کارشناسان علاقمند به حضور مجازی در این سمینار می توانند مشخصات دقیق خود (شامل اطلاعات فردی و محل کار یا تحصیل و تلفن تماس) را به آدرس ایمیل [email protected] با نام درخواست حضور مجازی در سمینار SMR ارسال نمایند تا لینک شرکت در سمینار برای ثبت نام نمایندگان ارسال شود.

گفتنی است، راکتورهای کوچک ماژولار (Small Modular Reactors) که در دسته بندی آژانس بین المللی انرژی اتمی دارای توان الکتریکی حداکثر 300 مگاوات می باشند، ویژگی هایی از جمله: ایمنی ذاتی، سهولت در تأمین سرمایه اولیه، کاهش زمان ساخت، تولید به صورت قطعات پیش ساخته در کارخانه و مونتاژ و حمل به سایت، امکان اتصال نیروگاه به شبکه های کوچکتر برق، جلب بهتر مشارکت صنایع داخلی و بخش خصوصی، امکان تولید هم زمان برق و حرارت، کاربردهای متنوع، امکان سری سازی قطعات، امکان احداث در مجاورت منطقه ها صنعتی و پرجمعیت و بدور از رودخانه یا دریا برخوردار هستند.

حرکت ایران به سمت فعالیت در حوزه این راکتورها از اوایل دهه 90 شمسی آغاز شد و از سال 1396 با عضویت در کارگروه فنی در آژانس بین المللی انرژی اتمی، شتاب بیشتری پیدا کرد. به دلیل توجه بین المللی به این تکنولوژی پیشرفته و مزایای نسبی آن در مقایسه با راکتورهای سنتی بزرگ علیرغم کمبودها و مسائل، راکتورهای کوچک ماژولار به نام یکی از گزینه های تولید انرژی هسته ای مورد توجه کارشناسان و متخصصین هسته ای کشورمان واقع شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 1030

به "دومین سمینار راکتورهای کوچک برگزار می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دومین سمینار راکتورهای کوچک برگزار می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید