شبیخون کرونا به کلیه ها

به گزارش آوای وحش، شاید بسیاری از افراد ندانند که مستعد نارسایی کلیوی هستند، زیرا نارسایی کلیه در بسیاری از موارد بی علامت یا کم علامت است.

شبیخون کرونا به کلیه ها

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه خبرنگاران ، درواقع این بیماری در مواردی علائم اصلی خود را در درازمدت نمایان می نماید. شاید از مهم ترین نشانه های نارسایی کلیوی بتوان به علائمی مثل سردرد، سرگیجه، تهوع، استفراغ و خارش بدن در کنار کم شدن حجم ادرار و ورم پا اشاره نمود. بی شک هر فردی که چنین علائمی را در خود مشاهده کند باید به سرعت به پزشک مراجعه کند. اما نکته مهم تر آن است که به بهانه همه گیری کرونا مراجعه به پزشک را به تعویق نیندازیم. به ویژه در خصوص بعضی بیماری ها و ازجمله نارسایی های کلیوی، تاخیر در مراجعات پزشکی به آسیب کلیوی، تضعیف سیستم ایمنی و قرار دریافت در خطر ابتلا به کووید-19 منجر خواهد شد. خطر ابتلا به کووید-19 به ویژه در کسانی که با مسائل متابولیکی مانند دیابت و فشارخون در کنار مسائل کلیوی دچار هستند، به مراتب بیشتر نیز می گردد. از این رو با دکتر سیدفرزاد علامه، متخصص ارولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت وگو نموده ایم.

چرا گفته مى گردد عوارض بیماری کووید-19 در مبتلایان به نارسایی های کلیوی بیش از دیگران است؟

افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند در معرض خطر بیماری های ویروسی و باکتریایی هستند و کرونا هم از این قاعده مستثنا نیست. با توجه به این که کرونا احتمال سرایت بیشتری نسبت به بیماری های دیگر دارد، این دسته از افراد باید مراقبت های بیشتری انجام دهند و شستن دست ها، ضدعفونی کردن و زدن ماسک را باید به شدت مورد توجه قرار دهند.

چرا مبتلایان به نارسایى کلیوی از حساسیت بیشترى نسبت به بیماری های ویروسی و باکتریایی برخوردارند؟

کسانی که نارسایی کلیوی دارند درواقع نقص سیستم ایمنی هم دارند؛ به ویژه اگر مثلا عمل پیوند کلیه در خصوصشان صورت گرفته باشد و از داروهای سرکوب نماینده سیستم ایمنی استفاده نمایند. این افراد مستعد ابتلا به بیماری های ویروسی و ازجمله کرونا هستند و باید به شدت از خودشان مراقبت نمایند.

آیا مبتلایان به فشارخون بالا و دیابت باید در معرض مراقبت هاى بیشترى در صورت بروز مسائل کلیوى، به ویژه در دوران همه گیری کرونا قرار بگیرند؟

دیابت و فشارخون به شدت افراد را در معرض آسیب های کلیوی قرار می دهند. پس کسانی که دیابت یا فشارخون بالا دارند باید به صورت دوره ای تحت آزمایش و ویزیت پزشک قرار بگیرند تا اگر نشانه های اولیه نارسایی کلیه در آنها مشاهده شد به سرعت تحت درمان قرار بگیرند.

کنترل دقیق فشارخون و قند خون بسیار مهم است و افراد مستعد این دو مشکل متابولیکی باید در دوران همه گیری کرونا هم به صورت پیگیرانه مراقب وضع خودشان باشند تا از آسیب احتمالی کلیوی پیشگیری نمایند. نکته دیگر ابتلا به سرطان هایی است که در سیستم ادراری مطرح است. فردی که به دلیل ابتلا به این سرطان ها در حال شیمی درمانی است، نقص سیستم ایمنی پیدا می نماید و در معرض خطر کرونا قرار می گیرد. دیگر بیماری های کلیوی مثل سنگ های ادراری یا عظیم شدن خوش خیم پروستات، مستعدنماینده کرونا نیست و جای نگرانی از حیث خطر کووید ندارند.

کدام دسته از بیماری هاى کلیوى باید تحت مراقبت های منظم در دوران همه گیری کرونا قرار بگیرد؟

بیماران مبتلا به فشارخون و دیابت که درجاتی از نارسایی کلیوی را نیز دارند با رعایت شیوه نامه های بهداشتی طی دوره های تعیین (شش ماهه یا یک ساله) باید برای ویزیت های پزشکی مراجعه داشته باشند. پیشرفت و شدید شدن این بیماری ها و مراجعه نکردن به بهانه کرونا، بیمار را با خطر آسیب پذیری در برابر کرونا روبرو نموده و مستعد عوارض بیماری هایی مثل عوارض چشمی، خونریزی ها و بروز عوارض شدید کلیوی و دیالیزی شدن قرار می دهد. افرادی که دچار سنگ کلیه هستند نیز نباید خود را به بهانه همه گیری کرونا از ویزیت پزشک محروم نمایند. اگر این سنگ ها به صورت انسدادی عمل نمایند ممکن است کاهش عملکرد کلیه ها را به همراه داشته باشد. اگر داخل کلیه باشد به مرور زمان کارکرد کلیه ها را کم می نماید.

پس کسانی که سنگ کلیه دارند برای درمان پیشگیرانه و حتی جراحی ها حتما به پزشک شان مراجعه نمایند، زیرا ممکن است در درازمدت به نارسایی جدی کلیوی در آنها منجر گردد.

پونه شیرازی - گروه سلامت / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 فروردین 1400 بروزرسانی: 24 فروردین 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 874

به "شبیخون کرونا به کلیه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبیخون کرونا به کلیه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید