فست فود دوهزارساله در رُم

به گزارش آوای وحش، باستان شناسان در کوزه های روی پیشخوان این فروشگاه غذای گرم یا رستوران خیابانی، بقایای استخوان های اردک، خوک و بز و نیز ماهی و حلزون تاکستان ها را یافته اند.

فست فود دوهزارساله در رُم

در شهر باستانی پُمپئی یک اغذیه فروشی خیابانی به طور کامل از زیر خاک بیرون کشیده شد. پیشخوان نقاشی شده و بقایای مواد غذایی و استخوان حیوانات نیز جزو این کشف باستانی است. پُمپئی در سال 79میلادی زیر خاکستر آتشفشان مدفون شد.

پُمپئی (Pompei)، شهر پرشکوه دوران رُم باستان در سال 79 میلادی در اثر فعال شدن کوه آتش فشانی وسوو واقع در شمال شهر، در مدتی بسیار کوتاه نابود شد و تمام زیبایی های معماری و نقوش دیواری و تندیس ها و نیز سرزمین بسیار حاصلخیز اطراف آن زیر خاکستر آتشفشانی به ارتفاع شش متر مدفون شدند.

طی ده های گذشته بقایایی از آثار باستانی شگفت انگیز این شهر به تدریج از خاک بیرون کشیده می شوند. یکی از این کشفیات یک اغذیه فروشی خیابانی است که غذای فوری عرضه می کرده است و به تازگی در معرض دید عموم گذارده شده است.

اداره امور حفاری باستانی ایتالیا روز شنبه 6 دی ماه (26 دسامبر) ضمن اعلام اینکه این اغذیه فروشی به طور کامل از زیر تل خاکستر بیرون کشیده شده، گفت که حتا ظروف پیشخوان نقاشی شده این اغذیه فروشی و نیز بقایای غذا هایی که عرضه می کرده و استخوان های حیوانات یافت شده اند.

این کشف نشان می دهد که عرضه غذای فوری خیابانی، که امروز فَست فود نام دارد، پیشه ای با حدود 2000 سال قدمت است.

تصاویری که از نقوش دیواره جلوی پیشخوان منتشر شده، موتیو هایی از حیوانات و چهره های اسطوره ای را می توان مشاهده کرد. رنگ های پرقدرت آن هنوز حفظ شده اند. تقریبا غذا هایی که عرضه می شده اند را می توان در این نقوش دید: یک خروس، دو اردک، چند گوسفند و چند بز.

باستان شناسان در کوزه های روی پیشخوان این فروشگاه غذای گرم یا رستوران خیابانی، بقایای استخوان های اردک، خوک و بز و نیز ماهی و حلزون تاکستان ها را یافته اند. بر روی سطح پیشخوان و دیواره آن می توان تصاویری از فیگور های زنانه اسطوره ای با تسمه اسبی در دست، یک سگ قلاده به گردن و دیگر آلات زینتی را مشاهده کرد.

علاوه بر این، باستان شناسان در اتاقک های این اغذیه فروشی یک جام از جنس برنز (Patera)، دو بطری شیشه ای و نیز یک ظرف کروی شکل پخت غذا (Olla) از جنس خاک رُس نیز یافته اند. تا به امروز در شهر باستانی پمپئی 80 مورد از این نوع غذافروشی گرم (Thermopolium) یافته اند. شهر پُمپئی امروز در نزدیکی شهر پرشکوه باستانی از سده 12 میلادی بدین سو به تدریج ساخته شد و جمعیتی بالغ بر 25هزار نفر دارد.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 732

به "فست فود دوهزارساله در رُم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فست فود دوهزارساله در رُم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید