وکیل حمید بقایی: موکل من از اتهام اختلاس تبرئه شد

به گزارش آوای وحش، دولت بهار نوشت: وکیل حمید بقایی گفت: پس از اعاده دادرسی در دیوان محاسبات و موافقت حاکم شرع دیوان، رای برائت برای موکل من صادر و وی از اتهامات واهی اختلاس سکه ها و کارت های هدیه تبرئه شد.

وکیل حمید بقایی: موکل من از اتهام اختلاس تبرئه شد

مهران عبداالله پور وکیل حمید بقایی درباره رای برائت صادر شده از سوی دیوان محاسبات برای موکل خود، گفت: نهاد ریاست جمهوری طبق روال مرسوم در همه دولت ها مبادرت به خرید سکه و کارت های هدیه می کرد تا در مناسبت های مختلف به افراد هدیه داده گردد. متاسفانه در یکی از اتهامات منتسب به آقای بقایی عنوان شده بود که، چون آقای بقایی بعنوان سرپرست نهاد دستور خرید این سکه ها را به امور اقتصادی داده و در خصوص پرداخت آن ها به افراد مختلف رسید وجود ندارد، این مساله به منزله اختلاس محسوب می گردد و به آقای بقایی از این بابت محکومیتی تعلق گرفت!

وی اضافه نمود: صرف نظر از اینکه معنای اختلاس عبارت است از تصاحب اموال دولتی به نفع خود و نیز نقص مستندات اقتصادی به هیچ عنوان اختلاس تلقی نمی گردد، این حکم خلاف صریح مقررات دیوان محاسبات و علی الخصوص ماده 91 قانون محاسبات عمومی است. مطابق قانون، دستگاه های دولتی دارای بودجه ای تحت عنوان بودجه خارج از شمول هستند که طبق قانون مصرف این بودجه خارج از ضوابط قانونی دیگر بودجه هاست و در واقع محصول اعتمادی است که قانون به روسای دستگاه ها دارد. در تمام ادوار این چهل سال هم همین گونه بوده و از محل همین بودجه هدایایی خریداری شده و در مناسبت ها و همایش های مختلف به افراد مختلف اعم از مردم عادی، هنرمندان، ورزشکارن و … تقدیم شده است.

وکیل حمید بقایی خاطر نشان کرد: طبق قانون هم الزامی به اخذ رسید وجود ندارد و به گواهی کارپرداز که درواقع متصدی تحویل هدایا است و همچنین ذیحساب اقتصادی که در واقع نماینده وزارت دارایی در دستگاه های دولتی و مسئول تطبیق اقدامات اقتصادی دستگاه ها با قوانین اقتصادی است و صرفا با تائید مقام مجاز، این پرداخت ها قانونی محسوب شده و هیچ خدشه ای به آن وارد نخواهد بود.

مع الوصف با اینکه با وجود چنین قانونی اساسا نیازی به اخذ رسید از افراد نبوده، در دولت دهم از افراد عموما رسید اخذ می شده و تنها در قبال حدود دو درصد از این هدایا که به دلیل شرایط خاص و صندلی مهمانان معذوریت هایی وجود داشته، از اخذ رسید صرف نظر شده به روش قانونی دیگری اسناد آن تنظیم شده است، اما متاسفانه دادگاه چنین قانونی را نادیده گرفته و انتظار داشته که از همه افراد رسید گرفته گردد!

مهران عبدالله پور توضیح داد: قانون محاسبات عمومی، وظایف همه افراد و سمت ها را تعیین نموده و بر این اساسا نه رئیس دستگاه، مسئول نگهداری هدایاست و نه تنظیم سند حسابداری برعهده اوست. هدایا در معاونت اداری و اقتصادی نگهداری می گردد و توسط کارپرداز به افراد تحویل و رسید دریافت می گردد. قانون مطلقا تکلیفی برای معاون ریس جمهور مقرر ننموده که در هنگام تحویل این هدایا، پشت میز کارپردازی بنشیند و با احراز هویت افراد از آن ها رسید اخذ کند!

وی اضافه نمود: این روال قانونی در همه دولت ها به همین صورت برقرار بوده و هست، ولی در خصوص شخص آقای بقایی، به کلی زیر پا گذاشته شده و عنوان شده که الزاماٌ باید از همه افراد رسید اخد می شده. به عنوان مثال در جلساتی که مسئولان ارشد کشور حضور داشته اند و آقای بقایی هم قبلا نام آن ها را ذکر نموده و در خاتمه جلسه از سوی رئیس جمهور هدیه ای به آن ها تقدیم شده، به عنوان اختلاس توسط آقای بقایی شناسایی شده است! اساسا مگر می گردد از این مقامات رسید گرفت؟! خود این مقامات که اتفاقا از چنین ردیف بودجه ای برخوردار بودند، آیا از همه افراد رسید دریافت می کردند؟! اصلا فرض کنیم این قانون هم وجود نداشت، مگر آقای بقایی کارپرداز بوده که صورت جلسات تحویل هدیه را تنظیم کند؟! مگر معاون رئیس جمهور باید جلوی در سالن همایش ها بنشیند و از تک تک افراد رسید بگیرد؟!

وکیل حمید بقایی گفت: نکته مهمتر این است که قانون تصریح نموده درقبال اقدامات اقتصادی دستگاه های دولتی به هیچ عنوان رئیس دستگاه مسئول نیست، مگر شرایط مقرر در ماده 91 قانون محاسبات. قانون به صراحت اعلام نموده که در تمام این اقدامات ذیحساب که در واقع نماینده وزارت دارائی است و طبق قانون وظیفه تطبیق دستور رئیس دستگاه را با قانون دارد، مسئول شناخته می گردد. اصلا وظیفه سازمانی ذیحساب همین است که اگر دستور مقام مافوق را خلاف قانون تلقی کرد به آن عمل نکند و خلاف بودن آن را هم به رئیس دستگاه اعلام کند و اگر مقام مافوق همچنان بر اجرای آن پافشاری کرد، آن را اجرا کند، اما مراتب را به اطلاع دارایی برساند.

طبق قانون صرفاٌ در صورت تحقق چنین شرطی آقای بقایی یا هر مقام مجاز دیگری می توانست مسئولیت داشته باشد، در حالی که در این پرونده اساسا هیچ وقت از طرف ذیحساب اعمال ماده 91 نشده بود؛ لذا بر فرض هم اگر تخلفی اجرا شده که یقینا نگرفته، طبق قانون اساسا مسئولیتی متوجه آقای بقایی نبوده که بابت آن به اختلاس محکوم گردد. جالب آنکه در این موضوع اساساٌ اتهامی به ذیحساب و کارپرداز که قانونا مسئول صحت اقدامات بوده اند وارد نشده و همه مسئولیت های اداری و اقتصادی از کارپردازی و تنظیم اسناد گرفته تا نگهداری و بایگانی بر عهده آقای بقایی گذاشته شده است! یعنی انتظار داشتند که آقای بقایی هم رسید بگیرد، هم بایگانی کند و هم ارائه بدهد!

مهران عبدالله پور اظهارکرد: تمام پرونده آقای بقایی همین یک ماده است که در رسیدگی به آن قانون زیر پا گذاشته شده و علیرغم تاکید مکرر موکل من در دفاعیات، در حکم دادگاه کمترین اشاره ای به آن نشده و با استدلال هایی که اصلا ربطی به موضوع نداشته و از اساس غیر مستدل بوده رای محکومیت به اختلاس صادر شده است. البته این پرونده را دولت آقای روحانی علیه آقای بقایی مطرح نموده بود و دیوان محاسبات زمان آقای علی لاریجانی هم بر خلاف قانون، حکم محکومیت علیه آقای بقایی صادر نموده بود که البته پس از اعاده دادرسی در دیوان محاسبات و موافقت آقای عبداللهی حاکم شرع دیوان محاسبات که انسان شریفی هستند، دستور رسیدگی مجدد صادر و اخیرا در رسیدگی مجدد به استناد همین بدیهیات قانونی، رای برائت برای ایشان صادر و موکل من از اتهامات واهی اختلاس سکه ها و کارت های هدیه تبرئه شد.

وظیفه ذاتی دیوان محاسبات به عنوان یک دادگاه تخصصی رسیدگی و نظارت بر نحوه مصرف بودجه توسط دستگاه های دولتی است و این نهاد رای به عدم وقوع تخلف داده و جرم تلقی شدن آن توسط دادگاه، مخالف بدیهیات حقوقی است. در حال حاضر در حال پیگیری برای اعاده دارسی در قوه قضائیه و اخذ حکم برائت هستیم.

منبع: فرارو
انتشار: 30 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 462

به "وکیل حمید بقایی: موکل من از اتهام اختلاس تبرئه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وکیل حمید بقایی: موکل من از اتهام اختلاس تبرئه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید