کاهش مخاطرات کرونا با تقویت نرم افزاردولت همراه

به گزارش آوای وحش، سازمان فناوری اطلاعات خواهان همکاری دستگاههای اجرایی برای تقویت سکوی دولت همراه در جهت کاهش مخاطرات همه گیری بیماری کرونا در میان شهروندان ایرانی شد.

کاهش مخاطرات کرونا با تقویت نرم افزاردولت همراه

مجید فولادیان مدیرکل دفتر پایش، نظارت و پیاده سازی دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران وظیفه اصلی سکوی دولت همراه را فراهم کردن زیرساخت دسترسی به خدمات دولت الکترونیکی و دولت موبایل عنوان و جزئیات این طرح را تشریح کرد.

وی گفت: دولت همراه، یک خدمت حاکمیتی است که از سوی دولت به مردم (G2C) و در سطح ملی ارائه می گردد و تمامی اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی می توانند از آن بهره مند شوند. این پروژه که هم اکنون در سه بستر پیامک، برنامه کاربردی (APP) و USSD آماده خدمت رسانی است به گونه ای طراحی شده که پس از عبور از بستر نرم افزاری مرکز ملی تبادل یکپارچه اطلاعات (GSB) و PGSB در اختیار سکوی دولت همراه قرار می گیرد و سپس به متقاضیان ارائه می گردد.

فولادیان در مورد خاستگاه قانونی این پروژه به سه بند قانونی مجزا از یکدیگر مانند بند ج مصوبه شماره 128304،ت 52075 ه هیات دولت مورخ 15،10،1395 در مورد ایجاد مراکز داده دولت به همراه نظام به روزرسانی مستمر و برخط داده ها و اطلاعات اشاره نمود و گفت: همه این قوانین تاکید دارند که دستگاه های اجرایی به منظور ارائه خدمات خود روی تلفن همراه و با حداقل هزینه به مردم، به جای اینکه به طور جداگانه و با صرف هزینه زیاد به ایجاد زیرساخت های ارتباطی نظیر طراحی اپلیکیشن بپردازند، می توانند از این سکوی الکترونیکی با رعایت ضوابط قانونی و امنیتی استفاده نمایند.

مدیرکل معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران در تشریح ساختار کلی اپلیکیشن دولت همراه گفت: ما در این پروژه یک زیرساخت ابری کلی برای خدمات دولتی روی موبایل فراهم نموده ایم تا مدیریت همه بخش های پروژه روی آن قرار بگیرد. لذا این زیرساخت به صورت سخت افزاری و نرم افزاری برای هر یک از بخش های اپلیکیشن، پیامک و USSD به صورت مجزا طراحی شده است.

وی در مورد آخرین شرایط سکوی دولت همراه گفت: تعداد خدمات در هر یک از بسترها حدود 100 خدمت است و تعداد کل کاربران نیز بالغ بر 8 میلیون نفر برآورد شده است. اما چنانچه از منظر تعداد تراکنش به آنالیز آمار بپردازیم، از ابتدای آغاز به کار دولت همراه تا به امروز حدود 300 میلیون تراکنش به ثبت رسیده است.

فولادیان درباره نحوه همکاری دستگاه های دولتی در راستای تقویت سکوی دولت همراه گفت: با توجه به همه گیری ویروس کووید 19 در کشور و لزوم کاهش مراجعات حضوری و فاصله گذاری اجتماعی، همکاری هرچه بیشتر دستگاه های دولتی می تواند زمینه تسهیل هرچه بیشتر مردم به خدمات دولت به وسیله سکوی دولت همراه را دربرداشته باشد.

نصب نرم افزار دولت همراه به وسیله درگاه ملی خدمات دولت هوشمند و یا لینک های معرفی شده در سایت دولت همراه به نشانی https:،،mob.gov.ir بدون احتیاج به ارائه مدرک خاصی امکان پذیر است. اما استفاده از خدمات دولتی احتیاجمند احراز هویت است که این امر به وسیله سامانه شاهکار و ثبت احوال انجام می پذیرد.،مهر

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 498

به "کاهش مخاطرات کرونا با تقویت نرم افزاردولت همراه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش مخاطرات کرونا با تقویت نرم افزاردولت همراه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید