14 نعمت به ظاهر ساده که نبودشان زندگیتان را زیر و رو می کند!

به گزارش آوای وحش، زندگی بالا و پایین دارد. گاهی اوقات آن قدر درگیر روزمره می شویم که یادمان می رود از زندگی لذت ببریم. گاهی هم آن قدر خودمان را با دیگران مقایسه می کنیم و توقعاتمان را بالا می بریم که لذت بردن از زندگی فعلیمان برایمان سخت می شود و مدام حسرت زندگی دیگران را می خوریم.

14 نعمت به ظاهر ساده که نبودشان زندگیتان را زیر و رو می کند!

اگر شما هم لذت بردن از نعمت های ساده در زندگی را فراموش کرده اید و از زندگی خود ناراضی هستید، مقاله امروز را به هیچ وجه از دست ندهید. در این مقاله 14 نعمت را معرفی می کنیم که نشان می دهند بر خلاف تصورات خودتان زندگی خوبی دارید. اگر این نعمت ها را دارید، ناسپاسی، ناامیدی و غر زدن را کنار بگذارید و قدردان داشته های خود باشید . تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

1. هدف دارید

بیشتر ما رویاها و هدف هایی را در سر داریم. خیلی از افراد به امید رسیدن به رویاهای خود صبح از خواب بلند شده و مشغول کار و فعالیت می شوند. در حقیقت هدف های ما در زندگی محرکمان برای تلاش کردن هستند. جایگاهی که هم اکنون در زندگی دارید ثابت نیست و می توانید با تلاش و پشتکار به جایگاه های بالاتر و بهتر دست پیدا کنید.

این خود می تواند نشان دهنده این باشد که زندگی خوبی دارید، چون بسکمک از افراد آن قدر ناامید و افسرده هستند که هیچ رویا و هدفی ندارند و اصلا به پیشرفت فکر نمی کنند. این که شما رویا دارید، یعنی هنوز امید دارید و به فکر پیشرفت در آینده هستید که این نشانه خوبی است.

2 . قدر دارایی هایتان را می دانید

اینکه قدردان دارایی های خود باشید خیلی مهم است. اول از همه بگوییم که منظور ما در اینجا از دارایی، فقط پول، خانه و ماشین نیست؛ هر چند که هیچ کس نمی تواند اهمیت این ها را در زندگی انکار کند. سالم بودن، داشتن پدر و مادر سالم، توانایی برای راه رفتن، نشستن، صحبت کردن، دیدن و گوش دادن همگی می توانند دلایل خوبی برای این باشند که قدردان زندگی خود باشید.

همان طور که در ابتدا گفتیم، داشتن پول کافی اهمیت زیادی در زندگی دارد و اتفاقا خیلی از مسائل به دلیل مسائل مالی رخ می دهند. ما این موضوع را رد نمی کنیم، اما می گوییم اگر به میزان ای که دلتان می خواهد پول ندارید، دست کم بدانید که نعمت های دیگری دارید که شاید برای دیگران حسرت باشد.

کافی است فقط برای مدتی یکی از حواس خود مثل بینایی یا شنوایی را از دست دهید؛ آن زمان است که متوجه می شوید نعمت هایی که برایتان عادی و کم اهمیت شده اند، چقدر ارزشمند هستند.

همین الان به مدت فقط 15 دقیقه چشمانتان را ببندید و مشغول کارهای روزمره اتان شوید. برای مثال در خانه راه بروید، برای خودتان یک لیوان آب بریزید و غذا بخورید، سعی کنید بند کفشتان را گره بزنید و… احساس می کنید یک چیزی کم دارید و نمی توانید کارهایتان را درست انجام دهید؟ این احساس کاملا طبیعی است. با انجام کار ذکر شده متوجه می شوید که باید قدر تک تک نعمت هایی که دارید را بدانید و فقط به نداشته های خود فکر نکنید.

3. به آب آشامیدنی پاک و سالم دسترسی دارید

صبح که از خواب بیدار می شوید مسواک می زنید، دوش می گیرید، آب کتری را می گذارید و به گل ها آب می دهید. آب بخش مهمی از زندگی روزمره همه ما را تشکیل داده است و نبود آن می تواند به معنای واقعی کلام زندگی را مختل کند. شاید پیش خودتان فکر کنید که این موضوع خیلی پیش پا افتاده است و همه افراد به آب آشامیدنی تمیز دسترسی دارند. اما لازم است بدانید که بسکمک از کشورها از این نعمت مهم محروم هستند.

امروزه حدود 800 میلیون نفر از افراد در سراسر جهان از جمله کشورهای اتیوپی، چاد، اوگاندا، جمهوری متحد تانزانیا و . .. به آب آشامیدنی دسترسی ندارند. افرادی که از آب تمیز محروم هستند، مدام مریض می شوند و حتی جانشان در خطر است . بنابراین اگر آب سالم و پاک دارید، بدانید که یک فرد خوش شانس هستید و افراد زیادی در جهان دوست دارند جای شما باشند.

4. خودتان را دوست دارید

رسانه های اجتماعی جنبه های مثبت زیادی دارند، اما متأسفانه جنبه های منفی آن ها هم کم نیست. یک سر به اینستاگرام که بزنید، دخترها و پسرهایی را می بینید که از هر لحاظ بدون عیب و نقص به نظر می آیند و خرسند و پیروز هستند. این موضوع باعث شده نفرت از خود در بسکمک از افراد ریشه کند و افراد زیادی از زندگی و چهره خود ناامید شوند. بسکمک از افراد به ویژه جوانان و نوجوانان با دیدن اینفلوئنسرها و افراد معروف از خودشان متنفر می شوند که چرا به میزان آن ها زیبا، پیروز، باهوش و پولدار نیستند.

متأسفانه این افراد مدام خودشان را با دیگران مقایسه می کنند و متوجه نمی شوند که افراد با یکدیگر متفاوت هستند و مقایسه خود با دیگران هیچ فایده ای ندارد. اگر شما جزء این دسته از افراد نیستید و خود را با دیگران مقایسه نمی کنید، حسابی قدر خودتان را بدانید.

اگر روی نقاط قوت و ضعف خود آگاهی دارید، به خود به خاطر داشتن نقاط قوتتان افتخار می کنید و در حال تلاش برای برطرف کردن نقاط منفی خود هستید، بدانید که خیلی از افراد این ویژگی مثبت را ندارند و به خاطر همین دچار مسائل زیادی می شوند . همه ما در زندگی هایمان پیروزیت های کوچک و بزرگ مختلفی داشته ایم، اما همه ما بلد نیستیم پیروزیت های خود را جشن بگیریم.

5 . توانایی بخشیدن دیگران را دارید

گاهی اوقات در زندگی کسی کار بدی در حق ما انجام می دهد و به ما آسیب روحی، جسمی یا مالی می زند . در چنین شرایطی بخشیدن طرف مقابل کار سختی است و هر کسی از عده آن برنمی آید. بعضی از افراد مهارت بخشیدن واقعی را دارند که این یک ویژگی فوق العاده است.

اگر بخواهیم مدام به کار اشتباهی که طرف مقابل در حقمان انجام داده فکر کنیم، هیچ اتفاق مثبتی رخ نمی دهد و فقط ذهنمان مشغول می گردد. بخشیدن دیگران باعث می گردد از انرژی منفی که در اثر خشم و کینه ایجاد می گردد، دور شوید. اگر توانایی بخشیدن واقعی دیگران را دارید، به شما تبریک می گوییم. شما یک انسان بزرگوار هستید.

6 . سقفی بالای سرتان است

این هم یکی دیگر از نعمت هایی است که خیلی از ما آن را کم ارزش می دانیم و فکر می کنیم همه افراد به نحوی از این نعمت ساده برخوردار هستند. طبق آخرین آماری که در دست داریم، فقط در تهران حدود 15 هزار کارتن خواب وجود دارد. توجه کنید که این آمار دقیق و به روز نیست و به صورت تقریبی ذکر شده است.

این افراد حتی برای اجاره یک اتاق کوچک هم هیچ پولی ندارند و بسکمک از آن ها در فصل های سرد سال به دلیل سرمای شدید هوا جان خود را از دست می دهند. فرقی نمی کند خانه تان بزرگ است یا کوچک، صاحب خانه هستید یا مستأجر، در هر صورت اگر سقفی بالای سرتان است و جایی برای خوابیدن دارید، قدر این نعمت بزرگ را بدانید، چون خیلی از افراد آرزوی آن را دارند.

7 . دوستان نزدیکی دارید

داشتن رفیق های واقعی و نزدیک، یکی از بزرگ ترین نعمت هایی است که هر کس می تواند در زندگی خود داشته باشد. اگر زمانی که خسته و ناامید می شوید، دوست نزدیکی دارید که با او درد و دل کرده و خودتان را سبک کنید، بدانید که خوشبخت هستید. لازم نیست دوستان زیادی داشته باشید تا فکر کنید زندگی خوبی دارید؛ همین که یک یا دو دوست واقعی و صمیمی داشته باشید کافی است.

دوستان واقعی نه تنها در شادی ها، بلکه هنگام ناراحتی ها هم در کنار شما هستند و پای صحبت هایتان می نشینند . آن ها بدون اینکه شما را قضاوت یا سرزنش کنند، به تک تک حرف های شما گوش می دهند و غم خوارتان هستند . اگر رفیق صمیمی دارید، همین الان به او زنگ بزنید و اجازه دهید بداند که قدردان وجود او در زندگیتان هستند.

8 . از شکست خوردن نمی ترسید

کمال گرایی نسبی می تواند جنبه های مثبتی به همراه داشته باشد، اما اگر در کمال گرایی افراط کنید، زندگی برایتان تلخ می گردد. بعضی از افراد آن قدر توقعاتشان را از خود بالا می برند که هیچ گونه شکست را در زندگی قبول نمی کنند. این افراد به خودشان سخت می گیرند و فقط انتظار پیروزیت دارند. این موضوع باعث می گردد زمانی که شکست می خورند، تبدیل به ناامیدترین فرد روی زمین شوند.

اگر شکست را بخش اجتناب پذیر راستا پیروزیت می دانید و بعد از زمین خوردن بلند می شوید و شروع به دوباره تلاش کردن می کنید، قدر این ویژگی مثبت خود را بدانید. نترسیدن از شکست توانایی است که هر کسی ندارد. افراد پیروز کسانی هستند که از شکست های خود درس می گیرند و به جای ناامید شدن به تلاش کردن ادامه می دهند.

9. روشنفکر هستید

روشنفکر یا اوپن مایند بودن ویژگی است که خیلی از افراد از آن محروم هستند. خیلی از افراد حاضر نیستند (و نمی توانند) از منطقه امن خود خارج شوند و پذیرای هیچ نوع تغییری در زندگی خود نیستند. این افراد به یک سری اصول پایبند هستند و هر گونه تغییر را بر خلاف اصول و اعتقادات خود می دانند.

افرادی که روشنفکر یا به اصلاح خودمان اوپن مایند هستند، قبول دارند هیچ کس نیست که همه چیز را بداند و بدون عیب و ایراد باشد. به همین دلیل برای به دست آوردن نتایج بهتر بعد از تحقیق کافی در اصول خود تغییرات لازم را ایجاد می کنند. این افراد با دقت و بدون پیش قضاوت، به نظرات و پیشنهادات دیگران گوش می دهند و بدون دلیل با دیگران مخالفت نمی کنند.

10. غذایی برای خوردن دارید

اگر به غذای گرم دسترسی دارید و می توانید غذاهای مختلف را امتحان کنید، خدا را بابت این نعمت مهم شکر کنید . این روزها گرانی بیش از حد مواد غذایی باعث شده مثل قبل به راحتی به تمام خوراکی ها دسترسی نداشته باشیم. با این حال نباید فراموش کنیم که خیلی از افراد حتی نمی توانند مواد غذایی به ظاهر ساده ای که ما می خوریم را تهیه کنند.

افرادی که در منطقه ها فقیرنشین زندگی می کنند، رژیم غذایی نامناسبی دارند و دچار کمبود مواد مغذی مختلف هستند. همین که نگران غذای شب خود نیستید، هر چند وقت یک بار می توانید یک خورش قورمه سبزی لذیذ و دلچسب بخورید، هر از گاهی رستوران بروید و غذای دلخواه اتان را سفارش دهید، یعنی خوشبخت هستید.

11. غرور بیجا ندارید

اگر اجازه نمی دهید غرور بیجا مانع از این گردد که در صورت لزوم از دیگران کمک بگیرید، قدر این اخلاقتان را بدانید. شما قبول دارید که همه چیز را نمی دانید و توانایی انجام هر کاری را ندارید؛ برای همین هر زمان که نیاز گردد، از دیگران کمک می گیرید. این موضوع باعث می گردد بتوانید مسائل خود را به بهترین نحو حل کنید . در نظر داشته باشید که غرور بیجا به جز پسرفت هیچ نکته مثبتی را در پی ندارد.

12. برای تفریح و استراحت وقت دارید

از شنبه تا پنجشبه هر روز از صبح تا شب کار می کنید و فقط یک روز جمعه را برای استراحت دارید. شاید پیش خودتان فکر کنید که یک روز برای استراحت کم است و به زمان بیشتری نیاز دارید. بد نیست یادآوری کنیم که شرایط مالی بعضی از افراد آن قدر نامناسب است که مجبورند حتی روز جمعه هم از صبح تا شب کار کنند تا بتوانند شکم خانواده خود را سیر کنند.

پس قدر همان یک روز استراحتی که دارید را بدانید و ناسپاس نباشید. به این فکر کنید که یک روز در هفته می توانید استراحت و تفریح کنید و به انجام کارهای دلخواه خود بپردازید. این نعمتی است که همه افراد از آن برخوردار نیستند.

13. والدینتان سالم و در قید حیات هستند

پدر و مادر مهم ترین افراد زندگی هر کسی هستند. ما زمان زیادی را با والدین خود می گذرانیم که شاید این موضوع باعث گردد وجود آن ها برایمان عادی گردد. بد نیست هر از گاهی به خودمان یادآوری کنیم که پدر و مادر برای همیشه در کنار ما نخواهند بود؛ بنابراین باید تا زمانی که در قید حیات هستند، قدرشان را بدانیم.

بیشتر کسانی که پدر و مادرشان را از دست داده اند، حاضرند تمام زندگیشان را بدهند تا بتوانند فقط یک روز در کنار پدر و مادر خود باشند. در ادامه تجربه ی تلخ یک پسر جوان را از گم شدن چند ساعته پدرش آورده ایم که به گفته خودش باعث شده زندگی اش متحول گردد. شاید این داستان برای شما هم تلنگری باشد.

پدرم زیاد سیگار می کشید و همیشه بوی سیگار می داد. از بوی سیگار او کلافه شده بودم. به غیر از این موضوع که من را خیلی آزار می داد، مشکل دیگری با پدرم نداشتم. شب ها که از سرکار برمی گشت، بعد از یک سلام و احوا لپرسی کوچک به اتاقم می رفتم . ترجیح می دادم به جای جمع شدن دور خانواده و صحبت کردن با آن ها، وقتم را در فضای مجازی بگذرانم. یک شب پدرم ساعت 10 تماس گرفت و گفت کارش طول کشیده و تا یکی، دو ساعت دیگر به خانه می رسد. صبح ساعت 6 از خواب بیدار شدم و با دیدن چهره سراسیمه مادرم خواب از سرم پرید. متوجه شدم که پدرم از دیشب به خانه نیامده است و تلفن همراهش هم از دسترس خارج شده است. مادرم را دلداری دادم و به او گفتم که همه چیز درست می گردد و پدر سالم به خانه برمی گردد، اما در دل خودم غوغایی بود. ساعت 7 شد، 8، 9 پدر هنوز به خانه نیامده بود. آن لحظه آن قدر استرس داشتم و فکرهای مختلف از ذهنم می گذشت که مغزم درست کار نمی کرد. سناریوهای مختلفی در ذهنم داشتم. پیش خودم فکر می کردم کاش وقت بیشتری را با پدرم می گذارندم. حاضر بودم هر کاری بکنم تا پدر را سالم ببینم. بالاخره بعد از چند ساعت بی خبری و دلهره از بیمارستان با ما تماس گرفتند و متوجه شدیم که پدر تصادف کوچکی داشته و در حال حاضر حالش خوب است. این موضوع تلنگر بزرگی برای من بود و باعث شد از آن روز به بعد قدر پدر و مادرم را بیشتر بدانم.

قبل از اینکه دیر گردد و بعدا پشیمان شوید، از وجود پدر و مادرتان غافل نشوید. با آن ها وقت بگذرانید و بدانید که خیلی از افراد در حسرت داشتن پدر و مادر هستند. اگر پدر و مادرتان در کنارتان هستند، همین الان بروید و دستشان را ببوسید. اگر والدینتان در شهر دیگری زندگی می کنند، با آن ها تماس بگیرید و جویای احوالشان شوید.

14. توانایی خواندن و نوشتن دارید

همین که دارید این مقاله را می خوانید، یعنی از این نعمت مهم برخوردار هستید. متأسفانه بسکمک افراد به خاطر شرایط مالی نامناسب یا هر دلیل دیگری مجبور هستند از سن کم مشغول به کار شوند که این موضوع باعث می گردد از تحصیل باز بمانند.

اگر شرایط مالی والدینتان به میزان ای مناسب بوده که محبور نبودید از بچگی سرکار بروید و توانستید خواندن و نوشتن را یاد بگیرید، خدا را شکر کنید. خواندن و نوشتن دو مهارتی هستند که خیلی از افراد به خاطر بلد نبودن آن ها دچار مسائل زیادی می شوند و حتی سرشان کلاه هم می رود.

کلام آخر

گاهی اوقات نعمت هایی که داریم برایمان عادی می شوند که این موضوع باعث می گردد از اهمیت آن ها غافل شویم. در مقاله امروز خبرنگاران مگ درباره نعمت های به ظاهر ساده ای صحبت کردیم که نبودشان می تواند زندگیمان را تلخ و سخت کند. به جای منفی نگری و ناامیدی، قدر نعمت های فعلیتان را بدانید و از خوشی های کوچکی که در زندگی دارید، لذت ببرید.

شاید زندگیتان به نظر خودتان خوب نباشد، اما به یاد داشته باشید که خیلی از افراد در حسرت این هستند که جای شما بودند و می توانستند زندگی شما را تجربه کنند. اگر سالم هستید، می توانید ببینید، بشنوید، صحبت کنید و راه بروید، پدر و مادرتان سالم هستند و سقفی بالای سرتان هست، شاکر خداوند باشید. شکرگزاری را از همین الان تمرین کنید. سه نمونه از مهم ترین نعمت هایی که فکر می کنید باعث زیبا شدن زندگیتان شده اند را در بخش نظرات با ما و مخاطبان دیگر به اشتراک بگذارید.

منبع: life hack, a conscious rethink, life water

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 1070

به "14 نعمت به ظاهر ساده که نبودشان زندگیتان را زیر و رو می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "14 نعمت به ظاهر ساده که نبودشان زندگیتان را زیر و رو می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید