ابلاغیه جدید فیفا درباره نقل وانتقالات برای فدراسیون های عضو ارسال شد

به گزارش آوای وحش، فدراسیون جهانی فوتبال با توجه به شرایط به وجودآمده در فوتبال جهان، دستورالعملی را درباره زمان آغاز بازار نقل وانتقالات به فدراسیون ها و اتحادیه های عضو ارسال کرده است.

ابلاغیه جدید فیفا درباره نقل وانتقالات برای فدراسیون های عضو ارسال شد

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نشریه آ اس اسپانیا، فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) با ارسال بخشنامه ای به 211 فدراسیون و اتحادیه عضو این اختیار را داده است که بازه زمانی نقل وانتقال بازیکن در لیگ های خود را به اقتضای شرایط موجود در آن کشورها تعیین کنند و آن را با زمان پایان فصل در هر کدام از آن لیگ ها تطبیق دهند.

این بدان معنا است که پنجره نقل وانتقالات تابستانی در اروپا الزاماً نباید از ابتدای ماه جولای شروع شود، موردی که پیش از این یکی از مقامات حقوقی فیفا نیز به آن اشاره کرده بود.

با توجه به پایان قرارداد بازیکنان در ماه ژوئن هر سال، در فوتبال اروپا پنجره نقل وانتقالات از روز نخست ماه جولای باز می شود، اما امسال به دلیل ایجاد وقفه در لیگ ها و تعلیق آنها، در صورت از سر گرفته شدن، ممکن است مسابقات تا اواسط ماه آگوست هم ادامه پیدا کنند، به این ترتیب آن دسته از باشگاه هایی که تا پایان ماه ژوئن امسال با بازیکنان شان قرارداد دارند دچار بلاتکلیفی درباره آینده این بازیکنان شده بودند.

فیفا اما برای برطرف کردن این مشکل این اختیار را به هر یک از فدراسیون های زیرمجموعه اش داده است که بازه زمانی نقل وانتقالات شان را براساس شرایط لیگ تعیین کنند. آن دسته از فدراسیون هایی هم که بازه زمانی نقل وانتقالات شان را به فیفا اعلام نکنند، باید تابع تصمیمی باشند که فدراسیون جهانی فوتبال برای آنها اتخاذ می کند.

براین اساس شروع فصل نقل وانتقالات در هر کشور پس از پایان فصل جاری در آن کشور خواهد بود و پایان آنها به عنوان یک قانون عمومی قبل از شروع فصل جدید خواهد بود، این مدت نباید بیش از 12 هفته به طول بینجامد. پنجره دوم نقل وانتقالات هم در اواسط فصل شروع می شود و نباید بیش از چهار هفته به طول بینجامد.

در بخشنامه ای که فیفا برای شش کنفدراسیون و 211 فدراسیون و اتحادیه عضو آماده کرده و نشریه آ اس به آن دسترسی پیدا کرده، مواردی درباره به پایان رسیدن مدت قرارداد بازیکنان هم ذکر شده که در ذیل آمده است:

1 اگر پایان مدت قراردادی بازیکنی با تاریخی که پیش از این برای پایان فصل در نظر گرفته شده منطبق باشد، مدت پایان قرارداد باید تا تاریخ اعلام شده جدید برای پایان فصل، تمدید شود.

2 اگر زمان شروع قراردادی، تاریخ مقرر قبلی برای شروع فصل آینده باشد، شروع همکاری طرفین باید تا تاریخ جدید تعیین شده برای شروع فصل آینده به تعویق بیفتد.

3 در صورت همپوشانی پیدا کردن فصول یا بازه های ثبت نقل وانتقالات، اگر تمام طرفین به توافق همه جانبه دست پیدا نکنند، اولویت با باشگاه قبلی برای استفاده از بازیکن تا زمان به پایان رسیدن فصل است تا به این شیوه از تمامیت لیگ ها و جام های داخلی و رقابت های قاره ای حفاظت شود.

4 بدون لطمه به اصلاحیه های توصیه شده درباره تاریخ قراردادها، پرداخت هرگونه حق الزحمه مرتبط با قراردادی قبل از شروع تاریخ یک قرارداد باید تا فرا رسیدن تاریخ جدید تعیین شده برای شروع فصل آینده یا شروع اولین بازه زمانی تعیین شده برای انجام نقل وانتقالات به تعویق بیفتد. مقررات راهنما برای پیروی در مورد فسخ قرارداد ها عبارتند از:

یک) تمام درخواست ها برای تمدید زمان پایان فصل کنونی مورد تأیید قرار خواهند گرفت. تمام درخواست ها برای تمدید یا اصلاحیه در مورد بازه زمانی پنجره های نقل وانتفالاتی که پیش از این شروع شده باشند، تأیید خواهند شد، مادامی که مدت آنها از حدود تعیین شده که 16 هفته است، فراتر نرود.

دو) فدراسیون ها مجاز خواهند بود تاریخ های فصل و بازه های نقل وانتقالات را هم از طریق TMS و هم اطلاع رسانی به فیفا خارج از این سیستم تعیین کنند.

سه) به عنوان موردی استثنا برای بند یک ماده شش قوانین مربوط به نقل وانتقالات، بازیکن حرفه ای که قراردادش به خاطر شیوع کرونا منقضی یا فسخ شده است، بدون توجه به تاریخ انقضا یا فسخ قراردادش، این حق را خواهد داشت که خارج از بازه زمانی تعیین شده جهت نقل وانتقالات نامش در یک فدراسیون (به عنوان بازیکن جدید) ثبت شود.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 17 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 255

به "ابلاغیه جدید فیفا درباره نقل وانتقالات برای فدراسیون های عضو ارسال شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابلاغیه جدید فیفا درباره نقل وانتقالات برای فدراسیون های عضو ارسال شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید