تست تجهیزات برق قدرت را به تپکو بسپار

به گزارش آوای وحش، دستگاه های تست تجهیزات برق صنعتی (برق قدرت)، با هدف پیاده کردن تست های عملکردی برای راه اندازی این تجهیزات یا انجام تست های دوره ای با هدف پیشگیری از بروز ناخواسته خرابی استفاده می گردد.

تست تجهیزات برق قدرت را به تپکو بسپار

نحوه کارکردن با دستگاه های تست تجهیزات برق صنعتی و پُست های برق، از موضوعاتی است که به ندرت در کشور مرجعی برای آن وجود دارد.

معمولا شرکت ها یا افرادی که فعالیت تخصصی شان در این زمینه است، خودشان از سازندگان این دستگاه ها هستند و در این حوزه اطلاعات عملی دارند.

تجهیزات برق صنعتی و پست های برق علاوه بر اینکه پس از ساخته شدن در کارخانه فراورینماینده تست می شوند، در محل نصبشان نیز باید قبل از راه اندازی مورد آزمایش قرار بگیرند و همچنین در طول مدت بهره برداری هم طبق یک زمان بندی خاص، در دوره های مشخصی تست می شوند.

شرکت دانش بنیان تراشه پرداز پویا که با نام تجاری تَپکو (Tapco) شناخته می گردد، از شرکت های باسابقه و خوشنام در حوزه فراوری دستگاه های آزمونگر تجهیزات برق صنعتی است و علاوه بر آن، در دو زمینه دیگر نیز به طور مستقل از هم فعالیت می نماید.

احمد عارف مهر، هم بنیان گذار و رئیس هیأت مدیره تپکو است. این شرکت که در سال 1377 به طور رسمی شروع به کار نموده است، در سه حوزه فراوری دستگاه های تست نماینده برای آزمودن تجهیزات برق قدرت، فراوری دستگاه های جمع آوری اطلاعات و شناسایی اتوماتیک برپایه بارکد و آر اِف آی دی (RFID) و همچنین فراوری پلاک های هوشمند برای دام ها که بر روی گردن، پا یا گوش آنها نصب می گردد، فعال است. عارف مهر اعتقاد دارد در بیش از 20 سالی که از فعالیت مجموعه تپکو تا به امروز می گذرد، این شرکت همواره تمرکزش را بر فراوری معطوف نموده است و هیچ گاه به دنبال مهندسی معکوس نمونه های خارجی یا حتی مونتاژ تجهیزات نرفته است. لازم به ذکر است شرکت تپکو در سال 93 پیروز به اخذ گواهی دانش بنیانی از سوی معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری

شده است.

ماجرای شکل گیری تَپکو

هم بنیان گذار تپکو درخصوص نحوه شکل گیری و شروع به کار این شرکت به جام جم می گوید: در ابتدا ما گروهی پنج نفره بودیم که در سال 1375 دورهم جمع شدیم تا یک شرکت تأسیس کنیم؛ اما دو هفته هم از این موضوع نگذشته بود که یکی از شرکا از این مجموعه جدا شد. چند ماه بعد هم یک نفر دیگر از گروهمان خارج شد. در این مقطع سه نفر مانده بودیم که در سال 1377 شرکت را ثبت کردیم؛ اما باز هم یکی از شرکای ما که در شرکت حضور فیزیکی و صرفا نقش سهام دار را در شرکت داشت، نهایتا پس از ده پانزده سال سهامش را واگذار کرد و مجموعه تپکو را ترک کرد. دیگر تنها من و شریک اصلی ام باقی مانده بودیم که سابقه دوستی مان به سال1366 برمی گشت؛ زمانی که وارد دانشگاه شده بودیم. خوشبختانه ما دو نفر از برادر به هم نزدیک تریم و تا به امروز بدون کوچک ترین مسئله ای درکنار یکدیگر شرکت را اداره نموده ایم. امیدواریم به کمک خداوند متعال، در ادامه راستا نیز پیروز ظاهر شویم.

در ادامه با حوزه های فعالیت تپکو آشنا می شوید.

فراوری دستگاه های آزمونگر تجهیزات برق قدرت

رئیس هیأت مدیره مجموعه تپکو، فعالیت این شرکت در حوزه فراوری دستگاه های تست برای تجهیزات برق صنعتی را این چنین تشریح می نماید: باتوجه به اهمیت بالای برق در زندگی روزمره همه انسان ها و همچنین ارزش مادی بسیار زیادی که تجهیزات برقی در حوزه صنعت دارند، می توان فهمید فراوری دستگاه های تست نماینده ای که بتوانند عملکرد تجهیزات برق قدرت را آنالیز نمایند، نیازمند دانش بالایی از نظر فنی ومهندسی است. درواقع دستگاهی که بتوان براساس خروجی های آن درخصوص صحت عملکرد تجهیزات به این اهمیت و دقت اعلام نظر کرد، در ساخت خودش هم باید استانداردهای بالایی رعایت شده باشد و همواره به روز نگه داشته گردد.

عارف مهر اضافه می نماید: ما در حال حاضر پنج دستگاه تست در سبد محصولاتمان داریم که از نظر قیمت در مقایسه با دستگاه های مشابه خارجی، بسیار مقرون به صرفه هستند. از طرف دیگر، دستگاه های خارجی هیچ گونه پشتیبانی ای در کشور ندارند که این موضوع برای مشتریان ما بسیار مهم است؛ به این ترتیب مزیت دیگری که باعث ارجحیت دستگاه های فراوریی ما نسبت به دستگاه های خارجی می گردد، خدمات پشتیبانی گسترده ای است که در تمام روزهای هفته و هر ساعت از شبانه روز در دسترس مشتریان ما قرار گرفته است.

راه اندازی سیستم های جمع آوری اطلاعات و فراوری دستگاه های آن

عارف مهر درباره این بخش از فعالیت های تپکو می گوید: برای جمع آوری اطلاعات از دستگاه هایی مانند کنتورخوان استفاده می گردد که به آنها هندهِلد (Hand Held) می گویند؛ هندهلدها وسایلی هستند که برای محاسبه و پردازش داده ها مورد استفاده قرار می گیرد و طراحی آنها به گونه ای است که قابل حمل بوده و به راحتی در دست جا بگیرند. در حال حاضر تپکو شش مدل از انواع هندهلد را فراوری می نماید و بعید است فراورینماینده دیگری در سطح کشور باشد که این میزان از تنوع را در حوزه ساخت هندهلدها داشته باشد. تمام هندهلدهایی که ما فراوری می کنیم، به تجهیزات ارتباطاتی نظیر اینترنت، جی اِس اِم (GSM)، اِس اِم اِس (SMS)، وای فای (WiFi) و همچنین نویسنده/خواننده(Reader/Writer) آر اِف آی دی (RFID) در فرکانس های مختلف مجهز هستند.

وی می افزاید: یک نمونه از فعالیت های تپکو در این حوزه که در نوع خودش از اولین سیستم های جمع آوری اطلاعات به شمار می رود، اجرای پروژه پارک حاشیه ای هوشمند در شهر بابل بوده که در سال 86 اجرا شده است. شیوه کار این سیستم به این شکل بود که رانندگان پس از پارک کردن خودرویشان در حاشیه خیابان، برچسب هایی را از داخل به شیشه خودرو می چسباندند؛ از سوی دیگر هندهلدهایی که مجهز به یک سیستم نرم افزاری مخصوص شده بودند را در اختیار مأموران قرار داده بودیم تا با قراردادن آنها روی برچسب های هوشمندی که در طرف دیگر شیشه خودرو نصب شده بود، امکان محاسبه هزینه پارک، متناسب با مقدار زمانی که از پارک کردن خودرو گذشته بود را داشتند و نهایتا به طور قانونی این هزینه را از راننده دریافت می کردند. از آن به بعد، ما تا به امروز تقریبا در 40 شهر کشور این سیستم را پیاده سازی نموده ایم که عظیم ترین آنها شهر یزد بوده است.

فراوری پلاک های هوشمند برای دام ها

این کارآفرین در ارتباط با فراوری پلاک های هوشمند دام مبتنی بر فناوری آر اِف آی دی، این چنین شرح می دهد: شرکت تپکو اولین و تنها فراورینماینده پلاک های هوشمند دام در سطح خاورمیانه است؛ درهمین راستا، انواع مختلفی از دستگاه های خوانش (Reader) اطلاعات از روی پلاک ها را نیز فراوری و عرضه می کنیم. این تجهیزات مجهز به یک اپلیکیشن موبایلی است که به دامدار اجازه می دهد اطلاعات مربوط به دام هایش را روی گوشی همراهش مشاهده کند.

وی در ادامه اظهار می نماید: یکی دیگر از ویژگی های منحصربه فرد سیستم های پلاک هوشمند دام و تجهیزات خوانش اطلاعاتشان این است که دامدار با استفاده از هندهلدی که ما در این حوزه طراحی و فراوری نموده ایم، می تواند کد مربوط به هر دام را از روی پلاکش بخواند و برای هرکدام از دام ها اطلاعاتی مانند وزن، مسائل جسمی، میزان شیردهی و ... را درج کند. این اطلاعات به وسیله هندهلد در سامانه ابری (Cloud) ما ثبت می گردد و دامدار هر زمان که بخواهد، امکان دسترسی به این اطلاعات را روی گوشی همراهش خواهد داشت.

چشم انداز تَپکو

به گفته رئیس هیأت مدیره تپکو، این مجموعه به ازای هر تجهیزی که به سبد محصولاتش اضافه می نماید، همزمان کار روی محصول بعدی را نیز شروع نموده است یا فرایند تکمیل آن را به پیش می برد. از سوی دیگر، این شرکت به دلیل سادگی و قابل فهم بودن فناوری به کار رفته در زمینه ساخت پلاک های دام و همچنین سهولت استفاده از این سیستم، نسبت به صادرات این گروه از محصولاتش بسیار امیدوار است؛ البته تا به حال دو فقره صادرات نیز به کشور قزاقستان داشته است که به خاطر تحریم های ناجوانمردانه علیه ایران، در بخش دریافت پول از این کشور با مسائل زیادی روبه رو شده و فعلا این فرایند را متوقف نموده است. آنها امیدوارند با پشتیبانی و مشاوره هایی که اخیرا از طرف معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری دریافت نموده اند، بتوانند بر مسائل انتقال وجه بین المللی غلبه نموده و صادراتشان را در این حوزه دوباره از سر بگیرند.

تماس با تراشه پرداز پویا

وبسایت: tapco1.com

ایمیل: [email protected]

تماس:02144180002

آدرس:تهران، کیلومتر 17 اتوبان

تهران-کرج، ابتدای بلوار پژوهش، پارک علم وفناوری دانشگاه تربیت مدرس، ساختمان پویش، شرکت تراشه پرداز پویا (تَپکو)

فراز سهیلی آزاد - نشان ایرانی 2 / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 989

به "تست تجهیزات برق قدرت را به تپکو بسپار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست تجهیزات برق قدرت را به تپکو بسپار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید