تست کرونا در مراکز جامع سلامت رایگان است

به گزارش آوای وحش، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:تست کرونا در مراکز خدمات جامع سلامت 16 ساعته برای افراد واجد شرایط نمونه گیری رایگان انجام می گردد.

تست کرونا در مراکز جامع سلامت رایگان است

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بابک عشرتی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت:در ابتدا 13 مرکز خدمات سلامت 16 ساعته کرونا در دانشگاه علوم پزشکی ایران راه اندازی شد که این مراکز به تدریج افزایش یافت.

وی با اشاره به اینکه از اویل اسفند ماه سال گذشته پس از ابلاغ، براساس جمعیت و ظرفیت دانشگاه مراکز 16 ساعته در این دانشگاه راه اندازی شد، ادامه داد: در مرداد ماه سال جاری تعداد این مراکز به 17 مورد رسید و به زودی به 29 مرکز افزایش می یابد. در حال حاضر 26 مرکز فعال است و 3 مرکز نیز تا آخر این هفته دایر می گردد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی و تهران هم براساس توان و ظرفیت خود در این زمینه فعال بوده اند.

عشرتی افراد حاضر در مراکز 16 ساعته را شامل پزشک، مراقب سلامت، پذیرش و نمونه گیر اظهار داشت و گفت: معاینه افراد، نمونه گیری، آموزش مبتلایان، ثبت اطلاعات بیماران، شناسایی و پیگیری محدود افراد در تماس با مبتلایان از جمله خدمات قابل ارایه در این مراکز است.

وی اضافه نمود:تعداد مراجعات روزانه به مراکز 16 ساعته دانشگاه علوم پزشکی ایران به هزار نفر رسید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره تعداد مراجعات به مراکز 16 ساعته تحت پوشش این دانشگاه نیز گفت: قبل از پیک سوم کرونا، بار مراجعه به مراکز 16 ساعته، در هفته 2 هزار و 500 نفر بود و الان باتوجه به افزایش تعداد و بیشتر شدن خدمات، هفته گذشته آمار مراجعه نمایندگان به بیش از 7 هزار نفر رسید و به عبارتی روزانه هزار مراجعه داشته است.

عشرتی عدم مراجعات سرپایی به بیمارستان ها و انجام نمونه گیری را از اهداف راه اندازی این مراکز اظهار داشت و گفت: احتیاج بود بیماران سرپایی به مکانی غیر از بیمارستان ها مراجعه نمایند و درصورت احتیاج به مراکز درمانی ارجاع شوند که با راه اندازی این مراکز به این موفقیت دست یافتیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: لازم بود در مکان مناسبی از بیماران سرپایی تست کرونا گرفته گردد که این کار نیز در مراکز 16 ساعته انجام می گردد. تا قبل راه اندازی این مراکز تست کرونا در بیمارستان ها انجام می شد.

وی بر لزوم ارایه سایر خدمات درمانی ضروری در این مراکز تاکید نمود و گفت: سعی کردیم مراکز ارائه خدمات کرونا را از سایر خدمات درمانی مانند واکسیناسیون جدا کنیم و یا حداقل جهت ورودی این بیماران با سایرین یکی نباشد.

عشرتی ادامه داد: در ابتدای شیوع کرونا خدماتی مانند پوشش واکسیناسیون کاهش یافته بود که این موضوع با تمهیدات اندیشیده شده به سطح قابل قبول خود بازگشت.

وی ادامه داد: در ابتدای شیوع کرونا واکسناسیون در مناطق تحت پوشش این دانشگاه حدود 11 درصد کاهش یافت که با اقدامات مناسب به شرایط قبلی یعنی پوشش 100 درصدی برگشت.

*تست کرونا در مراکز جامع سلامت رایگان است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: تست کرونا در مراکز خدمات جامع سلامت 16 ساعته برای افراد واجد شرایط نمونه گیری در پروتکل های وزارت بهداشت، رایگان انجام می گردد.

عشرتی با بیان اینکه هنوز کیت تشخیصی سریع کرونا در این دانشگاه توزیع نشده، توضیح داد: براساس پروتکل های اردیبشهت 99 انجام آزمایش بدون هیچ محدودیتی مانند سن، جنس، بیماری زمینه ای رایگان بود، اما این پروتکل در شهریور ماه تغییر کرد و انجام تست کرونا فقط برای افراد بالای 65 سال، زنان باردار و بیماران زمینه ای رایگان شد که با پیگیری انجام گرفته مقرر شد در مناطق تحت پوشش 3 دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنان تست از همه گروه ها به صورت رایگان انجام گردد.

وی به افزایش تست ها اشاره نمود و گفت: روزانه 140 تست در مراکز 16 ساعته انجام می شد که این تعداد به حدود یک هزار تست رسید، همچنین زمان پاسخگویی به تست ها از 3 تا 4 روز طول به 48 ساعت رسید و با تست تشخیصی سریع این زمان به 20 دقیقه می رسد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایران اضافه نمود: بر اساس اعلام معاونت بهداشت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هموطنان در صورت مشاهده علایم بیماری کووید 19، ابتدا به 4030 زنگ بزنند یا علایم بیماری خود را در سامانه salamat.gov.ir ثبت نمایند. هموطنان در صورت احتیاج، برای معاینه و تست به مراکز خدمات سلامت 16 ساعته معرفی می شوند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 659

به "تست کرونا در مراکز جامع سلامت رایگان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست کرونا در مراکز جامع سلامت رایگان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید