تولید ابرآلیاژهای ایرانی توسط یک شرکت دانش بنیان

به گزارش آوای وحش، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، جلال دانش مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان با بیان اینکه آلیاژهای پایه نیکل و پایه کبالت جزو جدایی ناپذیر صنایع پیشرفته هستند، گفت: ابر آلیاژها در دمای بالا خواص خودشان را حفظ می کنند و عمدتا در صنایعی مانند نیروگاه ها و برای ساخت توربین های گازی کاربرد دارند.

تولید ابرآلیاژهای ایرانی توسط یک شرکت دانش بنیان

وی گفت: با توجه به اهمیت سوپرآلیاژهای نیکل و کبالت، عمده مشتریان این تولیدات از صنایع یادشده است. چراکه این آلیاژها از خاصیت هایی برخوردارند که منحصر به فرد هستند. مثلا مقاومت به سایش در آلیاژهای پایه کبالت بسیار بالا است و می تواند در این صنایع بسیار کارآمد باشد.

دانش، به تولید فنرهای ابرآلیاژی اشاره کرد و گفت: این فنرها به دلیل آن که باید در شرایط محیطی و دمایی ویژه، خواص خود را حفظ کنند، از فناوری پیشرفته ای برخوردارند که اکنون توسط فعالان فناور با روش های ریخته گری دقیق و گریز از مرکز تولید می شود.

مدیرعامل این شرکت فناور با اشاره به فعالیت در تولید تجهیزات سر چاهی و درون چاهی نفت و گاز، تجهیزات پالایشگاهی، نیروگاهی، پتروشیمی، ادامه داد: با بومی سازی فنرهای دریچه کشویی پاتیل مذاب که در صنایع ریخته گری پرکاربرد است، برای نخستین بار در کشور توانستیم تولید این تجهیزات را که تا پیش از این در انحصار یک شرکت اروپایی بود، در کشورمان ممکن کنیم.

وی با اشاره به اهمیت این فنرها در صنایع ریخته گری گفت: کاربرد این فنر بسیار حساس است و در صورتی که از کارایی لازم برخوردار نباشد، 200 تن مذاب از ارتفاع 30 متری سقوط می کند و ضمن آسیب های انسانی، هزینه های هنگفتی را به بار خواهد آورد. خوشبختانه ساخت این فنر با موفقیت تولید و اجرایی شده است.

دانش درباره بازسازی قطعات ابرآلیاژی توربین های گازی نیز خاطرنشان کرد: در این حوزه نیز فعال هستیم و قطعات به ویژه بزرگ و پیشرفته را بازسازی و نوسازی می کنیم. بسکمک از قطعات یدکی توربین های گازی که بیش از 300 نوع محصول است در این شرکت تولید می شود.

مدیرعامل شرکت از بازار گسترده مواد ابرآلیاژی در کشور گفت و ادامه داد: به علت این که در صنایع نیروگاهی و خطوط انتقال گاز طبیعی تعداد بسیار زیادی توربین گازی داریم، کشور ایران یکی از بزرگ ترین بازارهای قطعات توربین در دنیا محسوب می شود. علاوه بر این از آنجایی که رتبه نخست منابع هیدروکربوری هستیم و بخش عمده ای از منابع نفت و گاز ترش است ، بنابراین مصف آلیاژ در بخش استخراج میزان قابل توجهی است.

وی همچنین خاطرنشان کرد: بسکمک از این تجهیزات ابرآلیاژی که در گذشته استفاده می شد به طور کامل وارد می شدند. اما اکنون شرکت های زیادی در کشور تولید این قطعات خاص فعال شده اند. گلوگاه این شرکت ها عمدتا تامین قطعات ابرآلیاژی است و به بسکمک از شرکت ها کمک می کنیم تا این نیاز را تامین کنند.

این فعال فناور، از مسدود شدن جهت خروج ارز با این تولیدات و خدمات گفت و ادامه داد: این صرفه جویی در حوزه های گوناگونی انجام می شود. به طور مثال در حوزه بازسازی و تعمیر سالانه یک میلیون یورو را بسته به اعلام آمادگی نیروگاه ها صرفه جویی می کنیم اما ظرفیت صرفه جویی تا 4 میلیون یورو وجود دارد. همچنین در بخش تولید قطعات تا یک میلیون یورو و در بخش کمک به دیگر واحدها، 2.5 تا 3 میلیون یورو صرفه جویی اجرا شده است

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 714

به "تولید ابرآلیاژهای ایرانی توسط یک شرکت دانش بنیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید ابرآلیاژهای ایرانی توسط یک شرکت دانش بنیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید