خبرنگاران فرایند رو به رشد دانشگاه ایلام در سایه کرونا

به گزارش آوای وحش، ایلام - خبرنگاران - فرایند توسعه و حرکت رو به جلو دانشگاه ها و جامعه علمی کشور در دولت تدبیر و امید چشمگیر بوده و شاهد رونق در فضای دانشگاه های کشور از جمله ایلام هستیم.

خبرنگاران فرایند رو به رشد دانشگاه ایلام در سایه کرونا

به گزارش خبرنگاران، رشد و توسعه هر جامعه برآیندی از شرایط توسعه یافتگی نهاد علم و آموزش عالی آن کشور است، چراکه در فرآیند توسعه یافتگی ، علم اساسی ترین نقش را ایفا می نماید و در قالب تجربه، در عرصه مدیریت تبلور می یابد.

نظام آموزش عالی در ایران پیشینه ای کهن و تاریخی دارد و در طول تاریخ طـولانی خود راستا پر فراز و نشیبی را پیموده و در هر دوره منشا تحولات اجتماعی ، اقتصـادی و فرهنگی بوده که هر یک از این تحولات ساختارهای مختلف را تحت تاثیر قرار است.

دانشگاه فکر فراوری و اندیشـه ها را نقد و اصلاح می نماید و با تامین نیروی انسانی کافی و متخصص توسعه و تکامـل جامعه را طراحی می نماید.

انقلاب اسلامی ملت ایران در بهمن 57 آثار و برکات شایان توجهی را در زمینه های مختلف بر جای گذاشته است که توسعه مراکز آموزش عالی و تحصیلی از بارزترین این تحولات است.

جمعیت دانشجویی ایران به نسبت سال 57 حدود 21 برابر شده است، بر اساس امارها سال 1357 نسبت جمعیت کشور به جمعیت دانشجویی رقمی معادل 211 بود، بطوریکه در برابر هر 211 نفر یک دانشجو تحصیل می کرد، ولی امروز در برابر هر 22 نفر یک دانشجو داریم.

دولت های مختلف پس از انقلاب هر کدام در توسعه آموزش عالی نقش خود را ایفا نموده اند ولی با روی کار امدن دولت تدبیر و امید شاهد جهش چشمگیری از توسعه اماکن و فضاهای اموزشی هستیم.

تعداد 904 پروژه با زیربنای بالغ بر 2 میلیون مترمربع همچنین اعتبار سه هزار میلیارد تومان با کاربری آموزشی و بقیه کاربری ها در فضای آموزش عالی کشور در دولت یازدهم و دوازدهم به بهره برداری رسیده است.

کل فضاهای کالبدی موجود در دست احداث دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری در حال حاضر حدود 17 میلیون متر مربع است و هم اکنون بالغ بر 2،6 دهم میلیون متر مربع پروژه عمرانی با پیشرفت 55 درصد در دست احداث است.

جامعه دانشگاهی کشور در زمینه علم و دانش، نوآوری و توسعه شرکت های دانش بنیان و زیرساخت های ورزشی فرایند روبه رشدی دارد و افتتاح های اخیر سطح کشور نشان دهنده این تحول است.

دانشگاه ایلام نیز این قاعده مستثنی نبوده و طرح های عظیم و زودبازدهی برای این استان در دستور کار نهاده شد و با شتاب خوبی نیز همراه بود.

تکمیل زیرساخت های ورزشی، اضافه نمودن فضاهای علمی و آموزشی، انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه های بین المللی، شرکت در کنفرانس های بین المللی و پذیرش دانشجویان غیر ایرانی از جمله دستاوردهای دانشگاه ایلام است.

سال گذشته با وجود شیوع کرونا اما این دانشگاه فعالیت خود را ادامه داده و از جمله دانشگاه های پیروز در حوزه آموزش الکترونیکی بود.

لازم به ذکر است سال گذشته 120 میلیارد ریال اعتبار در سفر معاون علمی و فناوری رییس جمهوری برای تکمیل مجتمع فناوری و نوآوری دانشگاه جذب شد.

مجتمع گلخانه ای دانشگاه ایلام نیز به بهره برداری رسیده و 2 هزار و 400 مترمربع فضای گلخانه ای جدید به مجموع گلخانه های آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه اضافه نموده شد و این افتتاحیه ها هزار مترمربع بیشتر از کل بضاعت دانشگاه در 40 سال گذشته است.

سال جاری نیز با سفر معاون دانشجویی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ایلام با حضور رییس جمهور هشت طرح ورزشی دانشجویی دانشگاه ایلام افتتاح و کلنگ زنی شد.

این طرح ها شامل افتتاح استخر سرپوشیده، سالن تیراندازی، 2 قطعه زمین والیبال ساحلی، پیست دوچرخه سواری دختران و افتتاح ایستگاه شبانه روزی اورژانس 115 و فوریت های پزشکی، همچنین ارتقا و بازسازی آشپزخانه و رستوران های پسران و ارتقا سطح سرای دانشجویی دانش و شهید اختیارزاده است.

پردیس ورزشی دانشگاه ایلام نیز شامل ساماندهی فضای موجود، استخر سرپوشیده، زمین چمن طبیعی، سکوی تماشاچیان، زمین چمن مصنوعی و همچنین احداث اماکن ورزشی جدید شامل سالن چند منظوره، محوطه سازی، پارکینگ، پیست دوچرخه سواری، زمین والیبال و زمین تنیس است.

این طرح ها در قالب 188 طرح عمرانی، آموزشی، پژوهشی و رفاهی دانشجویی و فرهنگی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور است که به دستور رییس جمهوری افتتاح شد.

معاون دانشجویی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در جریان سفر به ایلام گفت: تعداد دانشجویان غیر ایرانی که در دانشگاه های سراسر کشور تحصیل می نمایند به نسبت ابتدای دولت تدبیر و امید 3.2 برابر افزایش یافته است.

مجتبی صدیقی گفت: این تعداد در ابتدای دولت تدبیر و امید 18 هزار نفر بود که هم اکنون 58 هزار دانشجوی غیر ایرانی در دانشگاه های سراسر کشور تحصیل می نمایند.

وی توسعه امکانات رفاهی در دانشگاه ها را از اولویت های وزارت علوم برشمرد و اضافه نمود: 70 درصد آشپزخانه های دانشگاه ها در سال های اخیر بین 50 تا 100 درصد تجهیز و بروز شده اند.

معاون وزیر علوم یادآور شد: این وزارتخانه در کنار احداث خوابگاه های دانشجویی جدید به مسائل و معضلات خوابگاه های موجود نیز با توجه به فرسودگی و قدیمی بودن بسیاری از آنها ورود نموده است.

صدیقی اضافه نمود: سال گذشته با استفاده از منابع صندوق رفاه دانشجویی، دانشگاه ها و یاری های خیرین به نسبت حدود 30 درصد 100 خوابگاه قدیمی ارتقا یافت.

وی گفت: ارتقا خوابگاه ها به گونه ای است که می توان گفت به شکل زیادی بازسازی می شوند و امیدواریم دانشجویان در ابتدای سال تحصیلی جدید با امکاناتی که به شکل قابل توجه نوسازی شده است بویژه در زمینه خوابگاه روبرو شوند.

رییس دانشگاه ایلام نیز در آیین افتتاح طرح های ورزشی دانشگاه ایلام گفت: زیرساخت های ورزشی بسیار خوبی در دانشگاه ایلام وجود دارد که به منظور ساماندهی فضاها، ایجاد پردیس یا دهکده ورزشی در دستور کار نهاده شده است.

محمد علی اکبری اضافه نمود: این پردیس در زمینی به مساحت 93 هزار مترمربع ایجاد می گردد و زمین های تنیس بدمینتون و پیست دوچرخه سواری در این مجموعه پیش بینی شده است.

رییس دانشگاه ایلام یادآور شد: بخشی از عملیات عمرانی آغاز شده و امیدواریم با تزریق اعتبارات پیش بینی شده در مدت زمان مشخص شده به بهره برداری برسد.

به گزارش خبرنگاران، دانشگاه ایلام دارای هشت دانشکده و آموزشکده، 40 گروه آموزشی و 2 موسسه تحقیقاتی است که بیش از 220 عضو هیات علمی تمام وقت و 200 استاد مدعو در آن مشغول تدریس هستند.

این دانشگاه ایلام دارای هفت هزار و 500 دانشجو است که از این تعداد 500 نفر دانشجوی بین المللی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول تحصیل هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 979

به "خبرنگاران فرایند رو به رشد دانشگاه ایلام در سایه کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران فرایند رو به رشد دانشگاه ایلام در سایه کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید