خبرنگاران یکجانبه گرایی دیگر ترامپ؛ آمریکا از سازمان جهانی بهداشت خارج می گردد

به گزارش آوای وحش، نیویورک- خبرنگاران- رئیس جمهوری آمریکا برای سرپوش گذاشتن به ناتوانی دولت خود در مقابله با کووید-19 خاطرنشان کرد این کشور به ارتباط خود با سازمان جهانی بهداشت، انتها می دهد.

خبرنگاران یکجانبه گرایی دیگر ترامپ؛ آمریکا از سازمان جهانی بهداشت خارج می گردد

نشست خبری روز آدینه دونالد ترامپ و حملات وی علیه چین و سازمان دنیای بهداشت در شرایطی برگزار گردید که آمریکا با عبور از مرز 100 هزار کشته و بیش از یک میلیون و 700 هزار گرفتار شناسایی شده کرونا، رتبه نخست آسیب از این ویروس را در دنیا دارد.

همچنین عملکرد دولت فعلی آمریکا در مبارزه با این ویروس به گونه ای بوده است که تا کنون 33 میلیون نفر شغل خود را از دست داده اند و بی سابقه ترین رکورد بیکاری را به خود اختصاص داده است.

رئیس جمهوری آمریکا با این حال، حملات لفظی خود علیه چین را ادامه داد و گفت: چین برای دهه ها ایالات متحده را دریده است که پیش از آن هیچ کسی چنین کاری ننموده بوده است. صدها میلیارد دلار در یک سال به خاطر معامله با چین به خصوص در دولت سابق از دست رفته است.

ترامپ که نگران باخت در رقابت های انتخاباتی و قرار دریافت نام او علاوه بر رئیسان جمهوری استیضاح شده در فهرست تک نوبتی ها، انتقاد خود را متوجه رئیسان جمهوری پیشین هم ساخت و گفت: چین با سرقت مالکیت معنوی و نقض تعهداتشان تحت سازمان تجارت دنیای، مزیت مشاغل ما را از بین برده است. آنها به دلیل سیاستمداران و رؤسای جمهوری پیشین، راهزنی کردند به گونه ای که پیش از آن کسی قادر به این کار نبود.

رئیس جمهوری آمریکا پکن را به تهدید قلمرو اقیانوس آرام و آزادی ناوبری و تجارت بین المللی متهم کرد و با اشاره به مسایل اخیر هنگ کنگ، گفت: آنها تعهد خود در خصوص تضمین استقلال هنگ کنگ را شکستند. ایالات متحده می خواهد رابطه ای باز و سازنده با چین داشته باشد اما دستیابی به این هدف ما را ملزم می نماید که با جدیت از منافع ملی خود دفاع کنیم.

ترامپ اضافه نمود: دنیا در نتیجه سوء رفتار دولت چین رنج می برد. چین با مخفی کردن ویروس در ووهان، این بیماری را در سراسر دنیا گسترش داد که بیش از 100 هزار آمریکایی و بیش از یک میلیون نفر در سراسر دنیا جان باخته اند.

وی ادامه داد: مقامات چینی از تعهدات گزارش دهی خود به سازمان دنیای بهداشت چشم پوشی کردند و به این سازمان فشار آوردند تا هنگام کشف نخستین ویروس توسط مقامات چینی، دنیا را گمراه کند.

رئیس جمهوری آمریکا در 10 فوریه 2020 در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز گفته بود: چین بسیار حرفه ای است به این معنا که همه چیز تحت کنترل است. ما به تازگی تعدادی از بهترین افراد خود را به آنجا اعزام کردیم، سازمان دنیای بهداشت و بسیاری از آنها با افراد ما ترکیب شده اند؛ آنها خارق العاده هستند.

وی بار دیگر سازمان دنیای بهداشت را تحت فشار چین توصیف کرد و گفت: از آنجا که آنها نتوانسته اند اصلاحات مورد تقاضا و مورد احتیاج را انجام دهند، امروز ما روابط خود را با سازمان بهداشت دنیای متوقف خواهیم کرد و این وجوه را به سایر کشورهای دنیا راهنمایی می کنیم.

رئیس جمهوری آمریکا با تاکید بر اینکه دنیا احتیاجمند پاسخ های چین در خصوص ویروس است، اضافه نمود: باید شفافیت داشته باشیم. چرا افراد آلوده به پکن نرفتند اما اجازه دادند تا آزادانه در سراسر دنیا از جمله اروپا و ایالات متحد سفر نمایند. مرگ و ویرانی ناشی از این امر محاسبه ناشدنی است.

ترامپ بهره برداری دیگری هم از این ماجرا کرد و گفت استقلال مالی آمریکا اهمیت زیادی دارد و باید زنجیره ساخت و عرض و حمایت از پیشرفت های علمی و فناوری آمریکا را بازگردانند.

وی چین را متهم کرد که سال ها به صورت غیرقانونی جاسوسی نموده است تا اسرار صنعتی آنها را سرقت کند و گفت: امروز اعلامیه ای را برای تامین امنیت ملی بهتر منتشر خواهیم کرد که تحقیقات حیاتی دانشگاهی به عنوان خطرات امنیتی آینده نامیده می شوند.

منبع: ایرنا
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 361

به "خبرنگاران یکجانبه گرایی دیگر ترامپ؛ آمریکا از سازمان جهانی بهداشت خارج می گردد" امتیاز دهید

910 کاربر به "خبرنگاران یکجانبه گرایی دیگر ترامپ؛ آمریکا از سازمان جهانی بهداشت خارج می گردد" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران یکجانبه گرایی دیگر ترامپ؛ آمریکا از سازمان جهانی بهداشت خارج می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید