دستور تخلیه ملک توسط مؤجر چگونه صادر می گردد؟

به گزارش آوای وحش، بر اساس قانون هرگاه مؤجر بخواهد دستور تخلیه ملک را برای مستأجر خود بگیرد، باید شرایط قانونی طی گردد.

دستور تخلیه ملک توسط مؤجر چگونه صادر می گردد؟

به گزارش خبرنگار ، دستور تخلیه ملک مسکونی و تجاری و همچنین قرارداد اجاره در حاکمیت قانون روابط مؤجر و مستأجر سال 1376 به طور کامل توضیح داده شده است، همچنین شرایط اجاره نامه کتبی آن ها با این قانون تطبیق دارد.

برای تخلیه ملک در کوتاه ترین زمان ممکن باید به شورا های حل اختلاف یا دادگاه مراجعه کرد و دستور تخلیه ملک مسکونی و تجاری با تـقدیم دادخواست به شورا های حل اخـتلاف توسط مالک امکان پذیر است.

البته باید توجه داشت که شرط دستور تخلیه در ملک اجاره ای کتبی بودن قرارداد و انتها مدت قرارداد است.

برای انجام شدن این کار مالک باید ودیعه مذکور در اجاره نامه را با دستور شورای حل اختلاف در صندوق شورا تودیع کند تا دستور تخلیه ملک مسکونی و تجاری صادر و به اجرا گذاشته گردد.

اصلی ترین علت طرح دعوای تخلیه، اتمام مدت اجاره است؛ در صورتی که به دلایل مختلف مالک یا مستأجر، به دنبال انتها دادن به قرارداد اجاره باشد و طرف دیگر آن را قبول نکند، شرایط طرح دعوای تخلیه ایجاد می گردد.

در واقع هنگامی که مالک خواستار فروش ملک خود باشد، مستأجر به هیچ عنوان موظف به تخلیه ملک مذکور نیست یا برعکس مستأجر نیز نمی تواند زمانی که ملکی با شرایط بهتر پیدا کرد، اجاره را انتها دهد.

این امکان زمانی تحقق پیدا می نماید که مالک و مستأجر هر دو امکان حق فسخ را در طول بازه زمانی تعیین شده ای امکان پذیر نموده باشند که طبق ماده 399 قانون مدنی به آن خیار شرط هم گفته می گردد؛ دعوای دستور تخلیه ملک مسکونی و تجاری غیرمالی است و هزینه دعاوی غیرمالی مربوط به اموال منقول یک میلیون ریال است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 246

به "دستور تخلیه ملک توسط مؤجر چگونه صادر می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور تخلیه ملک توسط مؤجر چگونه صادر می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید