ظریف: برجام، نتیجه حرکت از رویکرد حاصل جمع منفی به مثبت بود

به گزارش آوای وحش، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر دوشنبه و در سومین سخنرانی زنده اینستاگرامی خود از سلسله نشست های دنیا درحال گذار ، با اشاره به اینکه دیپلمات ها در نهایت از رویکردها با حاصل جمع صفر و منفی، به رویکردهای با حاصل جمع مثبت روی می آورند، گفت: برجام، نتیجه حرکت از رویکرد حاصل جمع منفی به مثبت بود.

ظریف: برجام، نتیجه حرکت از رویکرد حاصل جمع منفی به مثبت بود

به گزارش خبرنگاران، ظریف سخنرانی امروز خود را با عرض تسلیت به مردم لبنان و ابراز امیدواری برای ترمیم خسارات وارد به این کشور در پی انفجار اخیر بیروت شروع کرد و پیش از ورود به مباحث اصلی، انیمیش سه دقیقه ای چینی معروف joy story را پخش کرد.

ظریف در سومین جلسه از سخنرانی های زنده اینستاگرامی خود و در ادامه سلسله مباحث دنیا در حال گذار، به موضوع انتقال قدرت و بازیگران جدید و نقش و چالش های آن ها پرداخت.

محمدجواد ظریف دوشنبه پیش (13 مرداد) در جریان دومین سخنرانی از سلسله مباحث یاد شده تاکید نمود: اشتباهات محاسباتی که قدرت های عظیم یا به عبارتی ابرقدرت ها در فرایند نظم نوین دنیای مرتکب شده اند، تبعاتی به مراتب فاجعه بارتر از اشتباهاتی که کشورهای دیگر مرتکب شده اند، به دنبال داشته است.

اوضاع غم بار کنونی ناشی از اشتباهات محاسباتی و اشغالگری است

ظریف گفت: افراط گرایی ناشی از اشتباهات محاسباتی و اشغالگری بود. مشکل اصلی که به اوضاع غم بار کنونی انجامیده مشکل سوءتفاهم است و اشتباه محاسباتی است که منجر به اشتباهات قدرت های منطقه ای و ابرقدرت ها شده است.

دانشکده مطالعات دنیاِ دانشگاه تهران در پنج جلسه سخنرانی های محمدجواد ظریف را برگزار خواهد نمود. وزیر امور خارجه پیشتر در صفحه اینستاگرام خود نوشته بود: ارائه بحث ها فعلاً برای مخاطبان بین المللی به زبان انگلیسی است.

ظریف در سخنرانی امروز خود گفت: پس از طرح این ایده 18 تن از نامداران دنیا که بعضی از آنان برنده جایزه نوبل بودند کتابی در تقدیر از این ایده در سال 2001 منتشر کردند. ظریف همچنین به قطعنامه سازمان ملل اشاره نمود که با اجماع به تصویب رسید و از ایده گفت و گوی تمدن ها استقبال کرد.

وی با اشاره به رویکرد حاصل جمع صفر آمریکا در برابر ایران گفت که در زمان اتخاذ این رویکرد، تعداد سانترفیوژهای ایران 200 عدد بود و هنگامی که مذاکرات شروع شد تعداد سانتریفیژهای ایران 20 هزار بود.

وی اضافه کرد: برجام حرکت از حاصل جمع منفی به حاصل جمع مثبت بود. متاسفانه این لحظات در طول تاریخ کوتاه بوده اند چرا که حاصل جمع منفی برای بشریت برای بعضی از افراد ذی نفوذ مفید بوده است. وی حرکت از گفت و گوی تمدنها به جنگ علیه تروریسم را مثالی برای این گفته خود دانست.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 مهر 1399 بروزرسانی: 9 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 481

به "ظریف: برجام، نتیجه حرکت از رویکرد حاصل جمع منفی به مثبت بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: برجام، نتیجه حرکت از رویکرد حاصل جمع منفی به مثبت بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید