محافظت از سیستم های صنعتی در برابر انفجار ، ساخت شعله گیرهای پیشرفته صنعتی به وسیله دانش بنیان ها

به گزارش آوای وحش، فراوری انواع گوناگونی از تجهیزات پیشرفته شعله گیر برای نخستین بار در کشور مطابق با آخرین استانداردهای بین المللی انجام شد.

محافظت از سیستم های صنعتی در برابر انفجار ، ساخت شعله گیرهای پیشرفته صنعتی به وسیله دانش بنیان ها

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، متخصصان شرکت دانش بنیان آتیه پردازان شریف این کار را انجام دادند. مهدی شفیعی مدیر عامل این شرکت فناور گفت: فلیم ارستر یا شعله گیر تجهیزی است که برای محافظت سیستم ها در برابر شعله انفجار در خطوط لوله، مخازن، دودکش مشعل های صنعتی و تجهیزاتی که در آنها گاز یا بخار مایعات قابل اشتعال وجود دارد، باعث عبور سیال و مانع از ورود شعله در هنگام وقوع انفجار می گردد.

شفیعی ادامه داد: قسمت اصلی این تجهیز المنت آن است که با استفاده از فناوری نانو و محاسبات بسیار دقیق طراحی و از لایه های متناوب ورق های فلزی مطابق با استاندارهای ISO 16852، API 2028، ASTM-F1273 و INSO 11026 ساخته شده است که در حال حاضر فناوری و دانش ساخت آن را در این مجموعه داریم.

به گفته وی، فلیم ارستر ها یا همان شعله گیرها از سیستم در برابر احتراق های بالاتر از سرعت صوت و زیر سرعت صوت در حالت های پایدار شده محافظت می نماید که علاوه بر برآورده سازی پارامترهای اساسی عملکرد، با ایجاد حداقل افت فشار بالاترین بازدهی را می دهد.

شفیعی با اشاره به سرعت انفجاری این نوع شعله گیرها اضافه نمود: تمامی انواع فلیم ارستر In line ،End of line با سرعت انفجاری Detonation، deflagration و در حالت های endurance ، short time در گروه های گازی با دقت عملکرد بسیار بالا تست شده است که مشابه با نمونه های بین المللی این محصول است.

این فعال فناور بعلاوه بیان نمود: از آنجایی که برای صحت و دقت عملکرد هر محصول احتیاج به آزمایشگاه با امکانات پیشرفته است، این مجموعه دانش بنیان با داشتن استاندارد آزمایشگاه مرجع (ISO 17025) در حوزه تست های فشار استاتیکی ، انفجاری ، دبی و ... امکانات خوبی برای اطمینان کارفرمایان در اختیار دارد.

وی در خصوص کاربرد مهم در فراوری و نصب این شعله گیرها هم اضافه نمود: مهم ترین مورد درباره این شعله گیرها می توان به نوع سیال اشتعال زا و محل نصب اشاره نمود که کارایی شعله گیر در ممانعت از انتشار شعله و توسعه انفجاری آتش موجب می گردد تا کاربردهای متنوعی در صنایع مختلف اعم از صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، پالایشگاه، صنایع معدنی و فلزات دارد.

مدیر عامل شرکت اتیه پردازان شریف در انتها گفت: این مجموعه نخستین بار سابقه طراحی و فراوری انواع راپچر دیسک های صنعتی در داخل کشور را در رزومه کاری خود دارد و اینک با افتخار اعلام می کنم تنها فراوری کننده انواع مختلف این شعله گیرها در ایران و منطقه خواهد بود که با استفاده از فناوری های نوین در کنار خلاقیت و تلاش جمعی از مهندسان جوان این مجموعه، محصولی کاملا ایرانی را طراحی و آماده بهره برداری قرار داده است.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 1035

به "محافظت از سیستم های صنعتی در برابر انفجار ، ساخت شعله گیرهای پیشرفته صنعتی به وسیله دانش بنیان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محافظت از سیستم های صنعتی در برابر انفجار ، ساخت شعله گیرهای پیشرفته صنعتی به وسیله دانش بنیان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید