مسائل کابینت های گلاس [زرد شدن کابینت های گلاس]

به گزارش آوای وحش، مبحث کابینت بسیار گسترده است که علت آن هم چیزی نیست جز تنوع بالای کابینت ها. کابینت های گلاس یکی از صد ها کابینتی است که بسیار مجذوب نماینده، شیک و براق بوده و به آشپزخانه زیبایی خاصی می بخشد؛ البته ضروری است بدانید این نوع کابینت در مدل مات هم ساخته می گردد. مسائل کابینت های گلاس در کنار مزیت ها و زیبایی های ان خودنمایی می نمایند. معمولاً بیشتر افرادی که آشپزخانه هایی کوچک دارند از این نوع کابینت استفاده می نمایند؛ علت این موضوع هم این است که کابینت های گلاس با حالت براق سبب انعکاس نور می گردد.

مسائل کابینت های گلاس [زرد شدن کابینت های گلاس]

علت اصلی برگزیده شدن این کابینت ها، براقیت و کارایی آن ها است اما هیچ گاه کسی از معایب و مسائل نگهداری آن ها سخن نگفته است. به عنوان مثال لبه تیز یکی از اصلی ترین مسائل کابینت های گلاس است که کمتر کسی به آن پرداخته است. در کنار این ایراد از کابینت های گلاس، معایب دیگری هم وجود دارند که ما در این مقاله تمامی آن ها را گرد هم جمع نموده ایم تا پیش از انتخاب های گلاس برای کابینت آشپزخانه خود، با چشم باز تمامی موارد را بسنجید.

نکات کلیدی

 • تیز بودن لبه ها، تغییر رنگ، خط وخش و لک پذیری زیاد، رایج ترین مسائل کابینت های گلاس محسوب می شوند.
 • استفاده از لوازم استاندارد در تمیز کردن کابینت های گلاس، باعث پیشگیری نسبت به ایجاد خط وخش بر روی آن خواهد شد.
 • کابینت های گلاس را نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید.

ایرادات و مسائل رایج در کابینت های گلاس

هر نوع کابینت در کنار مزایایی که دارد معایبی هم داشته که بیشتر بودن مزایا، یک کابینت را خاص و محبوب می نماید. کابینت های گلاس هم به علت فزونی داشتن مزایای آن به معایب، در میان افراد بسیار پر هوادار است. مسائل کابینت های گلاس، خود را روی چوب ام دی اف بی کیفیت بیشتر نشان می دهند، پس ضروری است در انتخاب ام دی اف کابینت خود دقت زیادی داشته باشید. بسیاری از افراد گمان می نمایند این کابینت به علت دارا بودن زیبایی، براقیت، درخشندگی و مقاومت از قیمت بالایی برخوردار است.

ضروری است بدانید که کابینت های گلاس در مقایسه با کابینت های دیگر قیمت چندان زیادی ندارد و اختلاف قیمت آن ها آن قدر که گفته می گردد زیاد نیست.

رایگان قیمت بگیرید و سرویس موردنظرتان را در محل دریافت کنید!

 • طراحی، ساخت و نصب کابینت
 • تعمیرات جزئی و کلی کابینت
 • رگلاژ درب و کشوهای کابینت
 • تعویض صفحات کابینت
نصب و تعمیر کابینت با خبرنگاران

رایگان قیمت بگیرید و سرویس موردنظرتان را در محل دریافت کنید!

 • طراحی، ساخت و نصب کابینت
 • تعمیرات جزئی و کلی کابینت
 • رگلاژ درب و کشوهای کابینت
 • تعویض صفحات کابینت
نصب و تعمیر کابینت با خبرنگاران

1. تیز بودن لبه های کابینت های گلاس

یکی از مسائل کابینت های گلاس که به آن اشاره شده بود، تیزی لبه های کار است. تیزی لبه های کابینت در این مدل به علت نوع برشی است که کابینت ساز به چوب کابینت می دهد. بسیاری از افراد زیاد به این موضوع توجه نمی نمایند و آن را چیز بی اهمیتی می دانند؛ اما وقتی کار از کار گذشته باشد می بینند که همین مسئله کوچک چقدر می تواند دردسر آفرین باشد.

اگر فرزند کوچک دارید و نمی خواهید که کودک تان به وسیله تیزی کابینت آسیب ببیند، بهتر است با کابینت ساز مشورت نموده و لبه های آن را گرد بسازید.

از میان مسائل کابینت های گلاس، حل این مشکل پس از ساخته شدن کابینت امکان پذیر نیست؛ چراکه نمی توان روی سطح کابینت را برای کمی گرد کردن، مانند کابینت ام دی اف خالص سنباده زد. اگر بخواهید روی های گلاس را سنباده بزنید باید این موضوع را هم بپذیرید که براقیت و زیبایی آن بخش را از دست بدهید. بیشتر افراد با انجام این کار مخالف هستند و نمی خواهند که رنگ و خاصیت بخشی از کابینت شان با دیگر بخش ها فرق داشته باشد.

یکی از اقداماتی که می توان برای بهتر شدن اوضاع تیزی کابینت انجام داد، استفاده از حفاظ های پلاستیکی مخصوص لبه کابینت است. با انتخاب این مدل، باید مسائل کابینت های گلاس را هم قبول کنید؛ یا باید با تیزی لبه های کار کنار بیایید یا این که از دست رفتن زیبایی کابینت با محافظ های پلاستیکی را بپذیرید.

2. خش افتادن روی کابینت

در میان تمامی کابینت های موجود در سراسر جهان این کابینت بسیار خش پذیر است. کافی است وسیله ای تیز یا برنده را روی سطح کار بکشید؛ پس از آن خواهید دید که همان قسمت خش افتاده است. این شیء تیز یا سخت می تواند حتی ناخن باشد. اغلب افراد با این مشکل و عیب کابینت های گلاس آشنایی دارند. برای این که بتوانید مسائل کابینت های گلاس در این حیطه را به حداقل برسانید، ضروری است که از ورق های گلاس با کیفیت بالا برای کابینت های خود بهره ببرید.

هرچه مرغوبیت ورق های گلاس بیشتر باشد، عمر طولانی تری داشته و در برابر عوامل مختلف از خود مقاومت زیاد تری نشان می دهد و به راحتی خش نمیفتد. پلکسی گلاس لایه ای است که روی ورق های گلاس قرار داشته که میزان کیفیت را همین لایه معین می نماید. لایه ای دیگر تحت عنوان لمی گلاس وجود دارد که به تازگی روی بعضی کابینت های های گلاس قرار گرفته و نسبت به ورق های های گلاس قدیمی از مقاومت بیشتری در برابر خط و خش برخوردار است.

برای نصب و تعمیر کابینت از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

3. مقاومت نسبتاً پایین در برابر رطوبت و آب

از مسائل کابینت های گلاس که در کابینت ام دی اف هم یافت می گردد، رطوبت پذیری است. از آن جایی که مغزی کابینت های های گلاس از MDF است، این رویه گلاس باید آن قدر در برابر رطوبت و آب مقاوم باشد که اجازه ندهد این رطوبت وارد مغزی کابینت گردد و آن را خراب کند. متاسفانه بعضی از ورق های های گلاس کیفیت پاینی داشته و مرغوبیت کافی را ندارند.

به صورت کلی میزان رطوبت پذیری کابینت های گلاس در مقایسه با کابینت ام دی اف کمتر است. البته معمولاً نفوذ آب و رطوبت به داخل چوب زیر پلکسی های گلاس زمانی رخ می دهد که پلکسی مرغوبیت پایینی داشته یا حتی ورق های گلاس با کیفیت هم سوراخ شده باشد. در میان مسائل کابینت های گلاس این اتفاق ممکن است به علت پوشانده نشدن درست درز های میان ورق های گلاس اتفاق بیفتد.

4. میزان لک پذیری بالا

اغلب افراد برای آشپزخانه خود کابینت های گلاس سفید و براق را انتخاب می نمایند تا از ویژگی های مطلوب آن بهره ببرند. فرقی نمی نماید که شما یک کابینت سفید داشته باشید یا مبل سفید؛ در هر صورت وسیله ای که سفید باشد زود لکه ها را نشان می دهد. مشکل کار اینجا است که در این جنس کابینت نه تنها رنگ سفید، بلکه رنگ های دیگر هم به شدت لکه پذیر هستند. فرض کنید همواره جای دست تان روی کابینت ها باقی بماند؛ این موضوع برای بسیاری از افراد آزار دهنده است!

در بین مسائل کابینت های گلاس، این مشکل خود سبب تمیز نگه داشتن کابینت هم می گردد. زمانی که شما لکه کوچکی را روی کابینت ببینید باید آن را سریعاً تمیز کنید تا این لکه به خورد کابینت نفوذ نکند. مطمئناً باید برای تان جالب باشد که بدانید کابینت های های گلاس با رنگ های تیره لکه های بیشتری را از خود نشان می دهند. کابینت های گلاس براق تمامی چشم ها را در اولین ملاقات به سمت خود جذب می نماید؛ این که در این حالت بخشی از آن دارای لکه باشد زیاد جالب نبوده و از جلوه زیبای آشپزخانه تان می کاهد.

5. یک طرفه بودن ورق های گلاس

یکی از معمول ترین مسائل کابینت های گلاس یک طرفه بودن ورق های گلاس روی کابینت است. این موضوع در بعضی کابینت ها سبب کاهش میزان براقیت می گردد. این مشکل زمانی خود را نشان می دهد که کابینت از یک سمت براقیت داشته و از سمت دیگر براقیت لازم را ندارد. این عیب در کابینت های گلاس سبب بیشتر شدن هزینه ها می گردد؛ چراکه برای دو لایه کردن ورق های گلاس باید از یک ورق دیگر هم بهره ببرید.

دو لایه کردن ورق های گلاس علاوه بر بیشتر شدن هزینه، ضخامت کابینت را هم زیاد تر می نماید. می توانید برای جلوگیری از رخ دادن این موضوع با کابینت ساز خود مشورت کنید تا در نهایت برترین انتخاب را داشته باشید.

جلوگیری از آسیب تماشا کابینت های گلاس در مقابل رطوبت

یکی از مسائل کابینت های گلاس که در بخش قبل به آن پرداختیم، رطوبت پذیری آن است. حال سوال اینجا است که با چه کارهایی می توان از ایجاد این مشکل جلوگیری کرد؟ 3 راه وجود دارد که بنابه شرایط خود می توانید آن ها را روی کابینت های خود اجرا کنید.

 • استفاده از صفحه های ضد آب یا بستن درز ها با صفحه T

اگر درز بین کابینت های تان تا حدی باز است که آب از آن رد می گردد، می توانید مشکل را با استفاده از وسیله ای به نام T و چسب حل کنید. با انجام این کار اجازه نمی دهید که آب به داخل کابینت نفوذ کند.

بیشتر بخوانید: کابینت های گلاس بهتره یا ام دی اف؟

 • یونیت PVC و استفاده از آن در اطراف سینک

یکی از مسائل کابینت های گلاس که در اطراف سینک واقع شده است، این است که سریعاً رطوبت را به خود جذب می نماید. یکی از راه چاره ها این است که هنگام ظرف شستن حواس تان را جمع کنید تا آب روی کابینت نریزد یا این که پس از تمام شدن کار تان کاملا اطراف سینک را خشک کنید. این کار برای همواره بسیار خسته نماینده می گردد و شما هرچقدر هم که خوب دور سینک را با دستمال خشک کنید باز هم کمی رطوبت روی سطح کار وجود دارد.

برترین کار این است که در زمان سفارش کابینت برای آشپزخانه خود به کابینت ساز بگویید کابینت اطراف سینک ظرف شویی را از یونیت پی وی سی بسازد. این یونیت در حل مسائل کابینت های گلاس بسیار موثر است. یونیت PVC از جنس ضد آب بوده و به صورت یک ورق است که می توانید آن را زیر یا روی کابینت اطراف سینک بزنید. این کار بهتر است به وسیله کابینت کار انجام گردد تا جای هیچ خطایی باقی نماند.

 • آب بندی کردن اتصال های برش خورده

برای آب بندی قسمت هایی که ورق های گلاس برش خورده و به هم وصل شده اند می توانید از چسب آکواریوم بهره ببرید. برای این که کیفیت کار تان را بالا ببرید، بهتر است چسب آکواریوم مرغوب را بخرید.

آیا کابینت های گلاس تغییر رنگ می دهد؟

یکی از معضلات و مسائل کابینت های گلاس که رایج بوده و افراد بسیاری با آن رو به رو می شوند زرد شدن کابینت است. این مشکل در کابینت های روشن به خصوص کابینت سفید اتفاق میفتدو تغییر رنگ کابینت های گلاس بیشتر در این رنگ دیده می گردد. برای این که بتوانید مشکل را برطرف کنید، ابتدا باید علت را جویا شوید. زرد شدن کابینت های گلاس براق و سفید تنها به 2 علت رخ می دهد.

 • تمیز نکردن یا دیر تمیز کردن کابینت های گلاس

آشپزخانه یکی از اصلی ترین منابع تجمع چربی و کثیفی در خانه است. شما همه روزه در حال آشپزی هستید و قطعاً از روغن زیادی استفاده می کنید. نه تنها روغن بلکه حتی بخار و مولکول های غذا که در هوا پخش می شوند هم می توانند عاملی برای ایجاد این مشکل باشند. در میان مسائل کابینت های گلاس، اگر نتوانید هرچه سریع تر جلوی این مشکل را بگیرید دیگر نمی توانید رنگ سفید را روی کابینت های خود مشاهده کنید.

نشستن گرد و غبار هم در هر بخش از خانه امکان پذیر است؛ وقتی خاک روی کابینت ها بنشیند و سپس بخار غذا به آن بخورد، اگر این خاک تمیز نگردد کم کم به خورد کابینت می رود و باعث زرد شدن آن می گردد. چنان چه هر روز یا حتی چند روز در میان کابینت های خود را با یک دستمال تمیز و مرطوب تمیز کنید دیگر با این مشکل روبرو نخواهید شد.

البته هود هم با مکشی که دارد می تواند حجم زیادی از این چربی ها و بخار ها را از آشپزخانه بیرون کند.

 • تابیدن مستقیم نور خورشید به کابینت ها

یکی از علت های به وجود آمدن مسائل کابینت های گلاس ناشی از زرد شدن، می تواند تابیدن نور خورشید در ساعات طولانی روز به آن ها باشد. بسیاری از افراد دوست دارند آشپزخانه ای نور گیر داشته باشند اما نمی دانند که همین نور ممکن است کابینت های شان را خراب کند.

بهتر است با پرده نسبتاً نازک جلوی پنجره آشپزخانه را بپوشانید تا هم نور به داخل آمده و هم نور آن قدر مستقیم نباشد که کابینت ها را خراب کند.

چگونگی برطرف زرد شدن کابینت های گلاس

یکی از سوالات رایج این است که آیا کابینت های گلاس تغییر رنگ میدهد؟ بله، در صورت عدم نگهداری صحیح، بروز این اتفاق دور از انتظار نیست. خیلی بهتر است که هر روز که کار آشپزی تان تمام شده، کابینت ها را با یک حوله یا دستمال مرطوب تمیز کنید؛ در این صورت دیگر لازم نیست جهت از بین بردن زردی کابینت های گلاس اقدامی انجام دهید. در میان مسائل کابینت های گلاس، زرد شدن کابینت ها امری بسیار رایج است.

در صورت روبروه با این معضل ضروری است مقداری جوش شیرین را با آب گرم مخلوط نموده و این محلول را روی کابینت ها اسپری کنید و اجازه دهید تا اثر خود را بگذارد. پس از چند دقیقه با یک حوله تمیز سطح کار را از محلول جوش شیرین پاک کنید.

چنان چه زردی کابینت ها به میزان ای بود که با استفاده از این محلول پاک نشد، حال باید جوش شیرین را درون سرکه حل نموده و آن را مانند قبل روی کابینت ها اسپری کنید. این محلول تضمینی بوده و می توان به راحتی گفت پس از پاک کردن می بینید که چقدر کابینت های تان برق می زنند.

برای حل مسائل کابینت های گلاس که زرد شده می توانید از روغن زیتون هم بهره ببرید؛ البته این ماده زمانی به شما یاری می نماید که میزان زردی بسیار کم باشد. روغن زیتون بیشتر خاصیت براق نمایندگی داشته و می توانید از آن پس از استفاده جوش شیرین و سرکه، بهره ببرید تا علاوه بر تمیز کردن کابینت های گلاس، براقیت کابینت خود را نیز تثبیت کنید. برای این کار کافی است یک حوله تمیز گرفته و کمی از روغن زیتون را به آن آغشته کنید و روی سطح کار بکشید.

ترمیم کابینت های گلاس از خط و خش

از بین مسائل کابینت های گلاس، مشکل خش افتادن بسیار عادی بوده و اغلب افراد از آن خبر دارند. این که بخواهید نوش دارو پس از مرگ سهراب باشید، در این موضوع اصلا درست نیست. پیشگیری کردن از خش افتادن کابینت کار منطقی و معقولی است که بهتر است انجام دهید.

یکی از کار هایی که می تواند عاملی برای ایجاد خش روی کابینت های گلاس باشد، استفاده از وسایل تمیز نماینده به جز دستمال نرم و مرطوب است. بعضی از این ابزار دارای گوشه هایی تیز هستند که می توانند به راحتی روی کابینت خش بیندازند.

اگر نمی خواهید با مسائل کابینت های گلاس دست و پنجه نرم کنید، بهتر است از همان ابتدا از های گلاس بسیار مرغوب و با کیفیت بهره ببرید. معمولاً این ورق های با کیفیت مقاومت بیشتری در برابر ضربه و خش دارند. یکی دیگر از کار هایی که توصیه می گردد انجام ندهید، استفاده از کابینت های گلاس برای پیش خوان است. این بخش از آشپزخانه کاربرد زیادی داشته و از همین جهت بیشتر در معرض آسیب است.

در بین رنگ های مجذوب کننده کابینت های گلاس، خط و خش ها بیشتر وقت ها خود را روی رنگ های تیره نشان می دهند. نمایان شدن خش ها روی کابینت های سفید و براق بسیار کمتر است. بهتر است در زمان خرید کابینت، در کنار هماهنگی میان وسیله های خود از این موضوع هم غافل نشوید. چگونگی نور پردازی به کابینت هم می تواند مسائل کابینت های گلاس را از آن چیزی که هست کمتر نشان دهد.

برای حل اساسی مشکل خش روی کابینت می توانید آن را به کابینت ساز بسپارید تا ورق های گلاس روی کابینت را برای تان تعویض کند.

چگونه از کابینت های گلاس خود نگهداری کنیم؟

برای نگهداری بهتر از کابینت های گلاس باید تمامی مسائل را دور بزنید و اجازه ندهید تا آن ها به شما غلبه نمایند. برای مثال اگر های گلاس در برابر آب مقاوم نیست و به راحتی خراب می گردد، باید پس از هر دفعه ظرف شستن دور سینک را خوب خشک کنید. سعی کنید مسائل کابینت های گلاس را به عنوان یک مزیت در نظر بگیرید؛ این که بتوانید از خش افتادن یا زرد شدن کابینت جلوگیری کنید، همواره کابینت هایی براق و شیک خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: محاسبه قیمت کابینت های گلاس در ایران

چنان چه علاقه زیادی به رنگ سفید برای کابینت های گلاس دارید، باید همواره آن را تمیز نگه دارید. لکه و آلودگی روی کابینت اصلا جلوه خوبی به آشپزخانه شما نداده و سبب کثیف دیده شدن آن مکان می گردد. دستمال میکروفیبر یکی از دستمال های نرم و مناسب برای پاک کردن اشیاء آسیب پذیر است که می توانید برای تمیز کردن کابینت آن را کمی نم دار نموده و سپس روی سطح مورد نظر بکشید.

برای حل مسائل کابینت های گلاس نباید از مواد شیمیایی بهره ببرید؛ چراکه این مواد سبب کاهش طول عمر کابینت می شوند.

جمع بندی

داشتن یک کابینت زیبا و شیک در آشپزخانه برای هر فردی از واجبات است. های گلاس یکی از کابینت هایی است که معمولاً برای خانه های مدرن یا با سبک ساده و خاص به کار می رود. کیفیت در این کابینت حرف اول را می زند و اگر کابینت های گلاس با کیفیت و مرغوبیت پایین را در آشپزخانه خود نصب کنید، می بینید که پس از گذشت چند وقت کابینت ها خش دار، زرد و کدر می شوند.

البته مسائل کابینت های گلاس بیشتر در همین چند مشکل محدود می شوند. در زمان انتخاب نوع کابینت باید علاوه بر زیبایی، مجذوب کنندهینت، براقیت و…، به معایب و مسائل داشتن آن کابینت هم کمی دقت کنید تا بتوانید در صورت روبروه با آن ها به راحتی مشکل را برطرف کنید. با بعضی ترفند ها می توانید از بروز مشکل و زرد شدن کابینت های گلاس پیشگیری کنید تا کابینت های تان زود خراب نشوند. البته نباید فراموش کنید که کارشناسان مجرب خبرنگاران به منظور ارائه خدمات نصب و تعمیر کابینت در کنار شما خواهند بود

منبع: آچاره
انتشار: 25 شهریور 1401 بروزرسانی: 25 شهریور 1401 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 1457

به "مسائل کابینت های گلاس [زرد شدن کابینت های گلاس]" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسائل کابینت های گلاس [زرد شدن کابینت های گلاس]"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید