نرخ نجومی سفرهای عید فطر و شلوغی جاده های شمال

به گزارش آوای وحش، متاسفانه مانند تعطیلات نیمه خرداد، با شروع رسمی تعطیلات و سفرهای تابستان، قیمت برخی سفرها نجومی شده است.

نرخ نجومی سفرهای عید فطر و شلوغی جاده های شمال

یک هفته از تعطیلات نیمه طولانی خردادماه گذشته، هنوز جاده های شمال خالی از مسافر نشده و زباله های جامانده آن ها جمع نشده که تعطیلات دیگری پیش رو است، احتمالاً با همان حجم ترافیک و زباله و همان کیفیت سفر.

در تعطیلات گذشته اظهارنظری رسمی درباره کنترل قیمت ها منتشر نشد و هیچ برخورد رسمی نیز با گران فروشان و متخلفان گزارش نشد، هرچند که مسئولان سازمان هواپیمایی به قیمت بلیت ها واکنش نشان دادند اما آن ها هم توپ را به زمین مردم انداختند و توصیه کردند که از وب سایت های غیرمجاز خرید نکنند و اگر با متخلف روبه رو شدند، آن را معرفی کنند.

اکنون در شرایط مشابه تعطیلات گذشته قرار گرفته ایم، نرخ ها افزایش صعودی خود را شروع کرده اند و با شروع رسمی تعطیلات و سفرهای تابستان، قیمت برخی سفرها نجومی شده است. بااین حال پیش بینی می شود با توجه به دردسرهای خرید ارز مسافرتی و هزینه سنگین عوارض خروج، در تعطیلات پیش رو نیز همچنان وسایل نقلیه شخصی به عنوان ارزان ترین نوع وسیله سفر بیشترین مصرف را داشته باشد و جاده های شمال مثل همیشه با حجم سنگینی از ترافیک روبه رو شود.

بررسی قیمت تورهایی که به مناسبت تعطیلات عید فطر اجرا می شود، نشان می دهد نرخ برخی سفر داخلی، به ویژه در مقاصدی چون کیش و شیراز، با سفرهای کوتاه مدت خارجی برابری می کند.

یک سفر سه روزه به جزیره کیش با اقامت در بهترین هتل آن برابر است با سفری کوتاه به استانبول یا گرجستان، البته با اقامت در هتلی میانه یا نازل. هزینه این سفر سه روزه به کیش برای یک نفر حدود 560 هزار تومان تمام می شود، درحالی که اگر اقامت در بهترین هتل جزیره باشد، نرخ این سفر به بیش از 2 میلیون و 300 هزار تومان برای یک نفر می رسد.

سفر هوایی به مشهد آن هم فقط برای دو شب با اقامت در هتلی سه ستاره برای یک نفر دست کم 500 هزار تومان خرج برمی دارد که اگر بهترین هتل را برای اقامت انتخاب شود، این نرخ به بالای یک میلیون تومان می رسد. انتخاب هتل های میانه نیز حدود 900 هزار تومان هزینه دارد.

اما تور هوایی شیراز در این روزهای گرم با اقامت در نازل ترین هتل های شهر دست کم 700 هزار تومان تمام می شود که اگر هتل 5 ستاره اختیار شود، قیمت این سفر چهار روزه برای هر نفر به یک میلیون تومان می رسد.

تور اسالم، خلخال و سوباتان که در این فصل طرفداران زیادی دارد به 700 هزار تومان می رسد، تور سه و نیم روزه که با اتوبوس و چادر خوابی و یک شب اقامت در هتل همراه است.

نرخ تورهای یک روزه که بیشتر در منطقه ها طبیعی برگزار می شود نیز از 120 هزار تومان شروع می شود.

سفر لاکچری به ترکیه 11 تا 27 میلیون تومان خرج برمی دارد

اما در مقصد همیشه پرطرفدار استانبول که عید فطر یکی از مهم ترین مناسبت های آن نیز به شمار می آید قیمت ها برای یک تور 5 شبه با پروازی ایرانی از یک میلیون و 900 هزار تومان شروع می شود و به 11 میلیون و 500 هزار تومان برای یک تور می رسد. تورهای ساحلی ترکیه نیز با توجه به شروع فصل سفر به این منطقه ها با افزایش قیمت روبرو شده اند که حتی نجومی هم شده است.

نرخ سفر معمولی به آنتالیا برای 6 شب با پرواز ایرانی از حدود دو میلیون تومان شروع می شود که با ارتقاء کیفیت و خدمات قیمت آن به بیشتر از 11 میلیون تومان می رسد. همین تور اگر با شرکت هواپیمایی خارجی اجرا شود در کمترین سطح بیش از 4 میلیون تومان نرخ گذاری شده است که با ارتقاء کیفیت هتل و خدمات، قیمت آن به 27 میلیون تومان برای یک نفر هم رسیده است.

تور گرجستان برای سه شب با معمولی ترین خدمات از یک میلیون و 200 هزار تومان قیمت گذاشته شده که با ارتقاء کیفیت خدمات، نرخ آن برای یک نفر به بیش از 10 میلیون تومان می رسد که اگر اقامت در اتاق دونفره و اشتراکی باشد این قیمت به 6 میلیون تومان برای هر نفر می رسد.

اما سفر به همسایه شمال غربی کشورمان، جمهوری آذربایجان در نازل ترین شرایط و برای دو شب، یک میلیون و 400 هزار تومان قیمت دارد که با ارتقاء کیفیت هتل و افزایش ماندگاری تا شش شب، این قیمت به بیش از 7 میلیون تومان برای اقامت در اتاق دو تخته و حدود 13 میلیون تومان برای اتاق یک تخته رسیده است.

اوضاع قیمت ها در مقصد تازه ایرانی ها، صربستان که دردسرهای ویزا را هم ندارد در این تعطیلات، مشابه دیگر کشورها است که برای کم ترین زمان یعنی سه روز با اقامت در هتل سه ستاره و پروازی ایرانی از حدود 3 میلیون تا 5 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

پروانه سلحشوری به عنوان عضو ناظر مجلس در شورای عالی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره این گرانی ها گفته بود:

اگرچه در دنیا مرسوم است هنگام پیک مسافرت، قیمت ها بالا برود و هنگام پایین بودن میزان مسافرت ها، قیمت ها کاهش پیدا کند، اما گرانی مسافرت در تعطیلات کشور از جنس گرانی های تعطیلات خردادماه امسال، سبب کاهش میزان گردشگری داخلی خواهد شد و می تواند به اقتصاد این بخش ضربه وارد کند.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1401 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 1343

به "نرخ نجومی سفرهای عید فطر و شلوغی جاده های شمال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ نجومی سفرهای عید فطر و شلوغی جاده های شمال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید