چه زمانی واکسن کرونا سبب لخته شدن خون می شود؟

به گزارش آوای وحش، تهران (پانا) - بر اساس یک مطالعه نو، خطر ابتلا به لختگی خون در صورت ابتلا به بیماری کووید 19 بسیار بیشتر از زمانی است که واکسن را دریافت می کنید.

چه زمانی واکسن کرونا سبب لخته شدن خون می شود؟

به گزارش تبیان، در این مطالعه 30 میلیون نفر از افرادی که در انگلستان بین دسامبر 2020 تا آوریل 2021 واکسینه شده بودند مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. محققان مقدار بستری شدن یا مرگ ناشی از لخته شدن خون و سایر اختلالات خونی را در 28 روز پس از آزمایش مثبت کووید 19 یا پس از دریافت اولین دوز واکسن مورد بررسی قرار دادند.

محقق اصلی این پژوهش بیان داشت که هدف از این مطالعه نشان دادن این مسئله است که خطرات مرتبط با تزریق واکسن به مقدار قابل توجهی کمتر از خطرات ابتلا به عفونت کووید 19 است.

در این مطالعه نه تنها موارد لخته شدن خون بررسی شد، بلکه ترومبوسیتوپنی را هم مورد بررسی قرار داد، وضعیتی که با تعداد کم پلاکت و CVST، که لخته شدن خون در مغز است، معین می شود. محققان این پژوهش همچنین سکته مغزی ایسکمیک را، بیماری که در آن لخته خون یا انسداد، خونرسانی به مغز را قطع می کند، بررسی نمودند.

این تحقیق نشان داد که خطر ترومبوسیتوپنی و لخته شدن خون در وریدها پس از دریافت اولین دوز واکسن آسترازنکا افزایش می یابد. در مورد واکسن فایزر، محققان متوجه خطر بالاتر لخته شدن خون در عروق و سکته مغزی ایسکمیک شدند.

ترومبوسیتوپنی در بیمارانی که واکسن جانسون اند جانسون را دریافت کردند هم دیده شده است. اگرچه محققان و نهادهای نظارتی تأکید می کنند که مزایای واکسن بیشتر از خطرات آن است، اما چندین کشور استفاده از واکسن آسترازنکا را به گروه های سنی خاص محدود کرده اند و دانمارک استفاده از آن را به طور کامل کنار گذاشته است. در همین حال، جانسون اند جانسون توزیع واکسن خود را در برخی کشورها متوقف کرده است.

با این وجود، هر یک از این خطرات پس از ابتلا به عفونت کووید 19 در بیماران بیش از دو برابر شد. بر اساس این مطالعه، به ازای هر 10 میلیون نفر مبتلا، 934 مورد ترومبوسیتوپنی وجود دارد. آن ها تنها 107 مورد بیشتر را پس از اولین دریافت واکسن آسترازنکا پیدا کردند.

برای سکته های مغزی ایسکمیک، اولین دوز فایزر تنها 143 مورد بیشتر را در پی خواهد داشت اما پس از ابتلا به این عفونت، برای هر 10 میلیون نفر حدود 1699 مورد بیشتر وجود خواهد داشت.

به طور کلی، این مطالعه نشان داد در حالی که همیشه خطر لخته شدن خون وجود دارد، این خطر با دریافت اولین دوز واکسن بسیار کمتر است.

مطالعات مختلف نشان داده است که تبعات و خطرات ابتلا به بیماری کووید 19 در مقایسه با دریافت واکسن بسیار بیشتر است. اخیراً، مجله پزشکی نیوانگلند نشان داد که میوکاردیت در 11 نفر در هر 100000 نفر مبتلا به SARS-COV-19 رخ می دهد. این عفونت همچنین خطر ابتلا به آریتمی، آسیب حاد کلیه، آمبولی ریه و موارد دیگر را افزایش خواهد داد.

هیچ یک از این خطرات در گروه هایی که واکسن فایزر را دریافت کرده بودند، دیده نشد.

آیا سایر واکسن های کووید 19 با اختلالات انعقاد خون ارتباط دارند؟

واکسن های آسترازنکا و جانسون اند جانسون بر آدنوویروس های متفاوتی تکیه می کنند، اما ظاهر علائم شبیه به ترومبوسیتوپنی ناشی از هپارین (HIT) در گیرندگان هر دو واکسن و فقدان ظاهری پاسخ مشابه HIT در بین دریافت کنندگان انواع مختلف واکسن های براساس mRNA افزایش یافته است، این نگرانی وجود دارد که این مشکل در واکسن هایی که به آدنوویروس ها متکی هستند رایج باشد.

یکی دیگر از این واکسن ها اسپوتنیک وی است که از طریق مرکز ملی اپیدمیولوژی و میکروبیولوژی گامالیا در مسکو ساخته شده است.

هرچند گامالیا راه خود را از دیگ تولیدکنندگان مشابه جدا کرد و گفت: همه واکسن های مبتنی بر پلتفرم وکتور آدنوویروسی متفاوت اند و مستقیماً قابل مقایسه نیستند. در این مصاحبه مطبوعاتی اشاره شد که تفاوت هایی در ویروس های مورد استفاده، سلول هایی که آن ها در آن تولید شدند، توالی DNA ای که آن ها را حمل می کند، روش خالص سازی آن ها و دز آن ها وجود دارد.

سؤال کلیدی که امروزه در بین متخصصین مطرح است این است که آیا می توانیم به واکسن های آدنوویروس اعتماد کنیم یا باید بیشتر به واکسن های mRNA تکیه کنیم؟

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 شهریور 1400 بروزرسانی: 14 شهریور 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 1101

به "چه زمانی واکسن کرونا سبب لخته شدن خون می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه زمانی واکسن کرونا سبب لخته شدن خون می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید