ادعای بلینکن و پاسخ ظریف

به گزارش آوای وحش، وزیر امور خارجه آمریکا اعلام نمود برنامه هسته ای ایران قبل از خروج آمریکا از برجام تحت کنترل بوده است، اما اکنون دیگر تحت کنترل نیست و به همین دلیل آمریکا برای مهار برنامه هسته ای ایران به وسیله احیای برجام انگیزه واقعی دارد. با این حال بلینکن درباره انگیزه ایران برای بازگشت به برجام ابراز تردید کرد.

ادعای بلینکن و پاسخ ظریف

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در جلسه استماع کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا بر ضرورت احیای برجام به منظور تحت کنترل درآوردن برنامه هسته ای ایران تأکید کرد.

بلینکن در پاسخ به اظهارات یکی از نمایندگان درباره ضرورت پرداختن به برنامه موشکی و فعالیت های منطقه ای ایران هم زمان با مذاکرات احیای برجام، توضیح داد: فوری ترین کاری که ما باید انجام دهیم این است که برنامه هسته ای ایران را مهار کنیم زیرا اگر ایران تبدیل به یک قدرت هسته ای گردد، خطرات ناشی از سایر اقدامات و برنامه هایش تشدید خواهد شد.

او ادامه داد: برنامه هسته ای ایران قبل از خروج ایالات متحده از برجام تحت کنترل بود، اما اکنون تحت کنترل نیست.

او در بخش دیگری از اظهاراتش درباره مذاکرات جاری در وین برای از سرگیری اجرای کامل برجام نیز اظهارنظر کرد. او گفت: هنوز معین نیست که آیا ایران از اراده و آمادگی لازم جهت انجام اقدامات ضروری برای بازگشت به پایبندی برجام برخوردار است یا خیر.

بلینکن تأکید کرد: هرچه مذاکرات بیشتر طول بکشد، زمان گریز [زمان لازم برای ساخت سلاح هسته ای] کاهش می یابد و حتی می تواند به چند هفته برسد. بنابراین ما یک انگیزه واقعی برای محدود کردن برنامه هسته ای ایران [به وسیله احیای برجام] داریم.

پاسخ ظریف

سخنان بلینکن با واکنش محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران همراه شد.

ظریف در پیامی توئیتری نوشت: هنوز معین نیست آیا رئیس جمهور آمریکا و بلینکن آماده اند سیاست فشار حداکثری ترامپ و پامپئو را کنار گذاشته و استفاده از تروریسم مالی به عنوان اهرم فشار برای چانه زنی را متوقف نمایند یا خیر. ایران به برجام پایبند است. کافی است بند 36 را مطالعه کنید. زمان تغییر جهت است.

هفته گذشته آخرین دور از مذاکرات احیای برجام در وین برگزار گردید و هیات های مذاکره نماینده برای مشورت به پایتخت ها بازگشتند. براساس اعلام دیپلمات ها مذاکرات به مرحله حساس خود رسیده و چند نکته مهم و کلیدی برای توافق باقی مانده است.

منبع: فرارو
انتشار: 5 تیر 1400 بروزرسانی: 5 تیر 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 993

به "ادعای بلینکن و پاسخ ظریف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای بلینکن و پاسخ ظریف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید