بیشترین و کمترین قیمت آپارتمان در کدام مناطق تهران است؟

به گزارش آوای وحش، تعداد مراجعات به بنگاه های املاک از پاییز و زمستان رو به افزایش گذاشته و همین موضوع باعث شده تا قیمت ها اندکی بالا برود و تعداد مبایعه نامه ها نیز رشد کند.

بیشترین و کمترین قیمت آپارتمان در کدام مناطق تهران است؟

جهت دریافت خدمات طرح الاچیق باغ با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

به گزارش آوای وحش به نقل از فارس، شاید کمتر متقاضی خرید مسکن فکرش را نموده بود که میزان مراجعات به بنگاه ها موجب رشد مبایعه نامه ها و در نتیجه افزایش ولو اندک قیمت مسکن گردد.

ترس از احتمال افزایش قیمت مسکن در سال 99 باعث شد تا بعضی از متقاضیان واقعی مسکن برای در امان ماندن از رشد قیمت مسکن حتی در حد نرخ تورم به جستجوی مسکن بگردند.

همین تفکرات که اتفاقا بعضی از املاکی ها و بعضی بساز بفروش ها به آن دامن زده بودند، موجب افزایش مراجعات متقاضیان مسکن شد.

این روزها رشد قیمت در حد اندک و کمتر از 10 درصد به این دلیل بود که سفته بازان شرایط را برای ورود به بازار مسکن مهیا نمی دیدند.

  • بازار مسکن چه زمانی برای ورود سفته بازان آماده است؟

اگر چه به گفته مهدی غلامی کارشناس اقتصاد مسکن، نبود تورم انتظاری از ورود سفته بازان به بازار مسکن جلوگیری می نماید.

وی پیش تر در گفت وگو با فارس با تاکید بر اینکه شرایط بازار مسکن به گونه ای است که به نفع سفته بازان نیست تا وارد آن شوند، گفت: نبود تورم انتظاری باعث شده تا سفته بازان از ورود به بازار مسکن خودداری نمایند.

وی می افزاید: به هر حال وقتی مسکن در کشور یک کالای سرمایه ای محسوب می گردد، قیمت آن هر لحظه می تواند افزایش یابد و وقتی رفتارهای سوداگرانه و سفته بازی در کنار آن قرار می گیرد، این افزایش قیمت به شکل جهشی خود را نشان می دهد.

این کارشناس اقتصاد مسکن تاکید نمود: سفته بازان زمانی وارد بازار مسکن می شوند که قیمت مسکن بخواهد افزایش یابد، اما شرایط بازار مسکن به گونه ای است که این شرایط فعلا برای ورود سفته بازان فراهم نیست.

  • تایید رشد قیمت مسکن در بهمن ماه از سوی وزارت راه و شهرسازی

اما آمارها و گزارشهای دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی نیز حاوی نکات جالب و ارزشمندی است و نشان می دهد که فرایند معاملات مسکن در شهر تهران در بهمن نسبت به ماه گذشته 24.7 درصد رشد داشته، این در حالی است که قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در بهمن ماه نسبت به دی و مدت مشابه سال گذشته به ترتیب 3.8 و 43.1 درصد افزایش یافته است.

  • افزایش 64 درصدی قیمت مسکن در 10 ماه امسال نسبت به پارسال

این گزارش حاکی است که در 10 ماه امسال (فروردین تا دی) 74 هزار و 659 مبایعه نامه به ثبت رسیده است که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که 117 هزار و 363 مبایعه نامه بوده با کاهش 36.4 درصدی همراه شده است. همچنین، متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی آپارتمانی در 10 ماهه امسال، 13 میلیون و 118 هزار تومان بوده که این میزان در مقایسه با سال گذشته که هر متر مربع واحد مسکونی 7 میلیون و 990 هزار تومان معامله شده، افزایش 64.2 درصدی داشته است.

  • کاهش صدور پروانه ساختمانی در سال گذشته به خاطر رکود حاکم بر بازار مسکن

یکی از نکات جالب توجه در گزارش دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی شرایط صدور پروانه های ساختمانی است. رکود حاکم بر بازار مسکن در سال گذشته باعث شده بود تا سازنده ها کمتر اقدام برای درخواست پروانه ساختمانی داشته باشند.

این گزارش می افزاید: پروانه های ساختمانی صادره در 10 ماهه امسال 54 هزار و 910 بوده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که معادل 63 هزار و 507 واحد بوده کاهش 13.5 درصدی یافته است. همچنین، تعداد مبایعه نامه ها در بهمن امسال 13 هزار و 550 مبایعه نامه، ثبت شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که 9 هزار و 531 واحد ثبت شد، 42.2 درصد و نسبت به دیماه امسال 24.7 درصد افزایش یافته است.

  • از چه زمانی افزایش تعداد مبایعه نامه ها شروع شد

بر اساس این گزارش، اتفاقا فرایند افزایش میزان معاملات مسکن از زمانی شروع شد که کمتر متقاضی مسکن فکر آن را می کرد. در ماه های آذر و دی امسال تعداد مبایعات فرایند رو به رشدی را طی کرد، فرایندی که در فروردین تا آبان همیشه با رشد منفی همراه بوده است.

  • رشد آرام قیمت یک متر مربع واحد مسکونی

در خصوص قیمت یک مترمربع واحد مسکونی نیز متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی 14 میلیون و 405 هزار تومان معامله شده که این رقم در مقایسه با بهمن سال گذشته که بیش از 10 میلیون تومان را ثبت نموده، 43.1 درصد افزایش یافته است و نسبت به دی ماه امسال نیز افزایش 3.8 درصدی را نشان می دهد. فرایند افزایش قیمت هر مترمربع در ماه های آذر تا به امروز سرعت گرفته است.

اما سعید سعیدیان رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران پیشتر در گفت وگو با فارس با بیان اینکه رشد قیمت مسکن و قیمت تمام شده جوسازی سازنده ها است، گفت: جوسازی بساز و بفروش ها برای بالا بردن قیمت مسکن موضوع تازه ای نیست. در حالی که آمارهای بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی نشان می دهد که قیمت مسکن و میزان معاملات رو به رشد بوده است.

از سوی دیگر رئیس اتحادیه مشاوران املاک معتقد است که وقتی بازار مسکن کشش رشد قیمت ندارد، قیمت ها نمی تواند افزایش یابد.

مصطفی قلی خسروی در حالی که چند روزی است به دلیل بیماری حال و روز خوشی ندارد می گوید که قیمت ها در سال آینده نمی تواند بیشتر از نرخ تورم عمومی رشد کند.

مقایسه متوسط قیمت یک مترمربع آپارتمان در مناطق 22 گانه تهران در بهمن امسال حکایت از آن دارد که بیشترین قیمت ها مربوط به منطقه 3 تهران با متوسط هر مترمربع 25 میلیون و 550 هزار تومان، منطقه یک با 29 میلیون و 427 هزار تومان و منطقه 2 با 21 میلیون و 555 هزار تومان بوده است.

کمترین قیمت های خرید و فروش هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران را نیز منطقه 18 با 6 میلیون و 907 هزار تومان، منطقه 20 با 7 میلیون و 427 هزار تومان و منطقه 17 با 7 میلیون و 574 هزار تومان به خود اختصاص داده است.

بیشترین خرید و فروش نیز همانند ماه های گذشته به منطقه پنج شهرداری تهران با 2 هزار و 161 اختصاص یافته است.

همچنین منطقه 2 شهرداری تهران با یک هزار و 188 و منطقه 4 با یک هزار و 145 بیشترین تعداد معاملات را به خود اختصاص داده اند. کمترین میزان خرید و فروش نیز به ترتیب به مناطق 19 با 81، منطقه 16 با 171 و منطقه 20 با 186 مبایعه نامه اختصاص یافته است.

  • قیمت املاک 100 تا 125 متری در نقاط مختلف شهر تهران
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 91

به "بیشترین و کمترین قیمت آپارتمان در کدام مناطق تهران است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیشترین و کمترین قیمت آپارتمان در کدام مناطق تهران است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید