حدود 38 درصد مردم هنوز ماسک نمی زنند

به گزارش آوای وحش، چندی پیش بود که وزیر بهداشت از شناسایی سه مورد ابتلا به کرونای جهش یافته آفریقای جنوبی در کشور اطلاع داد، ویروسی که گفته می گردد از همه جهش های کرونا خطرناک تر بوده و مهم ترین و نگران کننده ترین واریانتی است که در مقابل بشریت قرار گرفته است؛ اما باید توجه کرد که در مواجهه با ویروس های جدید و جهش یافته کرونا نیازی نیست کار جدیدی انجام دهید؛ فقط کافی است همان پروتکل های بهداشتی اولیه رعایت شوند.

حدود 38 درصد مردم هنوز ماسک نمی زنند

به گزارش ایسنا، ورود گونه آفریقای جنوبی کرونا به کشور و احتمال ورود سویه های دیگر اعم از هندی، برزیلی و... نگرانی از ابتلا به این بیماری را افزایش داده است، اما به گفته وزارت بهداشتی ها در مواجهه با ویروس های جدید و جهش یافته کرونا نیازی نیست کار جدیدی انجام دهیم؛ فقط کار های قبلی و توصیه های قبلی را باید با کیفیت بالا انجام دهیم تا از بروز و انتشار ویروس جهش یافته جلوگیری کنیم؛ بنابراین راه مقابله با ویروس رعایت پروتکل های موجود است؛ یعنی استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی، شستن دست ها و....

این در حالی است که به گفته وزارت بهداشتی ها رعایت پروتکل ها هنوز آنطور که باید بویژه در بعضی استان ها افزایش نیافته است و میانگین رعایت پروتکل ها در کشور نیز 61 درصد است که عدد پایینی محسوب می گردد.

میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در مناطق زرد رنگ شامل اردبیل، زنجان، قزوین، تهران، سمنان، یزد و ایلام بین 66 تا 78 درصد است. میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در مناطق نارنجی 59 تا 65 درصد، در مناطق قرمز رنگ بین 49 تا 58 درصد و در مناطق قرمز تیره 33 تا 48 درصد است که کمترین میزان رعایت را نشان می دهد.

در عین حال بر اساس اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، میانگین تهویه مناسب در اماکن عمومی استان های کشور از تاریخ یکم تا هشتم اردیبهشت ماه 63.36 درصد بوده است.

میزان استفاده از ماسک در کشور

در عین حال درصد استفاده از ماسک در اماکن عمومی استان های کشور 62.45 درصد بوده است.

میانگین موارد رعایت پروتکل فاصله گذاری در اماکن عمومی استان های کشور نیز طی این مدت 61.9 درصد بوده است.

درصد موارد رعایت پروتکل های بهداشتی در نانوایی ها به تفکیک دانشگاه های علوم پزشکی از یکم تا هشتم اردیبهشت ماه نیز 76.46 درصد بوده است.

درصد موارد رعایت پروتکل های بهداشتی در پایانه های مسافربری درون شهری به تفکیک دانشگاه های علوم پزشکی نیز طی این مدت 76.64 درصد بوده است.

همچنین درصد موارد رعایت پروتکل بهداشتی در آرامستان ها به تفکیک دانشگاه های علوم پزشکی نیز طی این مدت 77.48 درصد بوده است.

در عین حال طبق اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت بر اساس اقدامات ناشی از تشدید بازرسی ها از تاریخ یکم تا هشتم اردیبهشت ماه، از تعداد 3 میلیون و 577 هزار و 807 مراکز تهیه، توزیع و عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحد های کارگاهی تحت پوشش، بالغ بر 310033 مورد بازرسی صورت گرفته است.

همچنین طی این مدت، تعداد 40422 مرکز از مراکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحد های کارگاهی اخطار گرفته و به مراجع قضایی معرفی شده اند و 5202 مورد از این مراکز نیز پلمب شده اند.

بیشترین اخطار بهداشتی به سوپرمارکت و خواروبار فروشی ها

باید توجه کرد که به ترتیب سوپرمارکت و خواروبار فروشی، نانوایی ها و رستوران ها رتبه های اول تا سوم دریافت اخطار و معرفی به مراجع قضایی را در میان اماکن عمومی از تاریخ یکم تا هشتم اردیبهشت ماه 1400 به خود اختصاص داده اند و بعد از آن پاساژها، بانک ها، اماکن متبرکه و مساجد، فروشگاه های زنجیره ای، ادارات و سازمان ها و مراکز ورزشی قرار دارند.

در حوزه صنایع نیز به ترتیب کارگاه ها و صنایع کوچک، صنایع تولیدی، نفت، گاز و انرژی و سایر، کشاورزی، دامپروری و معادن، صنایع ساخت و ساز و مراکز شماره گذاری و معاینه فنی بیشترین اخطار و معرفی به مراجع قضایی را طی مدت یکم تا هشتم اردیبهشت ماه 1400 دریافت نموده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 986

به "حدود 38 درصد مردم هنوز ماسک نمی زنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدود 38 درصد مردم هنوز ماسک نمی زنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید