تحلیلگر عراقی از طرح جدید آمریکا در عراق اطلاع داد

به گزارش آوای وحش، یک تحلیلگر عراقی ضمن بیان اینکه بعضی کشورهای منطقه برای نخست وزیر شدن مأمور تشکیل کابینه به عراق فشار می آورند، از شروع طرح جدید آمریکا در این کشور اطلاع داد.

تحلیلگر عراقی از طرح جدید آمریکا در عراق اطلاع داد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کریم الخلیکانی تحلیلگر عراقی، امروز (یکشنبه)، با اشاره به اینکه بعضی کشورها منطقه برای انتصاب عدنان الزرفی مأمور تشکیل کابینه در عراق به این کشور فشار می آورند، گفت که آمریکا طرح جدیدی را در عراق شروع نموده که دست نشانده های او در این کشور آن را در فرایند های سیاسی اجرا می نمایند.

این تحلیلگر عراقی در این ارتباط در گفت و گو با خبرگزاری المعلومه گفت: طرح جدید آمریکا در عراق بر منافع اقتصادی و سرمایه گذاری های نفتی متمرکز شده است تا بتواند ثروت عراق را تحت کنترل درآورد بویژه آنکه ترامپ غالبا پول را در اولویت اهدافش قرار می دهد.

کریم الخلیکانی با اشاره به عربستان سعودی، آمریکا و هم پیمانان گفت در صورتی که طرح آمریکا مبنی بر انتصاب عدنان الزرفی به سِمت نخست وزیری عراق ناکام بماند، این کشورها مبالغ هنگفتی برای ترویج شکستن قانون منع آمدوشد و تأمین اقتصادی ارتش های سایبری صرف می نمایند تا دوباره مردم عراق را بشورانند.

الزرفی از اعضای فراکسیون النصر به رهبری حیدر العبادی (نخست وزیر سابق) در مجلس عراق است، اما معرفی او موجی از مخالفت شدید در میان گروه های مجلسی به راه انداخته است.

این تحلیلگر عراقی در ارتباط با خروج آمریکا از چند پایگاه عراق گفت که این اقدام نه به خاطر شیوع ویروس کرونا بلکه به علت دور کردن نیروهای آمریکا از درگیری هایی بوده که بازوهایش در عملیات های سیاسی آن را پی ریزی می نمایند. اوهمچنین خاطر نشان کرد که این طرح توسط گروه هایی جنایت کار به اجرا در خواهد آمد.

آمریکا ائتلاف موسم به ضد داعش را در عراق رهبری می نماید؛ این ائتلاف طی دو هفته اخیر از بعضی پایگاه هایش در عراق خارج شده است؛ بعضی منابع عراقی می گویند بیم آمریکا از ادامه حملات مقاومت به این پایگاه ها علت این اقدام بوده است.

در همین ارتباط، ائتلاف آمریکایی ضد داعش، دیروز (شنبه) اظهار داشت که طی مراسمی به طور رسمی کنترل پایگاه الحبانیه را به نیروهای عراقی واگذار نموده است (جزئیات بیشتر).

الخلیکانی در خاتمه سخنانش شرح داد که در واقع هدف آمریکا از تمام این اقدامات آن است که عراق را به کشوری ضعیف برای تحمیل سلطه های خود تبدیل کند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 6 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 234

به "تحلیلگر عراقی از طرح جدید آمریکا در عراق اطلاع داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیلگر عراقی از طرح جدید آمریکا در عراق اطلاع داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید