تفاوت میان میوه و سبزیجات

به گزارش آوای وحش، آیا تا کنون به این فکر نموده اید که گوجه فرنگی سبزی است یا میوه؟ در خصوص خیار و یا ذرت چطور؟ در خصوص تفاوت بین میوه و سبزیجات مطالبی بیاموزید.

تفاوت میان میوه و سبزیجات

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

آیا تا کنون به این فکر نموده اید که گوجه فرنگی سبزی است یا میوه؟ در خصوص خیار و یا ذرت چطور؟ در خصوص تفاوت بین میوه و سبزیجات مطالبی بیاموزید.

بسیاری از ما بر این باوریم که گوجه فرنگی، فلفل و خیار جزء سبزیجات می باشند. اما به لحاظ فنی، همه آنها میوه هستند. تنها تفاوت آنها این است که به اسم سبزی استفاده می شوند. پس، بین میوه و سبزیجات چه تفاوتی وجود دارد؟ بحث و مناظره میان میوه در مقابل سبزیجات مدتهای طولانی است که ادامه دارد، به طوری که متخصصین گیاه شناسی به شدت خواهان این هستند که گوجه فرنگی، خیار، فلفل، و بسیاری دیگر را که معمولا به اسم سبزیجات در مفهوم آشپزی طبقه بندی می شوند، به اسم میوه در نظر گرفته شوند. به منظور درک تفاوت بین میوه ها و سبزیجات، بایستی درک اولیه ای از آنها داشته باشیم.

میوه و سبزیجات ـ تعریف گیاه شناسی و آشپزخانه ای

آیا می دانید چرا پرتقال و هندوانه به اسم میوه طبقه بندی می شوند؟ چرا سیب زمینی، کرفس و یا کلم به اسم سبزیجات طبقه بندی می گردند؟ چندین علت علمی برای این طبقه بندی وجود دارد که سالهاست موجب سردرگمی مردم عادی شده است. تفاوت بین میوه و سبزیجات در تعریف علمی آنها نهفته است، که برای تشخیص آنها مورد استفاده قرار می گیرد. اجازه دهید به تعریف این دو که می تواند به درک این نوع طبقه بندی یاری کند، نگاهی بیاندازیم.

میوه: میوه به اسم یک محصول گیاهی شیرین و گوشتدار در نظر گرفته می گردد، که شامل سیب، پرتقال، آلو، آناناس، و غیره می باشد. از نظر گیاه شناسی، میوه به اسم تخمدان رسیده از یک گیاه گلدار تعریف می گردد که حاوی دانه می باشد. در اغلب موارد، تخمدان های رسیده همراه با بافت اطراف شان را میوه می نامند که وسیله ای جهت انتشار دانه به حساب می آیند. که به این کار با مصرف میوه به وسیله حیوانات و پرندگان یاری می گردد، به این علت که بیشتر میوه ها شیرین بوده و حاوی قسمتهای گوشتی و خوراکی می باشند. تا آنجا که به تعریف آشپزخانه ای مربوط می گردد، میوه ها بیشتر شیرین یا ترش می باشند. آنها عمدتاً به اسم دسر، میان وعده و یا به اسم آب میوه مورد استفاده قرار می گیرند.

سبزیجات: هیچ تعریف گیاه شناسی برای سبزیجات وجود ندارد. به طور کلی، یک سبزی به اسم قسمت خوراکی یک گیاه، که تخمدان را شامل نمی گردد، تعریف شده است. به عبارت دیگر، سبزیجات قسمتهای رویشی گیاهان هستند. تخمدان خوراکی و رسیده با دانه در تعریف میوه می آیند و دیگر قسمت های خوراکی یک گیاه، جزو سبزیجات به حساب می آیند. بنابراین، سبزی، یک اصطلاح مشترک است به معنی تمام قسمتهای گیاهان علفی، که به وسیله انسان به اسم غذا خورده می شوند. مثلاً در خصوص کلم برگ آن، در هویج و چغندر ریشه، در سیر پیاز آن، در کلم بروکلی گل آن، و در مارچوبه ساقه را شامل می شوند. برای مصارف آشپزی، سبزیجات قسمت های خوراکی گیاه را شامل می شوند که کمتر شیرین بوده و گاهی اوقات تند و شور هم باشد. بر خلاف میوه، سبزیجات عمدتاً به اسم بخشی از غذای اصلی مورد استفاده قرار می گیرند.

تفاوت میان میوه و سبزیجات

عاملی که یک میوه را از یک سبزی متمایز می سازد، چیست؟ تفاوت عمده این است که بسیاری از میوه ها حاوی دانه هایی هستند که قادر به تبدیل شدن به گیاهان نو بوده و سبزیجات فاقد دانه می باشند (البته استثناهایی در این مورد وجود دارد). حتی اگر برخی از سبزیجات در فراوری مثل گیاه مورد استفاده قرار گیرند، اما نمی توان آنها را جزو میوه به حساب آورد. خلاصه اینکه یک میوه، تخمدان بالغ یک گیاه بوده و حاوی دانه می باشد، در حالی که یک سبزی می تواند هر قسمت خوراکی یک گیاه غیر از تخمدان باشد. با این حال، سبزیجات خاصی وجود دارند که حاوی دانه می باشند و میوه هایی هم یافت می شوند که فاقد دانه هستند. بنابراین استثناهایی برای این قاعده کلی وجود دارد.

سبزیجاتی که در اصطلاح میوه محسوب می شوند

از این رو، می توان گفت که وجود دانه یکی از عواملی است که میوه را از سبزیجات متمایز می سازد. این علت طبقه بندی گوجه فرنگی و خیار به اسم میوه می باشد، حتی اگر به اسم سبزی مورد استفاده قرار گیرند. چنانچه معنای گیاه شناسی آن را بکار برید، برخی از متعارف ترین سبزیجاتی که مورد استفاده قرار می گیرند، در فهرستی از میوه ها جای خواهند گرفت. چنین به اصطلاح میوه هایی، شامل آواکادو، کدو تنبل، زیتون، نخود فرنگی، کدو، کدو تنبل، و فلفل می شوند. حتی مغزها و غلات به اسم میوه در نظر گرفته می شوند. در خصوص آجیل، پوشش گوشتی خارجی شان دور انداخته شده و دانه آنها خورده می گردد، در حالی که غلات، دانه های بزرگی هستند که جهت مصارف خوراکی مورد استفاده قرار می گیرند. در خاتمه بایستی گفت که، میوه ها، تخمدان های رسیده از یک گیاه بوده و حاوی دانه می باشند. سبزیجات قسمتهای خوراکی یک گیاه، به غیر از میوه ها می باشند. می توان گفت در حالی که یک میوه می تواند یک سبزی باشد (مثلاً در خصوص گوجه فرنگی)، یک سبزی نمی تواند یک میوه به حساب آید. بسیاری از میوه ها حاوی قند ساده ای به نام فراکتوز بوده که به آن طعم شیرینی می بخشد، اما سبزیجات دارای مقادیر کمتری فروکتوز می باشند. شیرینی میوه ها، حیوانات و پرندگان را به خود جذب نموده تا از آنها مصرف نموده و در نتیجه دانه هایشان پراکنده شوند. بنابراین مباحثه و جدل در خصوص میوه و سبزیجات را به دیگران واگذار نموده و مقادیر زیادی از آنها را وارد رژیم غذایی روزانه خود ساخته تا زندگی سالمی را پیش برید.

منبع: راسخون
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 1149

به "تفاوت میان میوه و سبزیجات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت میان میوه و سبزیجات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید