حذف ارائه برنامه مکتوب کاندیداهای ریاست جمهوری

به گزارش آوای وحش، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (یکشنبه 7 دی) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران با حذف ماده (5) این طرح موافقت کردند.

حذف ارائه برنامه مکتوب کاندیداهای ریاست جمهوری

این حذف به پیشنهاد محمد حسین فرهنگی بود که ارائه برنامه داوطلبان هنگام ثبت نام در انتخابات را الزامی اعلام کرده بود.

از 254 نماینده حاضر در صحن 140 نماینده به حذف این الزام رأی موافق داده، 86 نماینده رأی مخالف و 8 رأی نماینده هم را ممتنع دادند.

در ماده (5) حذف شده طرح مذکور آمده بود؛ در راستای احراز شرایط مقرر در اصل 115 قانون اساسی و نیز توانایی اجرای اصل 134 قانون اساسی مبنی بر مسئولیت رئیس جمهور در تعیین برنامه و خط مشی دولت، داوطلبان ریاست جمهوری موظفند به هنگام ثبت نام، برنامه مکتوب خود را در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ارائه نمایند. برنامه مزبور باید به نحوی تنظیم شود که از لحاظ کمی و کیفی قابل ارزیابی باشد.

مخالفت قالیباف با تعیین معیار برای رجال سیاسی و مذهبی

هفته پیش مجلس شورای اسلامی معیارهای رجل سیاسی و مذهبی را در اصلاحات قانون انتخابات تعیین کرد. اما این بند ممکن است از سوی شورای نگهبان رد شود.

به همین دلیل در جلسه صبح امروز مجلس محسن زنگنه نماینده مردم تربت حیدریه از تعیین معیاره رجل سیاسی و مذهبی ازسوی مجلس انتقاد کرد و گفت: در سیاست های کلی نظام ابلاغیه رهبری، تعیین معیارها و شاخص ها توضیح داده شده و تاکید شده که تعریف و اعلام معیارها و شرایط لازم برای تشخیص رجال سیاسی مذهبی و مدیر و مدبر بودن نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فقط توسط شورای نگهبان صورت می گیرد.

او افزود: من دیروز خدمت یکی از فقهای شورای نگهبان بودم و به وی گفتم که گفته می شود در این زمینه با شورای نگهبان هماهنگی صورت گرفته اما او گفت شورای نگهبان نظر پیشینی ندارد و تنها نسبت به مصوبات مجلس شورای اسلامی نظر می دهد.

نماینده تربت حیدریه در مجلس ماده چهار طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مورد تعیین معیارهای مدیر و مدبر بودن کاندیداهای انتخابات را خلاف اصل 110 قانون اساسی عنوان کرد.

او تاکید کرد که نباید به اختیارات شورای نگهبان ورود کنیم لذا پیشنهاد می کنم که این موضوع برای بررسی های بیشتر به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ارجاع شود.

در واکنش به این تذکر محمدباقر قالیباف رئیس مجلس گفت: من هفته قبل به این موضوع اشاره کردم و گفتم که رجال مذهبی و سیاسی و مدیر و مدبر بودن از اختیارات شورای نگهبان است که معیارها را تعریف کرده و آن را تطبیق دهد.

او با تاکید بر اینکه باید این کار بر اساس سیاست های کلان انتخابات دنبال شود افزود:اگر ما هم این موضوع را یعنی موضوع مدیر و مدبر بودن و تعیین رجال مذهبی و سیاسی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری را در مجلس تصویب کنیم شورای نگهبان به آن ایراد می گیرد لذا من اخطار محسن زنگنه در این باره را وارد می دانم.

منبع: فرارو
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 738

به "حذف ارائه برنامه مکتوب کاندیداهای ریاست جمهوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف ارائه برنامه مکتوب کاندیداهای ریاست جمهوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید