زمان ثبت نام خانه اولی ها در طرح جهش مسکن ، قیمت هر واحد چقدر تمام می گردد؟

به گزارش آوای وحش، به گزارش خبرنگاران، محمود محمودزاده در نشست خبری با موضوع تشریح قانون جهش فراوری مسکن اظهار کرد: در پی آن هستیم تا پروژه های طرح جهش فراوری و تامین مسکن با حداقل قیمت تمام شده ساخته گردد. پیشنهاداتی مطرح شده که با شیوه هایی مصالح ساختمانی با پایین ترین نرخ ممکن به دست سازندگان برسد.

زمان ثبت نام خانه اولی ها در طرح جهش مسکن ، قیمت هر واحد چقدر تمام می گردد؟

وی درباره زمان ثبت نام واحدهای طرح جهش فراوری مسکن گفت: به زودی فراخوان می دهیم و از همه خانواده های فاقد مسکن دعوت می کنیم در این طرح ثبت نام نمایند و از مزایای این پروژه استفاده نمایند. طی دو هفته آینده ثبت نام آغاز می گردد. ممکن است سایت جدیدی را در نظر بگیریم یا در صفحه اقدام ملی ثبت نام را انجام دهیم.

تخفیف 30 تا 100 درصد هزینه صدور پروانه

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید نمود: در حوزه خدمات چند مصوبه روشن وجود دارد که یکی از آنها تخفیف 30 تا 100 درصد برای صدور پروانه ساختمانی است. برای گروه های کم عایدی تخفیف 100 درصد خواهد بود.

محمودزاده با بیان اینکه قصد ورود جدی به بازار سرمایه داریم گفت: هدف این است که منابع مالی پروژه ها را به وسیله بورس محقق کنیم. موضوع دوم ضمانتهای اجرایی و تکالیفی است که برای همه دستگاه ها لحاظ شده است. همه مسائلی که با توجه به فراوری مسکن انبوه مناسب خانوارهای میانه و کم عایدی دیده شده که انشاءالله با همکاری همه دستگاه ها شاهد فراوری مسکن انبوه خواهیم بود و پس از تصویب شورای عالی مسکن روش های اجرا به اطلاع عموم می رسد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به مبلغ وام و مقدار یارانه های دولتی طرح جهش فراوری و تامین مسکن گفت: درصددیم تا حداکثر یاری های دولت برای دهک های اول تا سوم اختصاص پیدا کند. این پیشنهاد به شورای عالی مسکن ارائه شده و امیدواریم به نتیجه برسد. از نظر پایین بودن نرخ سود بانکی برای دهک های اول تا سوم و هم از نظر مصالح و خدمات فنی مهندسی بیشترین یاری انجام می گردد.

طرح جهش مسکن تورم زا نیست

وی با اشاره به صحبت رستم قاسمی، وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه ساخت یک میلیون در سال تورم زا نخواهد بود، توضیح داد: زمانی با تورم روبه رو می شوید که خلق پول صورت بگیرد. در حالی که فراوری مسکن از تامین مالی متقاضیان و منبع دوم تسهیلات بانکی صورت می گیرد. 360 هزار میلیارد تومان سالیانه که برای این پروژه در نظر گرفته شده در مقابل 2000 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی که هم اکنون پرداخت می گردد رقم قابل ملاحظه ای نیست.

محمودزاده ادامه داد: از سوی دیگر طبیعی است که با توجه به کسری مسکن باید جبرانی داشته باشیم تا به یک تعادل برسیم. تامین مالی طرح جهش فراوری مسکن به وسیله چاپ پول نخواهد بود. حدود 70 درصد منابع به بخش مصالح ساختمانی تزریق می گردد و 30 درصد فقط دستمزد است. اگر این تسهیلات را در نظر بگیرید بیش از 230 هزار میلیارد تومان به صنعت تزریق می گردد، یعنی همان جایی که اقتصاد مثبت و مفید است.

شروط چهارگانه برای متقاضیان واحدهای مسکونی

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، واجدان شرایط واحدهای طرح جهش فراوری مسکن را خانه اولی ها دانست گفت: طبق قانون چهار شرط برای متقاضیان وجود دارد که سرپرست یا اعضای خانوار از ابتدای انقلاب از تسهیلات و زمین دولتی استفاده ننموده باشند. از سال 1384 فاقد مسکن باشند. متاهل و سابقه پنج سال سکونت در شهر محل تقاضا از دیگر شروط است. این پیشنهاد مطرح شده که با توجه به خصوصیات هر منطقه اختیاراتی در مورد بعضی موارد مثل سکونت پنج ساله به وزارت راه و شهرسازی داده گردد. بنابراین بعضی شروط این طرح قابل تغییر خواهد بود.

تامین 120 هزار هکتار زمین

وی درباره تامین زمین مسکن اعلام کرد: حدود 60 هزار هکتار از منابع طبیعی و 60 هزار هکتار به وسیله سایر دستگاه ها برای طرح های مسکن دولتی اختصاص یافته است. ما احتیاج 4 میلیون مسکن را تامین نموده ایم که در روزهای آینده به استانداران ابلاغ می گردد.

محموزاده با بیان اینکه یارانه برای طرح جهش مسکن معین نشده است، اضافه نمود: ردیف های بودجه حدود 4500 میلیارد تومان برای تامین مسکن دهک های پایین در نظر گرفته شده است. مساله این است که تمام اقدامات به وسیله ساختار وزارت راه و شهرسازی انجام می گردد که بر اساس قانون در صندوق ملی مسکن می آید که قابل رصد و گزارش گیری باشد. از محل مالیات های حوزه مسکن، زمین و مستغلات به عایدیهای صندوق می آید. اقساط بازگشتی مسکن مهر، محل مشارکت، خیرین یا ردیف های از این شکل جزو منابع صندوق است که بتوان تسهیلات مقرون به صرفه قیمت در اختیار گروه های مختلف عایدیی قرار داد.

قیمت طبق نرخ تمام شده خواهد بود

معاون وزیر راه و شهرسازی در مورد قیمت واحدهای طرح جهش فراوری مسکن گفت: قیمت واحدهای طرح جهش فراوری و تامین مسکن بر اساس نرخ تمام شده است. در حال حاضر نمی توانیم علت قیمت های قطعی را اعلام کنیم چرا که با توجه به نرخ بازار خواهد بود. دولت سازنده نیست و در تمام طرح های حمایتی فقط تامین نماینده زمین، تسهیلات و در برترین شرایط تسهیلات مقرون به صرفه قیمت و خدمات است.

وی ادامه داد: برای شهرهای زیر 100 هزار نفر تا آنجایی که امکانش هست زمین در اختیار گروه های دو تا سه نفره قرار می دهیم. پروژه های بیش از 12 واحد به صورت انبوه سازی انجام می گردد که به نمایندگی از مردم کارگزارانی معین می کنیم که مدیریت نمایند.

محمودزاده با بیان اینکه ملاک ما نظام فنی و اجرایی کشور خواهد بود تاکید نمود: ما یک نظام فنی اجرایی در کشور داریم که هر پروژه عمرانی بر اساس لیست بهای سازمان برنامه و بوجه برآورد قیمت و نرخ پایه برای آن معین می گردد. هر سه ماه یک بار تعدیلی را سازمان برنامه وبودجه اعلام می نماید که این تعدیل الزاما مثبت نیست. ممکن است اگر شرایط مالی بهتر باشد کمتر گردد. عدد پایه بر مبنای سه ماهه دوم سال 1399 به مقدار 2.8 میلیون تومان لحاظ شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: یک ادبیات مصطلح در نظام پیمانکاری و یک ادبیات مصطلح بین انبوه سازان وجود دارد که ترجیح می دهند با یک رقم فیکس قرارداد ببندند ولی مبنای ما اعداد سازمان برنامه و بودجه است. بعضی پیمانکاران با این ادبیات مانوس هستند و مسئله ای هم با آن ندارند. ما نمی خواهیم پیمانکاران متضرر شوند. وزارت راه و شهرسازی هم باید حافظ منافع مردم باشد تا با حداقل ممکن این واحدها به مردم واگذار گردد. نکته مهم این است که تامین به موقع آورده و رعایت برنامه زمان بندی به وسیله سازندگان در قیمت تمام شده تاثیر می گذارد. اگر در زمان مقرر به اتمام برسد حداقل تنش قیمتی را خواهیم داشت.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه مسکن خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 1150

به "زمان ثبت نام خانه اولی ها در طرح جهش مسکن ، قیمت هر واحد چقدر تمام می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان ثبت نام خانه اولی ها در طرح جهش مسکن ، قیمت هر واحد چقدر تمام می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید