فعلا سقف وام خرید مسکن افزایش نمی یابد

به گزارش آوای وحش، محمد اسلامی درباره افزایش سقف وام مسکن گفت: افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن باید در شورای پول و اعتبار مطرح و تصویب شود اما ما در وزارت راه و شهرسازی تمهیداتی را در دست اقدام داریم تا جایگزین افزایش سقف وام مسکن شده و در واقع قیمت تمام شده را مهار کنیم.

فعلا سقف وام خرید مسکن افزایش نمی یابد

وی افزود: دستوراتی را در این خصوص از رئیس جمهور گرفته ایم و فرآیند آن را پیگیری می کنیم تا بتوانیم مثلاً آهن آلات را با نرخ مناسب تری بتوانیم تهیه کنیم؛ سیمان و سایر اقلام هم همینطور؛ با آقای فتاح تفاهم کرده ایم تا از کارخانجات وابسته به بنیاد مستضعفان، برخی اقلام مصالح ساختمانی را با قیمت مناسب تر و شرایط اعتباری تأمین کنیم که نرخ تورمی که در بخش مسکن رخ داد و فوق العاده حباب گونه و کشنده بود، بیش از این قیمت تمام شده ساخت و ساز را متأثر نکند.

وزیر راه و شهرسازی گفت: قصد داشتیم تا ابتدا از فضای روانی بازار عبور کنیم؛ اوضاع و جو فروکش کند، قیمت ها واقعی تر شود، سپس سر فرصت تصمیمی برای این کار بگیریم.

وی شرح داد: ما نگرانی مان این است که اقداماتی که خودش تورم زاست را پرهیز کنیم؛ چون اثرات روانی اش ما را گرفتار می کند؛ فعلاً برنامه مان این است که کار را بیشتر و پرحجم تر پیش ببریم.

اسلامی تأکید کرد: به دنبال آن هستیم تا آسیب پذیری هایمان را از تورم های هیجانی غیر عادی بتوانیم کاهش دهیم.

وی درباره وام ودیعه مسکن نیز شرح داد: بار دیگر در مهر ماه امکان ثبت نام مجدد وام ودیعه مسکن را در سامانه مربوطه باز کردیم که در این مدت، حدود 200 هزار نفر دیگر ثبت نام کردند؛ باید ثبت نام کنندگان را غربالگری کنیم تا ببینیم تعداد واجدان شرایط چند نفر هستند. سپس آنها را به 430 هزار نفر قبلی اضافه می کنیم.

وزیر راه و شهرسازی افزود: برآورد ما صحیح بود؛ فکر می کردیم 600 هزار متقاضی بیشتر نخواهیم داشت؛ الان در همین کانال در حرکت هستیم.

وی تأکید کرد: تا کنون 180 هزار پفراینده وام ودیعه در بانک های عامل تشکیل شده است. نکته مهم این است که وقتی مردم پفراینده را تشکیل می دهند، بتوانند پفراینده را کامل و وام را دریافت کنند.

اسلامی با بیان اینکه حدود 60 هزار نفر وام ودیعه مسکن دریافت کرده اند، گفت: متأسفانه پرداخت وام ودیعه فرایند کندی دارد؛ البته نمی توانیم بگویی بانک مقصر است؛ چون این موضوع یک ارتباط دو سویه است و انطباق هایی که در شعب بانک ها با مدارک ارائه شده از سوی مردم انجام می دهند، زمان بر است؛ من امیدوار هستم این فرایند با همراهی خودِ مردم مقداری سرعت بگیرد.

وی ادامه داد: مسئله ای که ما داشتیم این بود که مدارکی که برخی متقاضیان ارائه داده بودند، در فرآیند بررسی به مشکلاتی برخورد؛ تعدادی از مردم، اجاره نامه ها یا تمدید قراردادهایی که ارائه داده بودند، واقعی نبود؛ ای کاش این اتفاق رخ نمی داد و عرصه را برای کسانی که واقعاً نیاز دارند، تنگ نمی کردند؛ ما خیلی نیاز داریم تا از لحاظ فرهنگی از یکدیگر مراقبت کنیم؛ حواسمان باشد اگر جایی صفی هست، آن کس که اولویت دارد، در صف بایستد؛ نه اینکه فردی که اصلاً مشمول دریافت این وام نمی شود، بیاید به گونه ای از فرصت استفاده کند.

وزیر راه و شهرسازی بیان نمود: چهارشنبه شب (29 مهر ماه) در شورای پول و اعتبار مصوبه ای برای بخش مسکن گرفتیم که بر اساس آن، 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به ساخت و ساز مسکن اختصاص داده می شود؛ بانک مرکزی سهمیه هر بانک از این مبلغ را تعیین می کند وزارت راه و شهرسازی نیز سامانه معرفی سازندگان را تهیه می کند تا بتوانند وام ساخت را دریافت کنند 20 هزار میلیارد تومان رقم قابل ملاحظه ای است.

وی افزود: کما اینکه وزارت صمت هم 50 هزار میلیارد تومان برای رفع موانع تولید بخش صنعت توانست مصوبه از شورای پول و اعتبار دریافت کند.

اسلامی یادآور شد: 460 هزار واحدی که ذیل طرح اقدام ملی ساخته می شود، تعیین تکلیف شده است؛ ضمن اینکه سازنده برای دریافت این تسهیلات، باید پروانه ساخت از شهرداری دریافت کرده باشد، برگه واگذاری زمین را اخذ کرده باشد، سپس قرارداد مربوطه را در دفترخانه اسناد رسمی به امضا برساند؛ در این صورت بانک قسط اول تسهیلات را به سازنده پرداخت می کند.

وی افزود: مردم برای طرح اقدام ملی مسکن تا کنون 40 هزار میلیارد تومان واریز کرده اند؛ این اتفاق هم جمع کردن نقدینگی است و هم توان افزایی است تا بتوانیم این پول را به پروژه ها تزریق کنیم.

اسلامی شرح داد: سال گذشته 160 هزار نفر از مردم از طریق صندوق پس انداز مسکن یکم تسهیلات گرفته و خانه دار شده اند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 593

به "فعلا سقف وام خرید مسکن افزایش نمی یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعلا سقف وام خرید مسکن افزایش نمی یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید