لایحه بودجه 1400 رویکرد توسعه&zwnjای ندارد

به گزارش آوای وحش، رئیس کمیسیون توسعه پایدار، محیط زیست و آب اتاق ایران با اشاره به ضعف های جدی که در لایحه بودجه سال آینده وجود دارد، پیش بینی خوش بینانه درآمدهای دولت برای سال 1400 و رشد قابل توجه هزینه ها را مورد انتقاد قرار داد و گفت: با ایجاد پول جدید و تزریق نقدینگی در جامعه می توان هزینه هایی که دیده شده است را تأمین کرد اما چون این روش در نهایت منجر به تولید ارزش نخواهد شد تنها زمینه تورم بیشتر را فراهم کرده و بیانگر ناکارآمدی دولت است.

لایحه بودجه 1400 رویکرد توسعه&zwnjای ندارد

فرشید شکرخدایی، بی توجهی نسبت به چابک سازی دولت در بودجه را از جمله موضوعاتی دانست که همواره شعارگونه مطرح شده و در عمل هیچ برنامه و استراتژی برای آن دیده نمی شود.

او دولت را به فرد چاقی تشبیه کرد که سال هاست با اشتها غذا خورده و از هرگونه تحرک و فعالیتی به دور بوده است، حال به او چاقویی داده و می خواهند که چربی های خود را به کمک این چاقو ببرد. بدون شک چنین اتفاقی به راحتی رخ نمی دهد و در برابر آن مقاومت می کند؛ کوچک سازی دولت به تدریج افتاده و به برنامه ریزی دقیق نیاز دارد.

این فعال اقتصادی در عین حال نظام استخدامی که در دولت وجود دارد را مبتنی بر رابطه و به دور از اصل شایسته سالاری توصیف کرد و افزود: بی توجهی به اصل نخبه گرایی و شایسته سالاری در نظام استخدامی حتی در شرکت های وابسته به دولت که بیش ترین حجم منابع کشور را در اختیار دارند نیز وجود دارد. این شیوه عمل کل بدنه و رفتار آنها را وابسته به اقدامات سیاسی کرده است.

شکرخدایی اصل موضوع و هدف اصلی تدوین بودجه را این گونه تشریح کرد: استخراج منابع زیرزمینی که در واقع منابع سرمایه ای هستند و تبدیل آنها به منابع مولد روی زمین، اصلی ترین هدفی است که دولت در تدوین بودجه مورد توجه قرار می دهد. در حقیقت کلیه بروکراسی ها و استخدام افراد در بدنه دولت به همین دلیل اجرا شده است. ترجیح دولت هم این بوده که بخش اصلی منابع زیرزمینی را به زیرساخت ها اختصاص دهد.

بر اساس اظهارات او با گذشت زمان این بروکراسی ها آن قدر بزرگ شدند که دیگر منابعی برای ایجاد زیرساخت ها و تجهیزات باقی نماند و امروز بودجه جاری کشور فقط برای چگونگی تقسیم منابع زیرزمینی و اقتصادیات بین کارکنان دولت، تهیه می شود؛ در حدود 93 درصد بودجه به هزینه های جاری و 7 درصد باقی به حوزه عمرانی اختصاص دارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران فرایند تقسیم منابع و درآمدهای کشور را فاجعه ای بزرگ دانست و ادامه داد: در تمام دنیا و در همه کشورها، خدمات عمومی دولت شامل امنیت، آموزش و پرورش و حفظ سلامت است که مردم هزینه های آن را به صورت اقتصادیات می پردازند. از طرف دیگر راه اندازی زیرساخت ها توسط بخش خصوصی انجام می شود چرا که ورود دولت ها به این حوزه هم گران تر تمام می شود و هم بهره وری را پایین می آورد.

شکرخدایی با بیان این مطلب که در این لایحه بودجه دورنمایی از توسعه نمی بیند، تأکید کرد: حجم درآمدها در بودجه 1400 بسیار خوش بینانه بوده و از طرفی هزینه ها نیز دست بالا گرفته شده است. شاید بتوان با ایجاد پول و تزریق آن در جامعه، هزینه های تعریف شده را تأمین کرد اما چون حجم پول تزریق شده منجر به تولید ارزش نمی شود در نهایت با رشد تورم روبه رو خواهیم بود.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: wildbuzz.ir شناسه مطلب: 695

به "لایحه بودجه 1400 رویکرد توسعه&zwnjای ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لایحه بودجه 1400 رویکرد توسعه&zwnjای ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید